Ako vplýva znečistenie životného prostredia na pleť?

Ako vplýva znečistenie životného prostredia na pleť?

O tom, že znečistené životné prostredie vplýva negatívne na zdravie človeka, netreba pochybovať. Týka sa to aj pokožky. A možno viac, ako by ste si mysleli.

Negatívne vplyvy prostredia na pokožku

Znečistené ovzdušie predstavuje zmes mnohých zložiek, ktoré sú zodpovedné za zmeny na pokožke. Ide najmä o smog, mestský prach, mikroskopické čiastočky dymu a sadzí, cigaretový dym, kyseliny a iné znečisťujúce látky, ktoré sú do atmosféry vypúšťané nielen z výfukov áut, ale aj z tovární, elektrární, požiarov, či dokonca stavenísk.

Ako toto znečistenie vplýva na pleť? K najčastejším prejavom patria najmä:

  • Predčasné starnutie pokožky
  • Škvrny a vrásky
  • Citlivosť pokožky
  • Zvýšené vysušenie pleti
  • Strata elasticity a pevnosti
  • Chronické ekzémy
  • Zvýšené riziko rakoviny kože

Ako je to možné? Tieto škodlivé čiastočky totiž nezostávajú na povrchu pokožky. Ide o mikroskopické častice, ktoré sú menšie ako póry. Práve cez póry sa tieto častice dostávajú do hlbších vrstiev pokožky a tam môžu spôsobovať zmeny na bunkovej úrovni.

Výsledkom je narušenie funkcie bariéry kože a následne poškodenia kože, ktoré sme spomínali. Zaujímavé je tiež to, že najväčšou hrozbou nie sú spomínané mikroskopické častice, ale skôr chemikálie, ktoré sa na nich dokážu naviazať.

Podľa rôznych štúdií sa v mestskom prachu nachádza nespočetné množstvo chemikálií ako ťažké kovy a pesticídy. A tak do vnútorných vrstiev pokožky nevnikajú len znečisťujúce častice, ale tiež chemické látky.

Ako pokožku ochrániť pred znečistením?

Rôzne vedecké štúdie hovoria aj o tom, že ľudia žijúci v mestách a vysoko znečistených oblastiach sú ohrození o čosi viac. No v dnešnej dobe sa znečistenie ovzdušia, a tým aj riziko poškodenia kože, nevyhýba ani vidieckym oblastiam. Ako sa teda starať o pleť?

1. Dôkladné čistenie pleti. Je naozaj veľmi dôležité pravidelne si umývať tvár. Mnohé ženy siahajú len po odličovacej kozmetike a zabúdajú na čistú vodu. Takže vždy večer, potom ako sa dôkladne odlíčite, umyte si tvár čistou vodou a jemným čistiacim mydlom, ktoré nedráždi pokožku. Zmyjete tak nielen zvyšky mejkapu, ale aj nečistoty, ktoré po celom dni na pokožke určite sú.

2. Nezabúdajte na prísun vitamínov a antioxidantov. Znečistenie vytvára vo vnútorných vrstvách pokožky voľné radikály, ktoré môžu poškodiť zdravú pleť. Antioxidanty neutralizujú tieto voľné radikály a zmierňujú ich negatívne účinky na pleť. Pokožka potrebuje najmä vitamíny B, E, D, ale dôležitý je aj vitamín A a C. Prijímajte ich v kvalitnej strave. No odporúča sa aj lokálne ošetrovanie pokožky kozmetikou s obsahom antioxidantov.

3. Používajte kvalitnú kozmetiku. Kozmetika by mala byť pre pokožku prospešná a zásobiť ju dávkou potrebných vitamínov. Dôležité je tiež vybrať si kozmetiku bez obsahu chemických látok. Veď predsa proti znečisteniu a poškodeniu pokožky bojujete. Tak prečo ju dobrovoľne zahlcovať chémiou?

4. Dôležitá je hydratácia. Samozrejme, základom je dostatočný pitný režim. Pokožku ale hydratujte aj kvalitnou kozmetikou. Určite nie tak, že budete používať krémy s vysokým obsahom vody. Tie pleť v konečnom dôsledku ešte viac vysušia. Ideálne sú napríklad rastlinné oleje, ktoré hydratujú pokožku do hlbších vrstiev.

5. Chráňte pleť pred slnečným žiarením. Slnečné lúče sú čoraz silnejšie a škodlivejšie. Ak máte problémy s pleťou, toto žiarenie ich dokáže ešte viac zhoršiť. Do každodennej starostlivosti o pleť by ste teda mali zaradiť aj prípravky, ktoré prirodzene chránia pokožku pred slnečným žiarením.

Znečistenie prostredia je skutočné. A aj jeho negatívny vplyv na človeka sa čoraz viac prejavuje, napríklad vo forme vzrastajúceho počtu civilizačných ochorení, rôznych alergií a ďalších zdravotných problémov, vrátane tých s pleťou. Preto svoju pokožku nezanedbávajte a doprajte jej dostatočnú ochranu.

foto: pixabay.com


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.