Esenciálne oleje proti nachladeniu – ktoré by vám nemali chýbať?

Esenciálne oleje proti nachladeniu – ktoré by vám nemali chýbať?

S príchodom chladnejšieho počasia sa častejšie stretávame s chrípkou, prechladnutím a ďalšími ochoreniami. Neraz sa nám z neho podarí horko ťažko dostať a v práci sa opäť objaví niekto chorý a celý kolotoč sa spustí nanovo. Nie je to nič príjemné, no existujú esenciálne oleje proti nachladeniu, ktoré nám pomôžu dostať sa do formy trochu ľahšie.

Príznaky, ktoré pozná každý

Upchatý noc, kýchanie, kašľanie, zvýšená teplota, únava, boľavé svaly a kĺby – to je len zlomok toho, s čím sa pri chrípke a prechladnutí môžeme stretnúť. V prípadne nachladnutia je najlepšie mať doma vždy eukalyptový olej. Je to základ, na ktorom môžete stavať vždy, keď sa objaví takáto choroba.

Píšem to preto, lebo eukalyptus je najlepším esenciálnym olejom na zlepšenie dýchania a je tiež známym prirodzeným liekom na kašeľ. Najúčinnejšou metódou je priama inhalácia.

Eukalyptus, esenciálny olej Eukalyptus, esenciálny olej si môžete kúpiť v eshope Kúpiť »

Nakvapkajte 5 až 10 kvapiek esenciálneho oleja eukalyptus do hrnca alebo misky s vriacou vodou. Nakloňte sa nad tak, aby ste sa neoparili a zakryte si hlavu uterákom. Zatvorte oči (môže sa stať, že by vás štípali a to v čase choroby nie je nič príjemné) a dýchajte nosom maximálne dve minúty. Postup zopakujete podľa potreby.

Ďalšou možnosťou je nakvapkať si olej na vreckovku/do inhalačnej tyčinky a vdychovať, dať ho do aromalampy alebo do difuzéru, prípadne si kvapnúť jednu – dve kvapky na vankúš pred spaním. Zaručene sa vám bude lepšie dýchať, pretože nos bude menej upchatý, prečistia sa dutiny a zmierni sa aj kašeľ.

Ďalšie skvelé esenciálne oleje proti nachladeniu

Keď príde jeseň, kontrolujem moju prírodnú lekárničku, aby som mala istotu, že eukalyptový olej v nej nebude chýbať. Okrem neho je mojou stálicou aj mätový esenciálny olej, ktorý využijete počas celého roka. V lete príjemne chladí, no dokáže omnoho viac dokáže prispieť k zmierneniu bolestí hlavy, pomáha pri ťažkostiach s dýchaním, používa sa aj na zníženie horúčky. Mätový olej upokojuje kašeľ a pomáha pri infekciách v krku.

Esenciálne oleje proti nachladeniu – ktoré by vám nemali chýbať?

Borovicový olej má pre mňa veľkú moc. Dokáže navodiť pocit, že ste na Vianoce niekde uprostred zasneženého lesa a pomôže vám tiež pri zápaloch horných dýchacích ciest. Pôsobí antisepticky proti vírusom i baktériám a uľahčuje vykašliavanie hlienu.

Na inhaláciu je veľmi dobrý aj čajovníkový olej, ktorý označujem ako poklad medzi esenciálnymi olejmi (toto pomenovanie používam aj pre levanduľový olej). Esenciálny olej čajovník, ktorý poznáte aj ako tea tree olej, má silné schopnosti, jeho včasné použitie môže zabrániť rozvinutiu sa chrípky alebo prechladnutiu a v prípade rozvinutia týchto chorôb zmierňuje ich príznaky.

V čase chrípok a prechladnutí majte doma po ruke aj tymiánový olej. Tymián je vynikajúci na problémy spojené s hornými dýchacími cestami, napríklad na kašeľ alebo na kýchanie. Pomáha odstraňovať hlien a do pozornosti dávam aj jeho antibakteriálne vlastnosti.

V prípade, ak sa rozhodnete popasovať s chrípkou alebo prechladnutím najmä prírodnou cestou, okrem esenciálnych olejov nezabúdajte ani na kvalitné bylinkové čaje, prírodné doplnky stravy s vysokým obsahom vitamínov a iných cenných látok a doprajte si niekoľko dní v pokoji na lôžku. Zdravie máme len jedno a práca neutečie.

Aké prírodné zbrane proti chrípke a prechladnutiu piužívate?


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.


Odporúčané produkty4