DIY eko insekticíd s nimbovým olejom

Ak nechcete svoje rastlinky zahlcovať chémiou, tento eko insekticíd určite oceníte. Je veľmi jednoduchý na prípravu a skutočne účinný. Bráni totiž vývoju lariev, odpudzuje vošky, roztoče a rôzny hmyz. Je vhodný tak do kvetinovej, ako aj bio zeleninovej záhrady.

DIY eko insekticíd s nimbovým olejom

  1. Účinné látky eko insekticídu
  2. Postup
  3. Aké sú výhody eko insekticídu s nimbovým olejom?

Účinné látky eko insekticídu

  1. Nimbový olej. Základnou a najdôležitejšou zložkou tohto receptu je práve nimbový olej, ktorýje v eko záhradkárstve považovaný za silný insekticíd. Má totiž protivírusové, čistiace a antibakteriálne účinky.
  2. Tekuté mydlo bez vône. Vďaka nemu priľne eko insekticíd k rastlinke.

Na výrobu si pripravte:

  • 10 g (cca 1,5 lyžice) nimbového oleja
  • 15 g (cca 2 lyžice) tekutého mydla bez vône
  • 1 l vlažnej pitnej vody (cca 50 0 C)

Postup

Do fľaštičky dajte nimbový olej a tekuté mydlo bez vône a dôkladne pretrepte, až kým nevznikne biela zmes. Potom do fľaše dolejte čistú vlažnú vodu. Ideálna je fľaša s rozprašovačom, aby ste roztok mohli hneď používať. Roztok sa odporúča použiť okamžite po príprave. Aplikujte ho hojne na kmene, ale aj listy rastlín a na zem, v ktorej rastlina rastie. Pri každom ďalšom postreku si pripravte nový roztok, keďže jeho trvanlivosť je max. 7 dní. Po použití uchovajte v chladničke.

Aké sú výhody eko insekticídu s nimbovým olejom?

Postrek roztokom na báze nimbového oleja bráni vývoju lariev, odpudzuje vošky a roztoče, ale aj iné organizmy, ktoré škodia rastlinám. Naopak, tento eko roztok nijako negatívne nepôsobí na motýle, lienky alebo včely. Nemusíte sa teda báť používať ho v záhrade. Výsledky nezbadáte okamžite. Účinky sa prejavia v priebehu niekoľkých dní. Preto ošetrenie opakujte každých 7-10 dní.


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.