Celulitída je pre ženy postrachom. Ako sa jej zbaviť?

Celulitída je pre ženy postrachom. Ako sa jej zbaviť?

Celulitída dnes trápi mnoho žien a niektoré sa preto vyhýbajú oblečeniu, ktoré by ju odhaľovalo. Dobrou správou je, že príroda ponúka riešenia aj na tento problém.

Postihuje ženy v rôznom veku

Možno ste si aj vy všimli na svojich stehnách alebo na zadku malé priehlbinky, hrbolčeky a akoby mäkkú pokožku. Nebolí, ale nevyzerá pekne a dokáže znížiť sebavedomie.

Môže ju mať každá, nezáleží na veku, hmotnosti alebo životnom štýle. U mužov ju nenájdete, pretože majú odlišnú stavbu spojivového tkaniva a ženskými pohlavnými hormónmi.

Najčastejšie ju spôsobujú:

  • Zlý pitný režim
  • Nezdravé stravovanie
  • Pomalý metabolizmus
  • Nedostatok pohybu
  • Hormonálne zmeny
  • Genetika

Celulitída má niekoľko štádií

Nikto vám presne nepovie, kedy a či vôbec sa objaví. Niektoré ženy sa s ňou pasujú od puberty, iné od tehotenstva alebo menopauzy. Celulitída vzniká pri zmene podkožného tkaniva, ktoré postupom času stráca pružnosť. Na pokožke tak vznikajú priehlbiny alebo hrbolčeky.

Celulitída je pre ženy postrachom. Ako sa jej zbaviť?

Celulitída má 4 štádiá:

  1. Príznaky celulitídy vidíte iba pri zatlačení na kožu. Ak sa o pokožku dôkladne staráte, je veľká šanca, že ju potlačíte.
  2. Celulitídu vidíte pri napnutí svalov, pri sedení alebo na svetle. Ešte stále nie je viditeľná vždy.
  3. V tomto štádiu je už celulitída viditeľná stále. Pokožka je ochabnutá, hrbolčeky väčšie a keďže dochádza k poškodeniu väziva, je len málo pravdepodobné, že by ste sa jej zbavili.
  4. Štvrté štádium celulitídy nepredstavuje len estetický, ale aj zdravotný problém. Dochádza k degenerácií tukových buniek a väziva. Koža bolí, je chladná a tuhá. Okrem už spomenutých hrbolčekov sa objavujú aj opuchy.

Ako sa zbaviť celulitídy

V prípade celulitídy platí, že netreba podliehať panike. Možno sa cítite menej príťažlivá alebo sa nechcete obliecť do sukne či plaviek. Mnohí odborníci tvrdia, že ak máte celulitídu, celkom sa jej už nezbavíte.

Dobrou správou ale je, že sa dá zlepšiť. V prvom rade myslite pozitívne. Netrápte sa tým, pretože sa zbytočne pripravujete o pekné a spokojné chvíle.

K pozitívnemu mysleniu patrí aj zdravší životný štýl. Doprajte si minimálne 2,5 litra tekutín denne, ideálne čistej vody alebo bylinkových čajov. Vyhnite sa cukru v akejkoľvek podobe a pridajte si do jedálnička viac ovocia a zeleniny. Cvičenie a pohyb na čerstvom vzduchu sú tiež veľmi dôležité.

Pomôže aj prírodná kozmetika

Boj s celulitídou je na dlhé trate, ale postupne sa dá viditeľne zlepšiť. Možností je hneď niekoľko.

Účinné sú telové peelingy, ktoré zlepšujú prekrvenie a podporujú elasticitu kože. Ponúka ich mnoho značiek, ale účinný si môžete pripraviť aj doma. Postačí vám kávová usadenina, trochu hnedého cukru a kokosový olej. Nielenže budete krásne voňať, ale pokožka bude ako vymenená.

Na hydratáciu a spevnenie pokožky poslúžia maslá ako bambucké, kávové alebo kakaové. Sú bohaté na vitamíny a ďalšie výnimočné látky. Pokožka je vďaka nim jemnejšia, pružnejšia a pevnejšia. Ak nechcete používať čisté bambucké maslo, môžete si kúpiť našľahané.

Citrusové éterické oleje vám v boji s celulitídou pomôžu tiež. Podporujú metabolizmus, zlepšujú pružnosť pokožky a omladzujú ju. Používajú sa jednoducho, do mandľového oleja pridajte napríklad grapefruitový, mandarínkový alebo citrónový esenciálny olej a vytvoríte si tak svoj vlastný masážny olej proti celulitíde.

Čoraz viac prírodných značiek ponúka aj krémy, gély, oleje alebo zábaly proti celulitíde. Vyberiete si tak podľa svojho gusta a máte istotu, že do tela sa nedostanú žiadne škodlivé látky. Dôležité je používať ich pravidelne, občas si dopriať aj nejaký zábal alebo detoxikačný kúpeľ a venovať dostatok času zdravému životnému štýlu.

foto: pxhere.com


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.


Odporúčané produkty3