Porovnanie prírodných mydiel. Ktoré si vybrať?

Porovnanie prírodných mydiel. Ktoré si vybrať?

Aj pre vás je mydlo synonymom vysušenej pokožky a neidentifikovateľného zápachu? Presne tak je to s väčšinou klasických tuhých mydiel. Obsahujú totiž syntetické konzervanty, arómy, farbivá a detergenty. Pokožku síce vyčistia, no zanechajú ju suchú a podráždenú. Mydlo však nemusí byť len takéto! Vyskúšajte prírodné mydlá a zmeníte názor.

Čo sú prírodné mydlá?

Prírodné mydlá sa od tých klasických líšia zásadným spôsobom. Obsahujú totiž výlučne prírodné zložky, a to rastlinné oleje, maslá a glycerín. Práve glycerín je látka, ktorá sa stará o hydratáciu pleti a bráni jej nadmernému vysušovaniu. A v syntetických mydlách sa nenachádza.

Ako vznikajú prírodné mydlá?

Vyrábajú sa procesom zmydelňovania čistých rastlinných olejov alebo masiel. Tie reagujú s hydroxidom sodným, ktorý je neskôr úplne odstránený a vzniká čisté prírodné mydlo – zmes olejov a glycerínu.

To znamená, že neobsahujú žiadnu chémiu, len čisto prírodné zložky. Preto sú k pleti veľmi šetrné, vhodné aj pre jemnú detskú, či citlivú pleť. Môžete ich používať rôznymi spôsobmi. Na umývanie tváre, celého tela, vlasov, ale aj na pranie a čistenie. Z akých prírodných mydiel si môžete vybrať?

Mydlo Alep

Mydlo Alepp

Pomenované je podľa mesta Aleppo v Sýrii, kde sa oddávna vyrábalo. Čím je toto mydlo výnimočné? Je vyrábané ručne, zmiešaním olivového a vavrínového oleja (olej z bobkového listu a stonky).

V závislosti od obsahu vavrínového oleja existujú rôzne druhy mydla Alep. Napríklad mydlo Alep s nízkym obsahom vavrínového oleja, do 10%, má silné dezinfekčné a antiseptické účinky na suchú pleť.

Pri vyššom obsahu vavrínového oleja – 40%, je toto mydlo ideálne pre extrémne citlivú pleť, pleť s psoriázou a alergiou, aj na jemnú detskú pleť. Používať ho môžete na akýkoľvek typ pleti, avšak najviac sa hodí pre mastnú a problematickú pokožku. Skvelé je aj na umývanie vlasov so sklonom k lupinám. Mydlá Alep si môžete kúpiť tu.

Mydlo Marseille

Vo Francúzsku má jeho výroba dlhú tradíciu. Meno dostalo, ako inak, podľa mesta Marseille. Pravé Marseillské mydlo musí obsahovať minimálne 92% olivového oleja.

Často sa vyrába ako kombinácia olivového, palmového a kokosového oleja. Jeho prednosťou je, že je hypoalergénne a ideálne aj pre pleť najmenších detí.

Dokonale hydratuje. Preto ak si potrebujete veľmi často umývať ruky, je pre vás toto mydlo ako stvorené.

Perfektné je tiež na pranie, aj jemnej detskej bielizne. Vyberte si ho, ak máte citlivú, suchú a alergickú pleť. Marseillské mydlo si môžete kúpiť tu.

Kastílske mydlo

Tekuté kastílske mydlá Dr. Bronner

Toto mydlo, nazývané aj španielske, by malo byť vyrábané výlučne z olivového oleja. Ako je to však pri Marseillskom mydle, aj Kastílske sa kvôli nižšej cene vyrába pridaním iných rastlinných olejov, najčastejšie palmového a kokosového. No práve vďaka nim mydlo viac pení.

Použiť ho môžete nielen na ošetrenie pleti, ale tiež na umývanie zubov alebo ako ústnu vodu. Je skvelé na intímnu hygienu, holenie, dokonca na umývanie riadu, ovocia a zeleniny. Kastílske mydlo si môžete zakúpiť tu.

Pre lepší prehľad o mydlách sme pre vás pripravili tabuľku:

Typ mydla Použitie mydla
Zuby Upratovanie Pranie Vlasy Pre deti Citlivá pleť Psoriáza Holenie
Alepp - - - X X X X X
Marseille - X X - X X - X
Kastílske X X X X X X - X

Viete si predstaviť, že by ste sa umyli „od hlavy po päty“ klasickým mydlom? Vaša pleť by bola úplne vysušená a vlasy by zrejme nevyzerali najlepšie. No s týmito prírodnými mydlami to urobiť môžete. Majú nielen čistiace a hydratačné, ale aj liečivé účinky!


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty8