História kozmetiky: ako sa o seba staráme dnes

História kozmetiky: ako sa o seba staráme dnes

V minulosti prešla kozmetika výraznými zmenami. Prírodné a rastlinné líčidlá vymenilo ľudstvo za kozmetiku na báze olova. Neskôr, s rozvojom prírodných vied, začala vznikať kozmetika, ako ju poznáme dnes. Aká je teda kozmetika moderných dejín?

Kozmetika po 1. svetovej vojne

Začiatok moderných dejín vo svete kozmetiky sprevádzala tragická udalosť. Na svedomí ju mala vtedajšia novinka na trhu – maskara Lash Lure. Následkom jej používania prišlo množstvo žien o zrak a jedna dokonca otrave podľahla.

Vplyvom tejto udalosti sa zvýšila opatrnosť pri výrobe kozmetiky. No v dôsledku toho sa tiež kozmetika začala testovať, neskôr bohužiaľ aj na zvieratách...

Počiatok moderných dejín kozmetiky však so sebou priniesol aj pár pozitív a ozaj prevratných objavov, bez ktorých si dnes mnohé ženy nedokážu svoj život predstaviť. A vôbec nie je prekvapením, že za mnohé z týchto objavov vďačíme Hollywoodu a jeho požiadavkám na vtedajších výrobcov kozmetických produktov.

Nie je tomu inak ani pokiaľ ide o make-up. Ten vynašiel práve hollywoodsky maskér Max Factor. Make-up tejto značky používame dodnes! V čom bol tento make-up iný, ako ten stredoveký? Bledé tváre konečne prestali byť moderné a úlohou make-upu bolo prispôsobiť sa prirodzenému odtieňu pleti.

V tomto období vznikli ďalšie známe kozmetické značky, používané dodnes – Chanel, Elizabeth Arden, či Helena Rubinstein. Čo všetko ešte prinieslo 20. storočie?

  • S témou kozmetiky nesporne súvisí aj dámska intímna hygiena. V roku 1931 bol patentovaný prvý dámsky menštruačný tampón. Paradoxne, vynašiel ho muž menom Earle Haas.
  • V roku 1936 Eugene Schueller (vďačíme mu aj za prvú syntetickú farbu na vlasy) prišiel s prvým opaľovacím krémom. Neskôr ich vo veľkom začala vyrábať značka Chanel a opaľovacie krémy sa začali bežne hromadne používať.
  • V roku 1952 bol vyrobený prvý guľôčkový dezodorant. Inšpirovaný bol guľôčkovým perom.
  • V roku 1965 zas svetlo sveta uzrel prvý sprejový antiperspirant.
  • 60-te roky 20-teho storočia tiež znamenali príchod syntetických pracích práškov, ktoré nahradili mydlá na pranie.
  • V roku 1972 bola vynájdená tzv. „Kolínska voda“ – vôňa z Kolína. Pôvodnými výrobnými postupmi sa vyrába dodnes.
História kozmetiky: ako sa o seba staráme dnes

Výroba a používanie kozmetiky zaznamenalo v období 60/70-tych rokov 20. storočia mierny pokles. Dôvodom bolo masové rozšírenie feminizmu, kedy ženy začali kozmetiku odmietať. No neskôr sa všetko vrátilo do pôvodných koľají a kozmetika sa naďalej vo veľkom využíva.

Aká je dnešná kozmetika

V súčasnosti je trh doslova zaplavený rôznymi kozmetickými produktmi mnohých značiek. V podstate sa však rovnaké produkty bežných značiek vo svojom zložení a účinkoch príliš nelíšia a odlišná je zväčša len ich vôňa, či farba.

Kozmetika dnes neplní len dekoratívnu, ale aj čistiacu, ošetrujúcu, ozdravujúcu, či ochrannú funkciu. Neplatí to však pri všetkých typoch produktov. Niektoré kozmetické výrobky sa totiž môžu stať aj nepriateľom našej pokožky. Ide najmä a o produkty, ktoré obsahujú syntetické chemické látky, aromatické látky, toxíny a iné nebezpečné zložky. Tie totiž môžu mať za následok rôzne ochorenia a poškodenia nielen kože, ale aj celého organizmu.

Ekologická a bezpečná alternatíva

Z uvedených dôvodov ľudia začali hľadať alternatívy kozmetiky, ktoré by nemali negatívne účinky. Opäť sa vo veľkom začala vyrábať a používať prírodná kozmetika a najmä biokozmetika, ktorá vďaka svojim pozitívnym účinkom na človeka a zdravotnej nezávadnosti získava vo svete čoraz väčšiu popularitu.

Biokozmetika totiž neobsahuje žiadne chemické, aromatické, emulgačné, toxické zložky a dokonca nie je testovaná na zvieratách. Keďže čoraz viac kozmetiky rôzneho pôvodu sa začalo označovať pojmom „prírodná“, pravá biokozmetika sa navyše odlišuje aj certifikátmi.

Takto certifikovaná je od roku 2001, kedy bol tento systém odlíšenia biokozmetiky zavedený. Z histórie kozmetiky sa dozvedáme, že po mnohých vynálezoch, pokusoch a novinkách v tejto oblasti sa ľudstvo predsa len vracia k tomu najlepšiemu – k prírode a k biokozmetike.

foto: publicdomainpictures.net

By Dell Publications, Inc., New York, publisher of Modern Screen (Page 27) [Public domain], via Wikimedia Commons

Ďalšie časti seriálu o histórii kozmetiky:

História kozmetiky - ako sa o seba ľudia starali v praveku a antike

História kozmetiky - ako sa o seba ľudia starali v stredoveku

História kozmetiky - ako sa o seba ľudia starali v novoveku (1. časť)

História kozmetiky: Ako sa o seba ľudia starali v novoveku (2. časť)

História kozmetiky: ako sa o seba ľudia starali... novovek (3. časť)


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.