8 ajurvédskych bylín na vypadávanie vlasov

8 ajurvédskych bylín na vypadávanie vlasov

Veľmi účinné doslova pri akýchkoľvek problémoch s vlasmi sú ajurvédske byliny. Tie vynikajúco zaberajú aj na nadmerné vypadávanie vlasov. Konkrétne sa jedná o nasledujúce bylinky:

1. Neem. Používa sa vo forme prášku, ktorý sa získava zo stromu Neem. Je to silné antibakteriálne prírodné tonikum. Posilňuje poškodené vlasové korienky, čím zabraňuje nadmernému vypadávaniu vlasov. Neem prášok zmiešajte s teplou vodou a vyrobte si z neho pastu. Tú naneste ku korienkom vlasov asi 30 minút pred umytím šampónom a nechajte pôsobiť.

2. Shikakai. Doslovne sa dá shikakai preložiť aj ako „ovocie na vlasy“. Je bohaté na antioxidanty a obsahuje veľké množstvo vitamínu C a D. Odporúča sa najmä na suché, lámavé a slabé vlasy bez života. Z tohto prášku sa takisto vyrába pasta, ktorá sa používa namiesto šampónu.

Prášok amla a shikakai

Prášok amla a shikakai

3. Bhringaraj. Jeho názov sa prekladá ako „kráľ vlasov“. Pri pravidelnom používaní nehrozí vypadávanie vlasov, na vlasy má aj omladzujúce účinky a zabraňuje predčasnému plešiveniu. Pasta z tohto prášku sa vmasíruje do vlasov večer pred spaním a ráno sa jednoducho umyje vlažnou vodou.

4. Brahmi. Napomáha rastu nových vlasov a zároveň obaľuje vlasové korienky, čím bráni ich poškodeniu. Tak, ako z ostatných ajurvédskych bylín, aj z Brahmi sa získava prášok. Pridaním vody a tvarohu sa z Brahmi prášku vyrába zábal na vlasy.

Prečítajte si: Príčiny nadmerného padania vlasov Prečítať »

5. Amla. Získava sa zo sušených plodov stromu Amalaki. Prášok je mimoriadne bohatý na vitamín C. Obaľuje vlasy od korienkov až po končeky. Tak bráni nielen štiepeniu, ale aj vypadávaniu vlasov. Prekrvuje vlasové cibuľky, čo podporuje rast vlasov. Prášok Amla je možné miešať s práškom Shikakai. Obe rozpusťte v teplej vode a nechajte celú noc lúhovať. Ráno pastu naneste na vlasy a nechajte 30 minút pôsobiť.

6. Ashwagandha. Je typická bylinka ajurvédskej medicíny používaná na vypadávanie vlasov. Stimuluje produkciu melanínu, ktorý má vplyv na rast vlasov. Často sa mieša s vodou a s práškom Brahmi a Amla, čím vznikne maska na vlasy.

Prečítajte si: Strata vlasov po covide. Trápi aj vás? Prečítať »

7. Aritha. Je čistiaci prostriedok na vlasy, ale aj na celé telo. Podporuje regeneráciu a rast vlasov. Zábal vyrobte zmiešaním s teplou vodou. Na vlasoch ho nechajte pôsobiť 5 minút a následne umyte. Šampón zas vznikne zmiešaním Arithy s práškom Shikakai v pomere 1:1.

Prečítajte si: Vyživte svoje suché vlasy s pomocou olejov a masiel. Prečítať »

8. Henna. Mnohí ju poznajú len ako farbivo na vlasy. Henna je však tiež vynikajúci prírodný liek na poškodené, oslabené a rednúce vlasy. Na regeneráciu a podporu rastu vlasov sa používa bezfarebná henna. Na tento účel sa do nej môže pridať aj extrakt z egreša, káva alebo citrónová šťava.

Na podporu rastu vlasov sú však okrem ajurvédskych bylín účinné aj iné metódy. Obľúbené sú olejové masáže kokosovým, ricínovým alebo olivovým olejom. Ak veríte skôr tradičnejším bylinkám, vyskúšať môžete aj harmančekovú kúru, rozmarín, ibištek alebo rascu zmiešanú s olivovým olejom.

Trápili Vás už podobné problémy? Alebo je u Vás padanie vlasov spojené len so zmenou ročného obdobia?


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty7