Aktívne uhlie. Zlepší trávenie a vyčistí mastnú pleť!

Aktívne uhlie. Zlepší trávenie a vyčistí mastnú pleť!

Máte mastnú a problematickú pleť? Trápi vás akné? Hľadáte niečo, čo vašu pokožku skutočne do hĺbky vyčistí? V tom prípade by ste mali siahnuť po aktívnom (čiernom) uhlí. Že ho poznáte len ako prvú pomoc pri tráviacich problémoch? Môže byť. No aktívne uhlie toho dokáže oveľa viac.

Čo je aktívne uhlie?

Aktívne, čierne, ale aj absorpčné. To sú pomenovania, ktoré ho dokonale vystihujú. Čo je teda aktívne uhlie? Ide o pórovité uhlíky s hubovitou štruktúrou, ktoré majú vysokú schopnosť absorpcie.

Kedysi sa na výrobu aktívneho uhlia používali kosti. Išlo teda o aktívne uhlie živočíšneho pôvodu. Dnes sa však stretnete skôr s aktívnym uhlím rastlinného pôvodu, ktoré sa vyrába napríklad z kokosových škrupín.

Schopnosť absorpcie nadobúda aktívne uhlie spracovaním pri vysokých teplotách. Vtedy vzniká uhlie, ktoré je viac pórovité – aktívne. To znamená, že aktívne uhlie dokáže absorbovať široké spektrum látok – od rôznych nečistôt a toxínov, až po chemické látky. A práve preto je hojne využívané nielen v zdravotníctve, ale aj v kozmetike.

Aktívne uhlie v zdravotníctve

Je pravdepodobné, že pri črevných ťažkostiach ste už aktívne uhlie užili aj vy. Používa sa najmä pri problémoch s plynatosťou, na detoxikáciu tráviaceho traktu alebo pri hnačke.

Čierne uhlie však pomáha aj obličkám. Prispieva k vylučovaniu močoviny a toxínov, a tak udržiava obličky zdravé.

Z ďalších jeho pozitívnych účinkov na zdravie treba spomenúť napríklad to, že je prvou pomocou pri otrave potravinami. Dokáže totiž neutralizovať škodliviny.

Avšak aj pri užívaní aktívneho uhlia je namieste opatrnosť. Určite to s ním netreba preháňať. Spolu s toxínmi totiž môže viazať aj vitamíny a minerály, a tak ich z organizmu vylúčiť bez úžitku.

Aktívne uhlie a krása

Ak chcete zapracovať na svojej problematickej pleti, aktívneho uhlia sa určite nemusíte báť. Má hneď niekoľko pozitívnych účinkov:

 • Vyčistí pleť do hĺbky. Vytiahne z pórov nečistoty a mastnotu, ktorá ich upcháva.
 • Je prevenciou akné. Za vznik akné často môžu práve upchaté póry.
 • Mastná pleť a čierne bodky? S aktívnym uhlím sa ich určite zbavíte. (Prečítajte si: Máte čierne bodky na nose? Zbavte sa ich! [Infografika])
 • Detoxikácia pleti. Pleť nielenže vyčistí a detoxikuje, ale aj prispieva k jej hojeniu.
 • Používa sa na bielenie zubov. Aktívne uhlie jednoducho nasypte na zubnú kefku a umyte si zuby. Procedúru opakujte 2-3 krát týždenne. (Prečítajte si: 4 recepty na domáce zubné pasty)
 • Je dokonca užitočné aj pre vlasy. Čistí vlasové folikuly a prispieva k zdravým a lesklým vlasom. Zbaví pokožku hlavy lupín.

Ako aktívne uhlie používať?

Jednoducho si vyberte kvalitný produkt na pleť, ktorý aktívne uhlie obsahuje. Vynikajúce je napríklad Čierne mydlo s obsahom aktívneho uhlia. Toto mydlo však obsahuje nielen účinné aktívne uhlie, ktoré pleť vyčistí, upokojí a pôsobí antibakteriálne, ale aj ďalšie látky. Napríklad šípkový olej, ktorý regeneruje pleť poškodenú akné, avokádový olej, ktorý ochraňuje kožné bunky alebo medovku lekársku, ktorá pleť tonizuje.

Čierne uhlie, mydlo 100 g

Čierne mydlo sa používa veľmi jednoducho. Môže byť alternatívou klasického mydla na pokožku tváre alebo sprchového gélu na pokožku celého tela. Naneste ho na navlhčenú pleť a potom opláchnite.

Domáci recept s aktívnym uhlím

Vyskúšať však môžete aj DIY pleťovú masku z aktívneho uhlia. Ako ju vyrobíte?

Prísady:

 • 1 tableta aktívneho uhlia
 • 1 lyžička aloe vera gélu (môže byť priamo z rastliny)
 • 1 lyžička vody
 • 2 kvapky tea tree éterického oleja
 • štipka himalájskej alebo morskej soli

Všetky ingrediencie spolu zmiešajte. Vznikne pasta, ktorú v tenkej vrstve naneste na tvár. Po zaschnutí masku umyte. Vaša pleť bude vyčistená skutočne do hĺbky. Zbavíte sa mastnoty a nečistôt.

Takže ak máte mastnú a pórovitú pleť so sklonmi k akné, smelo do toho. Aktívne uhlie ju dokonale detoxikuje a prinavráti jej zdravý vzhľad.


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.