Ako sa chrániť pred slnkom? Nezabudnite na oleje [Infografika]

Ako sa chrániť pred slnkom? Nezabudnite na oleje [Infografika]

Viete, že slnečné lúče spôsobujú zo všetkých faktorov najrýchlejšie starnutie pleti? A práve tu teda aj najviac platí, že najdôležitejšia je prevencia. Letné lúče už hrejú ostošesť a preto je pravý čas vytiahnuť výzbroj proti slnku :)

V prvom rade nezabúdajte na slnečné okuliare. Okrem toho, že si nimi ochránite zrak ochránite okolie očí pred vráskami, ktoré môžu vzniknúť kombináciou slnečného žiarenia, vysušenia tejto jemnej pokožky a mimických vrások, spôsobených zo žmúrenia.

Taktiež nesmieme zabúdať na vlasy a vlasovú pokožku, keďže horúce lúče a UV žiarenie neprospieva ani im. Okrem vyblednutia a vysušenia vlasov môže taktiež dôjsť k poškodeniu pokožky vlasov a vlasových korienkov a to predsa nechceme. Preto nasaďte štýlový klobúk, ktorý ochráni nielen vaše vlasy, ale aj tvár.

Čo ale s pokožkou celého tela? Samozrejme môžete zvoliť vzdušné dlhé oblečenie, či už vo forme vzdušných nohavíc, či maxišiat. Skôr, či neskôr však budete musieť siahnuť aj po produkte s ochranným faktorom.

Krémy, či mlieka s ochranným faktorom obsahujú zväčša chemické filtre, ktoré na jednej strane pomôžu pokožku ochrániť pred slnečnými lúčmi, na druhej strane však môžu prispieť k rakovine pokožky. Celkom paradox, nie? Ako sa teda chrániť? Prírodná kozmetika ponúka niekoľko účinných ochranných olejov.

Malinový olej – OF 28 - 50Malinový olej Akamuti

Olejom jednoznačne kraľuje malinový olej, ktorý sa pýši ochranným faktorom v rozmedzí 28 – 50. Výška faktora závisí od kvality oleja, preto olej vždy kupujte od overených dodávateľov. Obsahuje esenciálne omega 3 a 6 mastné kyseliny a je bohatý na antioxidanty. Okrem toho má protizápalové účinky a pomôže zmierniť aj ekzém. V lete si teda nezabudnite pochutiť na malinách a pridať malinový olej do vašej výzbroje :)

Mrkvový olej – OF 38 - 40Mrkvový olej Akamuti

Ďalším olejom je mrkvový rastlinný olej, ktorý sa získava macerovaním mkrvy v rastlinnom oleji. Oba tieto oleje majú ochranný faktor 38 – 40 a odporúčame ich riediť s inými rastlinnými olejmi. Mrkvový olej v pomere 20:80 napríklad s olivovým olejom. Neriedený zanecháva pokožku zafarbenú do oranžova. Éterický olej Mrkva-semená odporúčame taktiež riediť v inom rastlinnom oleji. Obe formy oleja sú bohaté na antioxidanty, betakarotén, vitamíny A a E a majú antiseptické účinky. Vyživia starnúcu a suchú pokožku a bojujú proti vzniku vrások.

Olej z pšeničných klíčkov – OF 20 a ďalšie olejeOlej zo pšeničných kklíčkov Saloos

Olej z pšeničných klíčkov je bohatý na a vitamíny B, D,E a K, ktoré chránia bunky pred voľnými radikálmi a spomaľujú proces starnutia. Avokádový olej môže dosiahnuť ochranný faktor 4 – 15 a ďalšie oleje ako kokosový, jojobový, mandľový, či bambucké maslo sa pohybujú okolo ochranného faktoru 4, čiže sú skôr vhodné na zriedenie malinového, či mrkvového oleja.


Nezabudnite sa teda chrániť, ale zároveň sa úplne slnku nevyhýbajte a do sýtosti si užite leto :) Čím sa v lete chránite vy?

Infografika - Rastlinné oleje a ich ochranný faktor (kliknite pre zväčšenie):

Rastlinné oleje a ich ochranný faktor

Vložte is obrázok na vašu web stránku

Infografiku Rastlinné oleje a ich ochranný faktor si môžete zadarmo vložiť na vašu webstránku, jediná podmienka je aby ste to vložili cez kód ktorý je nižšie. Stačí ho jednoducho skopírovať a vložiť:


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty4