Príčiny nadmerného padania vlasov

Príčiny nadmerného padania vlasov

Vlasy sú korunou krásy každého človeka. O zdravie vlasov sa treba pravidelne starať. Niekedy však ani pravidelná starostlivosť o vlasy nie je zárukou ich dokonalého výzoru. Vlasy trpia pri rôznych ochoreniach a poruchách organizmu. Jedným z častých príznakov prebiehajúcej choroby je aj nadmerné vypadávanie vlasov. V prípade, že chcete vedieť, pri ktorých stavoch môžu vlasy nadmerne vypadávať, začítajte sa do nasledujúcich riadkov.

Stres a vypadávanie vlasov

Stres je v dnešnej dobe veľmi významným faktorom nadmerného padania vlasov. Vypadávanie vlasov sprevádza najmä nadmerný fyzický stres. V takomto prípade ide najmä o stres v zmysle úrazov, operácii alebo nadmerného športovania, ale aj o tehotenstvo, ktoré je taktiež nesmiernou záťažou pre organizmus. Každý vlas má svoj prirodzený cyklus, ktorý zahŕňa rastovú fázu, fázu pokoja a fázu, kedy vlas vypadne. Nadmerný telesný stres môže narušiť vlasový cyklus a vlasy nadmerne vypadajú. Vlasy sa preriedia v tomto prípade asi za tri až šesť mesiacov po pôsobení stresu. Vlasy môžu vypadať aj pri psychickom strese, aj keď v tomto prípade je to zriedkavejšie. Stresové vypadávanie je prechodné a má tendenciu, po istom čase, spontánne ustúpiť.

Padanie vlasov pri nedostatku niektorých zložiek potravy

Jedným z najčastejších dôvodov padania vlasov je nedostatok železa v potrave. Nízke zásoby železa sa prejavia najmä ako anémia a nedostatok hemoglobínu v červených krvinkách. Okrem toho však sprevádza nedostatok železa aj padania vlasov. Vlasy rovnako padajú aj v prípade nedostatku vitamínov B a bielkovín. Padanie vlasov z nedostatku zložiek v potrave sa dá jednoducho ovplyvniť tak, že sa chýbajúce súčasti potravy začnú prijímať vo zvýšenom množstve.

Nadmerné padanie vlasov a hormóny

Zmeny v hladinách ženských pohlavných hormónov môžu byť príčinou nadmerného padania vlasov. Mnoho žien spozoruje padanie vlasov v prípade nasadenia alebo naopak vysadenia antikoncepcie. Rovnaká situácia môže nastať aj v prípade menopauzy. Ďalším hormonálnym dôvodom padania vlasov je nedostatok hormónov štítnej žľazy. V neposlednom rade treba spomenúť, že vlasy nadmerne padajú aj pri zneužívaní anabolických steroidov.

Iné príčiny padania vlasov

Nadmerné vypadávanie vlasov môže sprevádzať rýchle a prudké chudnutie. Rovnako sa s ním stretávame pri rôznych autoimunitných ochoreniach. Niektoré lieky, ku ktorým patria napríklad antidepresíva, protizápalové lieky alebo chemoterapeutiká, môžu tiež spôsobiť vypadávanie vlasov. Vlasy poškodené nadmernou starostlivosťou majú taktiež tendenciu nadmerne vypadávať. Zabúdať však netreba ani na to, že vypadávanie vlasov je prirodzenou súčasťou starnutia a v mnohých prípadoch môže byť nadmerné padanie vlasov spôsobené aj dedičnosťou a geneticky.

Príčinu padania vlasov môže byť aj zlá starostlivosť o vlasy a používanie nekvalitných žehličiek alebo fénov na vlasy. Dôležité je vybrať si kvalitný produkt, pomôcť môže aj toto porovnanie.

Ako zabrániť vypadávaniu vlasov?

V prípade nadmerného vypadávania vlasov je samozrejme najlepšie odhaliť jeho príčinu a odstrániť ju. Nie vždy je to však možné a v takýchto prípadoch sa môže človek obrátiť na pomoc prírody. Na nadmerne padajúce vlasy je vhodné ajurvédske bylinky napríklad indický egreš alebo amla. Rovnako pomôže aj čierny jamajský ricínový olej alebo bylina shikakai. Prírodné výťažky nielen zamedzia vypadávaniu vlasov, ale zlepšia aj rast nových. Vlasy tak budú opäť krásne a husté.


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty6