Čím môžete nahradiť klasické odličovacie tampóny?

Čím môžete nahradiť klasické odličovacie tampóny?

Pravidelné čistenie a odličovanie pleti je dôležitý krok pre jej zdravie a krásu. Ak je pleť dobre vyčistená, tak do nej lepšie preniknú účinné látky z krémov a sér. Viete si však predstaviť, koľko odpadu vzniká z jednorazových odličovacích tampónov, ktoré mnohé ženy používajú každý deň?

Pomocníci na každý deň

Klasické odličovacie tampóny pozná snáď každý. Pre ženy slúžia na odlíčenie, čistenie a denne sa ich tak minie niekoľko. Značke prispievajú k tvorbe odpadu a to ani zďaleka nie je všetko. Hoci môžu byť bavlnené, no to samo o sebe tiež nie je celkom výhra. Na výrobu kilogramu bavlny sa míňa až 20 000 litrov vody. To je enormné množstvo a v čase, kedy sa voda stáva nedostatkovým tovarom, je to priam luxus.

Je ľahké povedať, že sme na ne zvyknuté, dajú sa ľahko kúpiť a jedno balenie vydrží pár týždňov. Dnes sa dajú kúpiť ekologickejšie alternatívy, ktoré šetria nielen planétu, ale aj peňaženku. A rozdiel v kvalite pocítite rýchlo.

Zero waste v kúpeľni

Keď som pred mnohými rokmi začínala blogovať, pojem zero waste sa v našich končinách začal udomácňovať a objavovali sa produkty, ktoré výrazne znižujú množstvo vyprodukovaného odpadu. Niektoré z nich sú dokonalé, na iné som si musela trochu zvykať. Látkové/háčkované odličovacie tampóny sa však okamžite zaradili medzi moje obľúbené pomôcky.

Môžete si ich kúpiť v rôznych obchodíkoch alebo ušiť si ich doma. Či už zo staršieho uteráku alebo si ich uháčkujete – urobíte veľa pre svoju planétu. Z vlastnej skúsenosti odporúčam kúpiť balenie aspoň 5 – 7 kusov, aby ste ich mali na každý deň aj v prípade, ak ste práve nejaké prali.

Jediný rozdiel spočíva v tom, že môžu „vypiť“ trochu viac odličovacej vody, oleja alebo pleťovej vody. Keď sa s nimi naučíte pracovať, prídete na to, že to nie je také zlé a vydržia dlhé mesiace až roky. Ja s nimi odličujem oči, aplikujem pleťovú vodu, občas zotieram pleťovú masku alebo peeling a odlakujem aj nechty.

Mám ich rozdelené na dve skupinky – jedny na odlíčenie, druhé na odlakovanie. Po opraní sa môže stať, že sa nezmyje všetka farba (ale tampóny čisté sú), látka ostane zafarbená, ale inak jej to neuškodí. Najčastejšie je to práve po lakoch na nechty. Skvelé na tom je, že po celom týždni po vás neostane ani jeden odličovací jednorazový tampón.

Môžete si ich kúpiť v rôznych obchodíkoch alebo ušiť si ich doma. Či už zo staršieho uteráku alebo si ich uháčkujete – urobíte veľa pre svoju planétu. Tu nájdete konkrétny návod ako si ušiť odličovacie tampóny svojpomocne.

Bambusová handrička na tvár

Ďalšou alternatívou môže byť bambusová handrička na tvár (ja mám mušelínové obrúsky a neviem si ich vynachváliť). Môže pripomínať nejaký malý uteráčik, ale nenechajte sa oklamať, dokáže omnoho viac. Používa sa jednoducho na odstraňovanie make-upu, umývanie a čistenie pleti. Poslúži vám na odstránenie líčidiel z pleti, zotriete ňou masku (najmä tie ílové môžu ísť dole trochu ťažšie, ale pleť je po ich použití veľmi pekná a čistá).

Bambusová hadnrička na tvár

Funguje podobne, ako zero waste odličovacie tampóny, no jej štruktúra je trochu iná a použitie tak môže byť príjemnejšie. Opäť však nezabúdajte na to, že je potrebné preprať ju a nechať dôkladne uschnúť, aby vám vydržala čo najdlhšie.

Konjaková hubka

Myslím si, že ak je vo svete zero waste niečo legendárne, tak je to práve konjaková hubka. Nikdy nezabudnem na to, ako som si kúpila svoju prvú. Prišla mi domov a mňa veľmi prekvapilo, že je tvrdá. Myslela som si, že je pokazená :)

Pravdou ale je, že konjaková hubka je naozaj taká tvrdá, no keď ju namočíte, stane sa z nej jemnučké, mäkučké klbko, s ktorým je radosť umývať sa alebo odličovať sa. Jednoducho ju namočte a jemne prechádzajte krúživými pohybmi po tvári, pokojne ju však môžete používať aj na pokožku celého tela. Hubka ju vyčistí, premasíruje a ostáva jemná, žiarivá a zdravá.

Po každom použití ju vždy opláchnite a nechajte uschnúť. Po 2-3 mesiacoch pravidelného používania sa môže začať rozpadávať (je to akoby sa drobila) a vtedy ju vymeňte. Výhodou je, že je kompostovateľná a tak sa v prírode rozloží

Konjac hubka s červeným ílom

.Je len na vás, či ju budete používať s kozmetickými produktami alebo samostatne, vždy je to príjemný zážitok a pri pravidelnom používaní pleť opeknieva. Je vhodná na všetky typy pleti, nedráždi ju a zanecháva ju jemnú, vyhladenú. Mala som ich už niekoľko, vystriedala som rôzne značky a tvary a ešte som sklamaná nebola. Odporúčam ju všetkými desiatimi.

Používate ešte klasické odličovacie tampóny alebo ste siahli po ekologickejšej alternatíve?


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.


Odporúčané produkty3