Ako na zdravé a krásne nechty

Ako na zdravé a krásne nechty

Máte krehké a lámavé nechty? V tom prípade by ste mali vedieť, že to nie je len „vonkajší“ problém. Pri takýchto problémoch s nechtami musíte zakročiť aj zvnútra. Čo spôsobuje štiepenie nechtov a ako mu zabrániť, sa dozviete v nasledujúcom článku.

Čo spôsobuje štiepenie nechtov?

Príčin štiepenia nechtov môže byť viacero. Avšak za najčastejšie sú považované tieto:

  • Nedostatok vitamínov. V prípade lámavých nechtov vám s najväčšou pravdepodobnosťou chýbajú vitamíny skupiny B a C, biotín, teda vitamín H a minerály ako železo, zinok, vápnik. Preto doplňte tieto vitamíny a minerály, prípadne pouvažujte o zmene stravovania. K lámaniu nechtov často dochádza aj pri diétach, či naopak, nadmernej konzumácii nezdravých jedál
  • Neprimerané „zaťažovanie“ nechtov. Sem patrí časté lakovanie a odlakovanie nechtov, kontakt nechtov s chémiou (napríklad ak pri upratovaní s agresívnymi čistiacimi prostriedkami nepoužijete rukavice), ale aj neustále „špáranie“ do nechtov v dôsledku stresu. Skúste si teda chvíľu nechty nelakovať a nechajte ich oddýchnuť. Aspoň na určitý čas používajte rukavice nielen pri upratovaní, ale aj pri umývaní riadu

Štiepenie nechtov nastáva aj v dôsledku rôznych chorôb, ako je ekzém, alopécia, psoriáza či mykóza nechtov. Rovnako sú nechty lámavé aj po liečbe chemoterapiou a ožarovaním. Ako teda svojim nechtom pomôcť?

Ako vyliečite svoje nechty

Ak sú už nechty zničené, potrebujú ozdravnú kúru. Samozrejme, v prvom rade je nutné doplniť spomínané vitamíny a minerály a aspoň na určitý čas nechty takpovediac šetriť. Teda žiadne laky a odlakovače a žiadna chémia! Pomôžu však aj nasledujúce prírodné rastlinné oleje a domáce recepty.

1. Dostatočná hydratácia nechtov.

Štiepenie nechtov zapríčiňuje aj nedostatok hydratácie. Pravidelne si teda krémujte ruky, ale aj nechty. Ak potrebujú vaše lámavé nechty prvú pomoc, naneste na ne večer pred spaním poriadnu vrstvu tuhého krému. Ideálne je napríklad bambucké maslo alebo kokosový olej. Dajte si na ruky bavlnené rukavice a choďte spať. Takto nechtom zabezpečíte dostatočnú hydratáciu. Tak isto môžete aplikovať aj na nechty na nohách.

2. Namáčanie nechtov v oleji.

Použite kvalitný makový olej, ktorý obsahuje množstvo vápnika, či avokádový olej s vysokým obsahom vitamínov B. Poslúži však aj arganový olej, ku ktorému pridáte zopár kvapiek citrónovej šťavy. Do vybraného oleja jednoducho namočte nechty minimálne na 10 minút. Nechty potom neoplachujte, ale zvyšky oleja do nich jemne votrite. Lámavé nechty takúto kúru potrebujú pravidelne, a to aj niekoľkokrát týždenne.

3. Čínska medicína pre zdravé nechty.

Verili by ste, že k zdravým nechtom vám dopomôže jednoduchý cvik? Vďaka nemu totiž prekrvíte nechty a podporíte ich rast. Postupujte podľa tohto videa.

4. Na infekcie nechtov pomôže ricínový olej.

Ak sa vám nechty štiepia v dôsledku infekcie, použite ricínový olej. Pravidelne ním nechty a ich okolie potierajte. Nechty posilní a zbaví ich príznakov ochorenia.

5. Nechtový kúpeľ.

Ak si nechty musíte nalakovať, napríklad kvôli práci, či spoločenskej akcii, doprajte im predtým olivový kúpeľ. Jednoducho pridajte cca 2 polievkové lyžice kvalitného olivového oleja do mištičky s teplou vodou. V tejto zmesi zopár minút namáčajte nechty. Potom naneste lak.

6. Pomôžu aj bylinky.

Ak máte možnosť, nazbierajte si nechtík, repík alebo prasličku. Zalejte bylinky vriacou vodou a do výluhu ponorte nechty aspoň na 20 minút.

Verte, že vďaka doplneniu správnych vitamínov a tiež vďaka týmto jednoduchým receptom, sa vám podarí dopestovať krásne a zdravé nechty. Na štiepenie nechtov tak pokojne môžete zabudnúť!


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty6