História kozmetiky - ako sa o seba ľudia starali v novoveku (1. časť)

História kozmetiky - ako sa o seba starali ľudia v novoveku 1 časť

Po temnom stredoveku nastalo pre človeka omnoho svetlejšie obdobie. Prišiel novovek so svojimi kultúrnymi, sociálnymi a ekonomickými zmenami. Človek sa stával slobodnejším, čo sa prejavilo aj v oblasti módy, kozmetiky a starostlivosti o telo. Najmä v prvej fáze novoveku, v období renesancie a humanizmu, bol človek doslova stredobodom všetkého diania...

Renesancia, humanizmus a  človek v  strede záujmu

Obdobie renesancie a humanizmu datujeme približne od začiatku 16. storočia do polovice 17. storočia. V tomto období začali ľudia čoraz väčšiu váhu prikladať svojmu vzhľadu. Vidieť to bolo najmä čo sa týka účesov. Moderné boli dlhé vlasy tak u dám, ako aj u pánov. Boháči a mešťania si vlasy upravovali do zložitých účesov a obnovovali sa ideály antickej krásy.

Prečítajte si: História kozmetiky - ako sa o seba ľudia starali v praveku a antike. Čítať »

Prečítajte si: História kozmetiky - ako sa o seba ľudia starali v stredoveku. Čítať »

Horúce kúpele v Aachene - 1682

Horúce kúpele v Aachene - 1682

Svoju úlohu v tomto období zohrali aj verejné kúpele, ktoré boli stále veľmi obľúbené. Už v 14. storočí sa do Európy zo severnej Afriky dostalo mydlo. Začalo sa vyrábať na území Benátok a Janova a začiatkom 16. storočia aj v Marseille. Kvalita tohto európskeho, najmä však marseilleského mydla, bola prekvapivo vysoká.

Mydlo bolo vyrábané v tuhej aj tekutej forme a bolo parfumované. Možno ho prirovnať k dnešným mydlám. Súčasťou renesančných kúpeľov už teda neboli len erotické zábavky, ale aj očista. Aj keď mnohí mydlo považovali skôr za parfum, ako za čistiaci prostriedok.

Nebezpečenstvá vtedajšej kozmetiky

Sandro Botticelli - portrét mladej ženy 1480Podobne ako v stredoveku, aj na začiatku novoveku bola moderná biela pleť. Bola totiž znakom bohatstva a zámožnosti. Chudobní ľudia mali kvôli dennodennej práci na poli opálenú hnedú pleť. Aby sa od nich bohatí odlišovali, začali si na tvár nanášať rôzne zmesi bieleho olova, ktoré neraz spôsobili chorobné stavy a dokonca až smrť. Tieto škodlivé účinky olova však ľudia spoznali až v  19. storočí.

Aj keď bol v období renesancie človek v strede záujmu, predsa si ľudia používaním vtedajšej olovenej kozmetiky často skôr ublížili, ako pomohli. A  navyše, po krátkom záblesku renesancie opäť nastalo temnejšie obdobie – zrelý novovek a priemyselná revolúcia. Čo priniesli v oblasti kozmetiky a krásy?

Ďalšie časti seriálu o histórii kozmetiky:

História kozmetiky - ako sa o seba ľudia starali v praveku a antike

História kozmetiky - ako sa o seba ľudia starali v stredoveku

História kozmetiky: Ako sa o seba ľudia starali v novoveku (2. časť)

História kozmetiky - ako sa o seba ľudia starali v novoveku (3. časť)

História kozmetiky: ako sa o seba staráme dnes

foto:
By Sandro Botticelli - GwFKQCuQs0yvFA at Google Cultural Institute, zoom level maximum, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29097021
By Jan Luyken or Cuyken (ungeklärt) - Scan einer Reproduktion eines Kupferstiches, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4460939


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty2