Ako v lete ochránite vlasy a pokožku pred poškodením slnkom?

Ako v lete ochránite vlasy a pokožku pred poškodením slnkom? Máme pre vás pár tipov

Leto prináša v posledných rokoch mimoriadne horúce a slnečné počasie. Užívať si ho niekde pri vode alebo v prírode je výborný nápad, ale treba mať na pamäti, že vlasy a pokožku treba pred slnkom chrániť.

Prečo treba chrániť vlasy i pokožku pred slnkom

O UV žiarení sa toho popísalo už veľa a pravidelne sa hovorí o tom, prečo sa pred ním treba chrániť. Poznáme UVA, UVB a UVC žiarenie, pričom posledné spomenuté lúče sú pohltené atmosférou predtým, ako dopadnú na zem.

UV žiarenie spôsobuje predčasné starnutie pleti, prispieva k vzniku pigmentových škvŕn, poškodenia zraku, spálenie pokožky i rakovinu kože. Pobyt na slnku je dôležitý, lebo získame dostatok vitamínu D a budeme šťastnejší, ale treba si dávať pozor. Niektoré zmeny sú nezvratné a dá sa im vyvarovať.

Vlasy sú koruna krásy - dbajte o ňu

Vlasy si v lete prechádzajú náročným obdobím. Oslabuje ich nielen slnko, ale aj morská voda, vietor či piesok. Výsledkom môžu byť suché a poškodené vlasy, z ktorých slnko „vytiahlo“ ich farbu a sú bez lesku a bez života. Čo môžete skúsiť, aby boli počas horúcich slnečných dní zdravé a krásne?

 • Najjednoduchšie je používať klobúky alebo šatky, ktoré sa vám zídu najmä v čase, kedy sú slnečné lúče najostrejšie a dokážu napáchať najväčšie škody
 • Hydratácia je základ, na ktorý nesmiete zabúdať. Zásobte sa prírodnými šampónmi, kondicionérmi alebo maskami, ktoré dokážu zachrániť škody napáchané UV žiarením. Vlasy sú hydratované, vyživené, jemné a nemusíte sa báť lámania, štiepenia alebo nadmerného vypadávania.
 • Aj vo svete prírodnej kozmetiky nájdete ochranné spreje na vlasy so SPF. Chránia pred škodlivými lúčmi, dodajú vlasov zdravý a hodvábny vzhľad a nezaťažia ich. Aj keď pri mori si na ne spomeniete častejšie, nezabúdajte, aké silné slnko je aj v našich podmienkach.
 • Vlasy šetrite, nepoužívajte fény, žehličky či kulmy a skúste odsunúť aj ich farbenie.
 • Užívajte si leto plnými dúškami a nemyslite ani na zbytočne veľa hairstylingových produktov. Vlásky budú krásne, keď prirodzene uschnú a venujete im tú najkvalitnejšiu prírodnú starostlivosť
 • Nezabúdajte na pitný režim, práve počas letných dní je prísun tekutín nevyhnutný nielen pre krásu, ale najmä naše zdravie

Opálená pokožka – zdravá pokožka

Opaľovanie si získalo svojich fanúšikov najmä v minulom storočí a jeho popularita pretrváva aj dnes. Na škodu určite nie je, ale viete, ako sa chrániť pred škodlivými účinkami UV žiarenia?

 • Asi najlepšou radou, akú môžete dostať, je vyhýbať sa slnku, keď majú jeho lúče najsilnejšiu intenzitu. Všeobecne sa odporúča ostať v tieni od jedenástej do tretej, najmä ak máte malé deti.
 • Druhou skvelou radou je vybrať si prírodný opaľovací krém, ktorý aplikujete na pokožku pred opaľovaním alebo pobytom na slnku. Pri jeho výbere zohráva úlohu fototyp pleti, citlivosť na slnko, vek či čas, kedy sa chcete vybrať na slnko. Aplikáciu opakujte podľa pokynov výrobcu, vždy po kúpaní alebo nadmernom potení. Výhodou je, že mnohé opaľovacie produkty sú vodeodolné a vydržia tak na pokožke dlhšie. Obzvlášť veľkú pozornosť pri výbere opaľovacích krémov v prípade, ak ich kupujete pre deti, ktorých pokožka sa spáli rýchlejšie.
 • Po pobyte na slnku nezabudnite na starostlivosť po opaľovaní. Pokožku schladzuje a regeneruje, upokojuje od bolesti alebo nepríjemného pálenia a svrbenia.
 • Krémy so SPF používajte na tvár celoročne, pretože tak zabránite predčasnému starnutiu pleti i vzniku fliačikov. Mnohé ingrediencie v kozmetike (retinol, vitamín C, AHA kyseliny) si ochranný faktor vyžadujú
 • Na leto si tiež pripravte balzam na pery, ideálne so SPF, aby ste ich chránili pred vysušením, podráždením a popraskaním

Slnko k letu patrí a nesmieme sa naň pozerať na nepriateľa. Naopak, je pre nás nesmierne dôležité, ale treba sa starať o zdravie pokožky i vlasov, aby nenarobilo viac škody ako úžitku.

Máte svoje letné kozmetické rituály?


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.