Zero waste v kúpeľni: tvoriť menej odpadu vôbec nie je zložité

Zero waste v kúpeľni: tvoriť menej odpadu vôbec nie je zložité

Filozofia zero waste sa stáva čoraz populárnejšou a ľudí zaujíma, ako tvoriť menej odpadu. Hľadajú sa alternatívy k bežným veciam, na ktoré sme boli zvyknutí, ale vznikalo z nich zbytočne veľa odpadu. Práve kúpeľňa patrí k miestam, kde trávime dosť času používame celkom dosť vecí.

Každá zmena sa ráta

Kozmetika a rôzne hygienické pomôcky do našich životov patria a nevieme si bez nich zatiaľ svoj život predstaviť. Čo by sme mohli urobiť ako prvé? Možností je, samozrejme, hneď niekoľko, ale na začiatok by sme sa mohli pozrieť na bezobalovú a čapovanú kozmetiku a drogériu. Práve mnohé plastové a papierové obaly sú niekedy celkom zbytočné a tvoria značnú časť odpadu.

Bezobalová kozmetika je známa aj u nás a pribúdajú obchodíky, ktoré ju predávajú. Mydlá na váhu, tuhé šampóny alebo tuhé masážne kocky si kúpite, prinesiete domov vo svojom obale a miniete.

Načapovať si môžete šampóny, sprchové gély i ďalšie produkty, na ktoré opäť potrebujete len svoju nádobku. Čapovaná drogéria a čistiace prostriedky tiež ušetria veľa plastových obalov. Ich ponuka sa zväčšuje a vyberiete si tak to najlepšie pre seba a svoju rodinu.

Ženy potrebujú zero waste pomocníkov

Áno, práve ženy strávia v kúpeľni viac času a potrebujú aj viac vecí. Predsa, odličujú sa, čistia si pleť, odlakujú si nechty, majú menštruáciu. Našťastie, veľa vecí sa zmenilo a kupujeme si naozaj zaujímavé zlepšováky:

  • Hitom sú jednoznačne zero waste odličovacie tampóny, ktoré sa dajú používať opakovane. Vyrábajú sa látkové i háčkované, pekne vyzerajú a dajú sa používať dovtedy, kým sa neroztrhajú. Poslúžia na odličovanie, čistenie pleti, odlakovanie.
  • Vďaka zero waste odličovacím tampónom nebudete viac potrebovať žiadne odličovacie obrúsky. Ak sa ich stále neviete vzdať, vyberajte si tie z bio bavlny. V našej ponuke nájdete bambusovú handričku na tvár.
  • Na efektívne čistenie pleti spojené s jemným pílingom je najlepšia hubka konjac. Viac sa o nej dozviete v tomto článku.
  • Menštruácia je súčasťou ženského sveta od nepamäti a nie je to nič príjemné. Bežné vložky sú bielené chlórom a mesačne ich minieme veľa. Riešením môžu byť vložky látkové alebo menštruačný kalíšok, ktorý má životnosť desiatky rokov.
  • Dekoratívna kozmetika tiež zohráva v ženskom svete veľkú úlohu. Vedeli ste, že niektoré značky dnes vyrábajú len náplne, ktoré vložíte do obalu?
  • Mnoho kozmetiky si vieme pripraviť doma aj sami. Eshopy aj kamenné predajne predávajú zaujímavé ingrediencie a mnohé z nich máte určite doma aj vy. Na internete nájdete zaujímavé recepty, napr. aj na našom blogu.
  • Na umývanie sú dostupné rôzne tyčinky do uší, hubky a kefky z ekologických materiálov, ktoré sa ľahko rozkladajú a vydržia dlho.

Ústna hygiena môže vyzerať celkom inak

Zabudnite na klasické zubné kefky, ktoré sú plastové a škaredé. Skúste namiesto nich tie bambusové, ktoré sú plne rozložiteľné. Niektoré plastové sú vyrábané z recyklovaných kelímkov od jogurtov alebo majú len vymeniteľné hlavice.

Bambusové zubné kefky

Možností je naozaj veľa. Zubná niť je pre zdravé zuby nevyhnutná. Kúpiť sa dá v sklenom obale, do ktorého sa dokupuje len náplň. Nielenže je praktická a netvoríte odpad, ale vyzerá tiež veľmi štýlovo.

Aj holenie môže byť štýlové a bez odpadu

Holenie je pre mnohých mužov denná záležitosť a bežne používajú jednorazové plastové strojčeky. Alternatívou k nim je klasický holiaci strojček, v ktorom sa menia len žiletky. Nielenže je to ekologické, ale aj štýlové a elegantné.

Ak si chcú holiaci strojček kúpiť ženy, môžu siahnuť po tých z recyklovaných plastov a nakupujú sa k nim náhradné hlavice.

Výber je dôležitý

Tvoriť menej odpadu nemusíte zo dňa na deň. Možno vás to desí a neviete si to predstaviť. Každá zmena k lepšiemu je dôležitá a nemusíte sa kvôli tomu trápiť.

Na začiatok si napríklad môžete vyberať kozmetiku v skle. Sklo sa výborne recykluje a mnohé značky majú svoj recyklačný program, kedy pri vrátení obalov dostanete zľavu na nákup. Dobre sa recykluje aj papier, s plastom je to trochu ťažšie. A čo potom recyklácia iných materiálov, napríklad starých pneumatík? Viac info o tejto téme môžete nájsť TU. Dôležité je začať a potom sa to bude zlepšovať.

Aké sú vaše tipy na život bez odpadu v kúpeľni? 😊


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.


Odporúčané produkty8