15 dôvodov prečo jesť černice

15 dôvodov prečo jesť černice

Máte ich vo svojej záhrade aj vy? My áno a tohto roku sa nám ich urodili hojne. Ak nie, môžete si ich nazbierať prakticky v každom lese. Rastú nielen na okrajoch lesov, ale aj popri plotoch, či cestách. Černice sú veľmi rozšírené a v našich končinách aj obľúbené.

Konzumujú sa čerstvé alebo sa z nich vyrábajú džemy, či zaváraniny. Málokto však vie, že černice sú nielen chutné, ale aj mimoriadne zdravé. Ako prospievajú zdraviu a prečo by ste ich mali jesť, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

1. Černice sú doslova nabité vitamínmi. Obsahujú množstvo vitamínov A, B, C, E a K. Okrem toho sú bohatým zdrojom vápnika a horčíka. Ak vám teda chýba niektorý z týchto vitamínov alebo minerálov, hor sa na černice!

2. Sú prevenciou nádorových ochorení. Obsahujú flavonoidy, ktoré pôsobia antioxidačne. Zbavujú telo škodlivých látok a tak znižujú riziko vzniku nádorov. Obsahujú tiež množstvo polyfenolov. Tie majú za úlohu blokovať tvorbu krvných ciev a tak zabraňujú vyživovaniu rakovinových buniek.

3. Sú prospešné aj pre ľudí, ktorí už rakovinou trpia. Pomáhajú totiž zmierniť negatívne následky chemoterapie.

4. Obsahujú kyslinu listovú. Preto sa odporúča ich konzumácia tehotným ženám. Kyselina listová je totiž mimoriadne dôležitá pre zdravý vývoj plodu.

5. Trápi vás vysoký cholesterol a krvný tlak? V tom prípade by ste černice určite mali zaradiť do svojho jedálnička. Pomôžu pri oboch problémoch.

6. Sú vhodné aj pre cukrovkárov. Dokážu totiž regulovať hladinu cukru v krvi. A to vďaka kyseline elagovej, ktorú obsahujú. Toľko kysliny elagovej, ako v černici, sa nenachádza v žiadnom inom bobuľovitom ovocí.

7. Máte reumu alebo časté ochorenia a zápaly svalov a kĺbov? Jedzte černice. Ich jadierka obsahujú oleje a salicyláty. Salicyláty, respektíve kyselina acetylsalicylová, sa pridáva do analgetík na liečbu bolesti. No v prírode sa nachádza aj prirodzene, a to napríklad práve v černiciach.

8. Naštartujú metabolizmus. Ak sa snažíte schudnúť, pomôcť vám môžu aj černice. Na rozdiel od iných druhov ovocia, neobsahujú toľko cukru. Sú teda vďačnou zložkou stravy pri diéte. Navyše obsahujú množstvo vlákniny.

9. Ak nemáte chuť na plody, pite černicový čaj. Pomôže pri bolestiach zapáleného hrdla. Černice majú totiž antiseptické a antivirotické vlastnosti.

10. Černicový čaj je vynikajúci aj na tráviace problémy. Uľaví od koliky, pomôže pri hnačke, aj pri bolestiach čriev.

11. Pomôže aj černicový vývar. Ten je vhodný na vyplachovanie ústnej dutiny v prípade, že vás trápia časté infekcie úst.

12. Obsahujú množstvo bioflavonoidov. Tie majú pozitívny vplyv na obehový systém človeka.

15 dôvodov prečo jesť černice

13. Obsahujú množstvo horčíka. Preto napomáhajú k správnej funkcii nervov a k psychickej pohode.

14. Trápia vás zápaly močových ciest? Určite jedzte černice, ktoré priebeh ochorenia zmiernia.

15. Černice sú vynikajúce aj pre krásnu a zdravú pleť. A to hneď niekoľkými spôsobmi. Vďaka vysokému obsahu vitamínu C a E sa postarajú o to, že je pokožka pevná a svieža. Antioxidanty omladzujú kožné bunky a pomáhajú pri ich regenerácii. A karotén, ktorý černice obsahujú, dokáže hydratovať aj mimoriadne suchú pleť.

Na podporu zdravia a krásy pokožky môžete černice smelo konzumovať. Pripraviť si však môžete aj domáce masky, na ktoré použijete práve výživné plody černíc. Ako na to?

DIY masky na tvár z černíc

Maska na hydratáciu suchej pleti

Budete potrebovať:

  • hrsť černíc
  • čajová lyžička medu

Všetko spolu zmiešajte a vytvorte pastu, ktorú naneste na tvár a krk. Masku nechajte na tvári zaschnúť a potom ju umyte vodou. Pleti dodáte hydratáciu a základné živiny.

Maska na omladenie pokožky

Budete potrebovať:

  • hrsť černíc
  • biely jogurt
  • štipku korenia muškátový oriešok
  • 1/4 šálky citrónovej šťavy

Všetko spolu zmiešajte a naneste na tvár. Približne po pol hodinke masku zmyte vlažnou vodou. Pravidelná aplikácia tejto masky vám zabezpečí hladkú a hydratovanú pleť.

Samozrejme, nezabudnite sa černíc do sýtosti najesť! Neuškodíte svojej línii, ale naopak, ulahodíte svojmu zdraviu.


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.

Páčil sa vám článok?

vždy keď napíšeme niečo nové, pošleme vám upozornenie do vašej emailovej schránky

Prihlásiť sa k odoberaniu nových článkov na email »