Ako prejsť na prírodnú kozmetiku a nezbankrotovať :)

Po prečítaní rôznych informácii o tom, koľko škodlivých látok obsahuje bežná kozmetika sa Vám možno postavili vlasy dupkom a najradšej by ste všetko hodili do koša. Po spočítaní cien všetkých položiek, ktoré by ste si museli ako náhradu kúpiť, sa Vám možno do vyhadzovania až tak nechce :D Preto som pre Vás pripravila niekoľko tipov, ako postupne vymeniť Vašu starú škodlivú kozmetiku za prírodnú a nebáť sa pozrieť na výpis z účtu :)

1. Spravte si prieskum – nie všetky značky, ktoré sa tvária ako prírodné nimi naozaj sú. Vždy si prečítajte zloženie a pohľadajte recenzie. Vhodné sú značky ktoré majú certifikáciu, ale nájdete aj veľa dobrých značiek bez nej. Keď už chcete prejsť na prírodnú kozmetiku, uistite sa, že vami vybraná značka ňou naozaj je, nech zbytočne nevyhadzujete peniaze :)

2. Pekne postupne – nemusíte sa naraz zbavovať všetkej kozmetiky, ak sa Vám daný produkt minie, nahraďte ho prírodným. Medzitým budete mať dosť času nájsť si vhodnú alternatívu. Ja by som začala výmenou sprchového gélu, keďže ten používate na väčšinu vašej kože a prichádzate s ním do styku každý deň. Môžete ho nahradiť prírodným sprchovým gélom, hydrofilným olejom, alebo mydlom. Vyberajte produkty bez sulfátov (SLS) a silikónov (napr. dimethicone). Ďalším krokom by mohlo byť telové mlieko, prírodné značky ponúkajú veľké množstvo voňavých alternatív, ktoré zároveň slúžia ako aromaterapia :) Pre zvláčnenie pokožky si môžete vybrať aj bohaté telové maslá a oleje, ktoré zanechajú na pokožke ochrannú vrstvu. Takto sa môžete dostať od výmeny sprchového gélu až po dekoratívnu kozmetiku, či čistiace prostriedky pre domácnosť ;) Ak je to možné, skúste si od predajcu vypýtať vzorky produktov. 

3. Cena – pri prírodnej kozmetike treba rátať s vyššou cennou. Bežné kozmetické firmy dokážu znížiť cenu vďaka veľmi lacným chemickým prísadám a masovému predaju a veľkú časť peňazí vrazia do marketingu. Prírodná kozmetika je drahšia vďaka obsahu vzácnych olejov, masiel a ďalších prírodných prísad. O to väčší prospech budete mať z ich používania :) Aj pri prírodnej kozmetike však platí, že sa delí do rôznych cenových kategórii v závislosti od prísad a formulácii, takže je len na vás, ktoré značky si vyberiete :) Opäť odporúčam čítať zloženie, nech viete, či sa oplatí si priplatiť, alebo nájdete podobný produkt aj za výhodnejšiu cenu.

4. Nebojte sa experimentovať – tak isto ako pri bežnej kozmetike, tak aj pri prírodnej platí, že čo sadne jednému, nemusí druhému. Preto ak ste so svojim prvým prírodným produktom neboli spokojní, netreba hádzať flintu (v tomto prípade prírodnú kozmetiku) do žita ;) Existuje veľké množstvo značiek prírodnej kozmetiky, takže nepochybujem o tom, že si každý nájde tú svoju. Samozrejme Vám nemusí vyhovovať všetko od jednej značky, preto skúšajte a kombinujte. Napríklad pri prírodných šampónoch si môžete všimnúť, že penia menej (alebo vôbec) než tie tradičné. Preto treba skúšať rôzne značky, ale pamätajte, že viac penenia neznamená väčší prospech pre Vaše vlasy :)

5. Vyrobte si sami – niektoré produkty si ani kupovať nemusíte, môžete si ich vyrobiť priamo doma :) Môže to predstavovať o niečo väčšiu námahu než kúpenie hotového, ale na druhej strane máte úplnú kontrolu nad zložením aj vôňou produktu a bude to pre vás lacnejšie. Veľmi jednoduché na výrobou sú domáce pílingy, vlasové zábaly, či našľahané maslá, kľudne sa však môžete pustiť aj do výroby deodorantov, či pleťových krémov :) Možno budete prekvapené, koľko prísad sa už nachádza vo Vašej špajzi ;)

6. Nezúfajte – ak sa Vám v krátkom čase nepodarí nájsť za všetko vhodnú alternatívu, nevadí. Ideálne je nahradiť čo najväčšie množstvo produktov a udržať tie „chemické“ na minime. Na tomto blogu ale aj na mojom súkromnom nájdete recenzie, články o prírodnej kozmetike, ale aj návody ako si vyrobiť domácu prírodnú kozmetiku. Ak ovládate cudzie jazyky, neváhajte navštíviť aj zahraničné blogy, či diskuzné fóra, nájdete veľa užitočných informácii o produktoch, ale aj prírodnej kozmetike ako takej :) Ako ste na tom Vy? Podarilo sa vám už všetko nahradiť, alebo sa stále neviete niektorých produktov vzdať? :)


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.