Domáce prírodné bielenie zubov – čo funguje a čo menej?

Domáce prírodné bielenie zubov – čo funguje a čo nie?

Po žiarivom a bielom úsmeve túži nejeden z nás. Kým bežne dostupné bielenie nie je vhodné pre citlivé zuby, v pohodlí svojho domova môže každý vyskúšať prírodné bielenie zubov.

Domáce bielenie zubov – možností je niekoľko

Na internete môžete nájsť rôzne babské recepty i menej bezpečné produkty na bielenie zubov. Preto je jednoduchšie a zdravšie siahnuť po prírodných ingredienciách a alternatívach.

Na začiatok môžete vyskúšať prírodné bieliace zubné pasty. Treba si ale pamätať, že zázraky nemôžete čakať zo dňa na deň a všetko príde postupne. Zuby s ňou prichádzajú do kontaktu na krátky čas počas ich umývania. Účinok sa dostaví pomalšie a môže to trvať aj pár týždňov až mesiacov. Fungujú tak, že odstraňujú vonkajšie škvrny od jedál či nápojov.

Kokosový olej

Pri kokosovom oleji sa vedú rôzne polemiky o tom, ako dokáže bieliť zuby. Kým odporcovia tvrdia, že sa jedná len o marketingový trik, fanúšikovia naň nedajú dopustiť.

Má výrazné antibakteriálny účinky, ktoré sa postarajú o celkové zdravie ústnej dutiny. Pomáha na boľavé ďasná a zubom určite neuškodí.

Kokosový olej

Vyskúšať môžete svoju vlastnú pastu. Potrebovať budete kokosový olej, jedlú sódu a najlepšie mätový esenciálny olej. Zahrejte hrnček oleja tak, aby bol tekutý. Potom pridajte 2 kávové lyžičky jedlej sódy a 5 – 10 kvapiek mätového alebo iného esenciálneho oleja. Dajte to do uzatvárateľnej nádoby a zuby si čistite tak, ako vždy.

Aktívne čierne uhlie

Ďalšou prírodnou alternatívou na domáce bielenie zubov je čierne aktívne uhlie. Pravdepodobne ste o ňom už počuli, pretože v posledných rokoch zažíva veľký boom. Pomáha pri odstraňovaní fľakov, ktoré spôsobuje káva, čaj, červené víno alebo fajčenie. Kúpiť sa dá ako prášok, ktorým si vyčistíte zuby, ale je obľúbenou súčasťou zubných pást a dokonca aj ústnych vôd.

Kurkuma

Kurkuma sa v posledných rokoch považuje za skutočný superliek. V prípade vnútorného užívania je to kvôli kurkumínu, ktorý má veľmi priaznivé účinky na naše zdravie.

Kurkuma

Nielenže chutí, ale pomôže aj pri domácom bielení zubov. Má mierne brúsiacu štruktúru a pomáha odstrániť zafarbenie od kávy či čaju. Kurkuma pôsobí antibakteriálne a protizápalovo, čím sa postará o celkové zdravie úst.

Môžete si z nej pripraviť aj kokosovú pastu – potrebujete len 1/4 čajovej lyžičky kurkumy a niekoľko kvapiek kokosového oleja. Ďalšie recepty na zubné pasty nájdete v tomto článku.

Jablčný ocot na záver

Účinky jablčného octu na chudnutie sú pomerne známe. Vedeli ste ale, že sa môže používať aj na bielenie zubov? Má preukázateľné bieliace účinky, ktoré si všimnete pomerne skoro potom, ako ho začnete používať. Treba si dať ale veľký pozor, pretože kyselina octová môže pri častom používaní spôsobiť eróziu zubnej skloviny. Výplach jablčným octom by ste preto nemali robiť často.

foto: wikipedia.org, pixabay.com


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.


Odporúčané produkty3