08. 08. 2018

Máte čierne bodky na nose? Zbavte sa ich!

Aj vás trápia čierne bodky na nose? Možno nie sú tak viditeľné ako klasické akné, no aj z čiernych bodiek sa môžu vytvoriť hnisavé vyrážky. Vytláčanie čiernych bodiek je síce riešením, ale nie vždy pomôže. Objavia sa totiž znova. Preto je dôležité spoznať príčinu ich vzniku a pracovať na ich účinnom odstránení.

Čo spôsobuje čierne bodky na tvári?

Najčastejšie sa objavujú na nose. No potrápiť môžu prakticky kdekoľvek na tvári, najčastejšie v takzvanej T-zóne. Ide o čelo, nos a bradu.

Prečo práve tu? Táto oblasť tváre je spravidla najmastnejšia. Nadmerné vylučovanie mazu, nečistoty a odumreté kožné bunky, spôsobujú zanesenie pórov.

Keď zanesené póry zreagujú zo vzduchom – zoxidujú, zmenia farbu na čiernu. Takže tieto čierne bodky sú vlastne upchaté póry na pokožke.

Hoci sú typické pre ľudí s mastnou a problematickou pleťou, objaviť sa môžu aj na iných typoch pokožky. Čo s nimi?

Ako sa zbavíte čiernych bodiek

Existuje niekoľko účinných spôsobov, ako sa môžete zbaviť čiernych bodiek. Vyskúšajte niektorý z týchto typov.

1. Vytláčanie.

Máte čierne bodky na nose? Zbavte sa ich! Áno, aj vytláčanie je účinné. Vďaka nemu sa čiernych bodiek zbavíte okamžite. No nie je prevenciou ich návratu. A navyše, musíte vedieť, ako na to, aby ste si nespôsobili na pokožke viac škody ako úžitku.

Pred vytláčaním si najprv tvár naparte klasickým spôsobom, nad hrncom s horúcou vodou. Do vody môžete pridať aj zopár kvapiek éterického oleja, napríklad tea tree, ktorý pôsobí protizápalovo.

Póry sa otvoria a vytláčanie bude omnoho jednoduchšie. Dôkladne si umyte ruky a čierne bodky vytláčajte jemným tlakom. Nakoniec si pleť dôkladne vyčistite.

2. Píling.

S pomocou pílingu odstránite odumreté kožné bunky, ktoré spôsobujú zanášanie pórov. Účinný píling proti čiernym bodkám si vyrobíte jednoducho z ovsených vločiek, olivového oleja a medu, ktoré zmiešate v rovnakom pomere.

3. Hĺbkové čistenie pleti.

Póry, ktoré sa neustále zanášajú, je potrebné vyčistiť do hĺbky. Tu obyčajná pleťová voda nepomôže. Na tento účel je vynikajúci Bentonítový íl. Nielenže hĺbkovo čistí, ale má úžasnú schopnosť pohlcovať nadbytočný maz z pokožky.

Ak sa vám navyše z čiernych bodiek tvorí akné, vyskúšajte prášok Tarika. Okrem vyčistenia pleti dokáže odstrániť akné a vyrážky.

Ďalšou vynikajúcou alternatívou je íl Rhassoul, ktorý odstraňuje odumreté pleťové bunky a zbaví pokožku mastnoty.

4. Nepoužívajte kozmetiku s obsahom alkoholu.

Alkohol v kozmetike môže stav ešte zhoršiť, pretože pokožku nadmerne vysušuje. A to paradoxne vedie k ďalšej tvorbe mazu. Ideálne je používať prírodnú kozmetiku, ktorá je k problematickej pokožke jemná.

5. Doprajte si pleťové masky.

Samozrejme, vyberajte kvalitné pleťové masky, určené na problematickú a mastnú pleť. Vynikajúcu masku si pripravíte napríklad z prášku Multani Mati alebo z Neem prášku. Prípadne môžete použiť Nimbovú minerálnu masku, ktorá okrem neem obsahuje aj účinný zelený íl a amlu.

Tieto masky udržujú pleť čistú a sviežu a zbavujú ju prebytočného mazu, ktorý vedie k upchávaniu pórov. Vyskúšať môžete tiež domáce recepty na rôzne masky, ktoré si s čiernymi bodkami na nose, ale aj na celej tvári, určite poradia.

Domáce recepty na čierne bodky na nose

Ako odstrániť čierne bodky s pomocou domácich receptov? Je to veľmi jednoduché. Mnohé ingrediencie, ktoré budete potrebovať, máte určite aj vo svojej kuchyni.

Maska na čierne bodky z medu a mlieka

Do lyžičky mlieka pridajte zopár kvapiek medu, ktorý má antibakteriálne účinky. Túto masku naneste na problematické miesta na tvári a nechajte pôsobiť aspoň 10 minút. Potom masku zmyte studenou vodou. Dopriať si ju môžete pokojne aj každý deň, kým nezbadáte zlepšenie stavu.

Maska na čierne bodky z bielka a citrónovej šťavy

Vaječný bielok vyšľahajte do peny a pridajte lyžicu čerstvej šťavy z citróna. Masku naneste na nos, čelo a bradu, respektíve tam, kde máte čierne bodky. Po 25 minútovom pôsobení ju z tváre zmyte vlažnou vodou.

Domáci píling zo zeleného čaju

Tento recept je veľmi jednouchý. Vrecko zeleného čaju zalejte klasickým spôsobom. Čajovú usadeninu (nezáleží na tom, či použijete sypaný alebo vreckový čaj) si naneste na tvár a vymasírujte. Takýto píling si môžete dopriať aj dva krát týždenne.

Pamätajte teda najmä na to, že pleť s čiernymi bodkami musíte pravidelne čistiť do hĺbky a ošetrovať ju kvalitnou prírodnou kozmetikou. Predídete tak zápalu a tvorbe vyrážok.

Foto: By Elecbullet [Public domain], from Wikimedia Commons

Infografika - Máte čierne bodky na nose? Zbavte sa ich! :

Máte čierne bodky na nose? Zbavte sa ich! [Infografika]

Vložte is obrázok na vašu web stránku

Infografiku Máte čierne bodky na nose? Zbavte sa ich! [Infografika] si môžete zadarmo vložiť na vašu webstránku. Obrázok si môžete vložiť na stránku cez kód, ktorý nájdete nižšie, stačí ho skopírovať na váš web:

Plná veľkosť 800px x 2227px

Náhľad o rozmere 400px x 1114px

Mini náhľad (vhodné napr. do bočného panelu v blogovom systéme Blogspot) 240px x 668px

Alebo si stiahnite infografiku vo formáte PDF (217kB):

cierne_bodky_na_nose_zbavte_sa_ich.pdf


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.

Páčil sa vám článok?

vždy keď napíšeme niečo nové, pošleme vám upozornenie do vašej emailovej schránky

Prihlásiť sa k odoberaniu nových článkov na email »

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť priateľom na sociálnych sieťach:

Diskusia

Poradíme vám

Poradíme vám

o prírodnej kozmetike vieme všetko, neváhajte a pýtajte sa nás

Zákaznícke bonusy

Zákaznícke bonusy

pre našich zákazníkov všetko, aj bonusy

Unikátny sortiment

Unikátny sortiment

u nás nájdete výrobky, ktoré inde nekúpite

Doprava zadarmo

Doprava zadarmo

pri objednávke nad 60€

Overené našimi zákazníkmi

Obchod ponúka mnoho výhod - za najväčšiu považujem so svojou rodinou veľmi dobrú komunikáciu. Ohromnou výhodou je podrobný popis vlastností a účinkov predávaných výrobkov - veľmi to pomôže pri rozhodovaní. Vynikajúce dopravné služby.

Mrko, pred 5 dňami
Všetky hodnotenia
Verfied by Visa Visa electron Visa Mastercard electronic Mastercard Secure Code Mastercard Maestro Gopay