DIY Telový krém Citrónová ruža

DIY Telový krém Citrónová ruža

Vyrobte si ľahký a nadýchaný telový krém, ktorý vďaka svojmu zloženiu nezanecháva mastný film na pokožke, ale krásne sa vpíja. I vďaka svojej sviežej citrónovo-kvetinovej vôni je ideálny na pripomenutie si krásnych letných dní.

Obsahuje maslo mafura, bambucké maslo, pupalkový olej, olivový olej a éterické oleje Citrón bez terpénu a Ruža absolue. Táto kombinácia pomáha chrániť pokožku pred vysušením, pomáha odstrániť pigmentové škvrny a vďaka svojej vôni navodzuje príjemný svieži pocit.

Prečo práve tieto zložky?

Maslo mafura – nerafinované maslo, ktoré poskytuje ochranu pred UV lúčmi. Veľmi dobre sa vpíja a nezanecháva mastný film a je veľmi ľahké. Z tohto dôvodu je dôležité pre tento krém, ktorý sa má dobre vpíjať a hydratovať bez pocitu mastnoty.

Bambucké maslo – nerafinované maslo, bohaté na živiny s krémovou konzistenciou. Výborne hydratuje a rýchlo sa vpíja do pokožky. Obsahuje vitamíny A, E, fenoly a škoricové estery a veľké množstvo mastných kyselín: kyselina olejová, stearová, linolová, palmitová, linolénová a arachidová, ktoré regenerujú bunky pokožky.

Pupalkový olej - vhodný pre suchú, citlivú a poškodenú pokožku. Ideálny i na ekzémy a starnúcu pokožku.

Olivový olej - bohatý na minerály, proteíny a vitamíny, najmä vitamín E,ktorý je účinným antioxidantom. Olivový olej má schopnosť dodávať vhlkosť a výživu pokožke vystavenej slnečnému žiareniu.

Citrón – odporúča sa na mastnú pokožku a pokožku s pigmentovými škvrnami. Vytvára protipól ku všetkým zvláčňujúcim zložkám. Oživuje pokožku a osviežuje ju.

Ruža – ruža je rozpustený v 10ml hroznového oleja, nakoľko ide o silnú vôňu a i tento éterický olej nie je najlačnejší. Avšak má vynikajúce vlastnosti v starostlivosti o pokožku. Ideálny na všetky typy pokožky, vrátane tej podráždenej, začervenalej a s pigmentovými škrvnami.

Na výrobu telového krému s citrónovou ružou budeme potrebovať

Čo budete potrebovať:

  • 40g nerafinovaného masla Mafura
  • 50g nerafinovaného bambuckého masla
  • 90g olivového oleja
  • 30g bio pupalkového oleja
  • Citrón bez terpénu, éterický olejdôležité je mať éterický olej bez terpénu nakoľko terpény obsiahnuté v tomto éterickom oleji spôsobujú fotosenzitivitu a môžu vyvolať pigmentové škvrny, čo v tomto kréme nechceme
  • Ruža absolue, éterický olej – ako som spomínala ide o drahší olej preto odporúčam 1ml tohto oleja rozriediť s 20ml bio jojobového oleja. Môžete však použiť neriedený
  • Váhu – ideálne digitálnu nakoľko je presnejšia
  • Misku, hrniec, vodu, drevenú špachtličku alebo nejakú plastovú lyžičku (nie kovovú), mixér (môže byť ručný alebo akýkoľvek máte po ruke), prázdne nádoby od krémov

Ako na to?

Odvážime si potrebné množstvo masla mafura a bambuckého masla. Roztopíme vo vodnom kúpeli (zohrievať len kým sa masla neroztopia, zbytočne nenechávame na teple). Rozpustené maslá necháme vychladnúť na izbovú teplotu (tak aby boli ešte tekuté ale nie horúce).

Mafuru a bambucké maslo roztopíme

Pridáme rastlinné a éterické oleje. Zamiešame.

Pridáme rastlinné a éterické oleje

Vložíme do mrazničky na 3 min. a následne vyberieme a mixujeme 3 min. Tento postup opakujeme kým maslo nezačne meniť konzistenciu (nezačne tuhnúť). Akonáhle zmes začala meniť konzistenciu začneme zmes šľahať za pomoci príslušného nástavca na mixéri. Snažíme sa dosiahnuť ľahkú našľahanú konzistenciu.

Zmes striedavo chladíme a mixujeme

Zmesou plníme pripravené prázdne nádoby. Uchovávame v chladničke. Z tejto dávky získate približne 4x50ml nádoby telového krému.


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty1