DIY: medovkovo - mätové mydielko s bylinkami

DIY: Medovkovo - mätové mydielko s bylinkami

Domáca výroba prírodného ručne robeného (hand made) mydla sa stala populárnou záležitosťou. Mamičky na materskej a iné tvorivé tvory čarujú krásne voňavé mydielka. Najradšej by sme ich zjedli. Ja určite ;*) Bohužiaľ, značka „hand made“ sa stala aj fajným biznisom pre ziskuchtivých podnikateľov.

Ako odlíšiť skutočne prírodné „hand made“ mydielko od toho sériovo produkovaného, a často plného chémie?

Je tu viacero možností:

 1. Hand made mydlo kupujete od niekoho koho poznáte. Prípadne viete, že váš známy má s danou osobou a jej produktmi, alebo konkrétnou značkou, dobré skúsenosti.
 2. Skutočné prírodné hand made mydielka sa často vyskytujú skôr na „ľudových jarmokoch a trhoch“, ako v obchodnom dome. Výnimkou sú bio predajne. Všetci však vieme, že nie vždy je bio, čo má logo bio! = ) čítame zloženie ;*)
 3. Treťou možnosťou je vyrobiť si hand made mydlo podľa vlastného gusta vo vlastnom hrnci.

Ak vás zaujala tretia možnosť, odporúčam začať s výrobou mydla pomocou certifikovanej mydlovej hmoty (je bežne dostupná na internete). Obsahuje kvalitné oleje, maslá, NaOH a glycerín. Pokiaľ sú tam len tieto zložky, s istotou vieme, že je prírodná a nezávadná.

Tradičná výroba mydla zahrňuje trošku zložitejší proces a prácu so samotným NaOH (hydroxid sodný), ktorá je kúsoček riziková. Nie je to ale žiadna veda! Pokiaľ vás zaujme môj jednoduchý recept na výrobu mydla, pomocou mydlovej hmoty, pokojne vyskúšajte aj „ťažšiu“ variantu. Neskôr ju určite nájdete aj tu na Bionatural blogu ;*) POĎME NA TO!

Na začiatok si pripravíme:

 • harmonické pracovné prostredie a veselú myseľ :*)
 • starší hrniec na vodný kúpeľ
 • väčší zaváraninový pohár
 • chňapku/utierku na prenášanie ohriateho pohára
 • starú varešku, alebo iné drevené „miešadlo“
 • ostrý nožík na krájanie mydlovej hmoty
 • kávovú aj čajovú lyžičku, ako odmerku
 • silikónovú formu na mydlo: sú bežne dostupné na internete, ale pokojne môžete použiť aj klasickú silikónovú formu na pečenie. Ďalšou eko alternatívou sú prázdne umelohmotné obaly od jogurtov, tvarohu, sódy bikarbóny, a pod. Tie odporúčam vopred vymastiť kokosovým olejom, aby sa mydielko po stuhnutí ľahšie vybralo. Akákoľvek silikónová forma má tú výhodu, že sa tam mydlo priamo naleje (bez predošlého mastenia) a po stuhnutí sa ľahko vyberie, bez poškodenia tvaru a dekorácie
 • celofán, alebo potravinársku fóliu na zabalenie mydiel k skladovaniu
 • ingrediencie prírodného pôvodu podľa aktuálnej preferencie, viď nižšie :*)

Potrebujeme:

 • 200-250 gramov mydlovej hmoty z troch druhov masiel: kakaové, bambucké a mangové
 • 1 kávová lyžička (kl) malinový olej
 • 1 kl ricínový olej
 • špička čajovej lyžičky (čl) prírodný prášok z Medovky
 • 13 kvapiek (kv) vitamín E
 • 11 kv. uhorkový extrakt
 • 9 kv. éterický olejček mätový
 • sušené bylinky (drvené) na záverečnú posýpku mydielka: Medovka a Malinové listy

Postup výroby:

Mydlovú hmotu si nakrájame na malé kúsky. Najlepšie veľkosti kocky cukru. Nasypeme do zaváraninového pohára. Zohrievame ho vo vodnom kúpeli. Pomaličky miešame, kým sa hmota topí.

Príprava mydlovej hmoty

Roztopenú mydlovú hmotu vezmeme zo sporáku. Kým je horúca, postupne pridávame ingrediencie. Prvý malinový olej, ktorý jemne vmiešavame. Ubezpečíme sa, že sa dostal rovnomerne všade do hmoty. To isté zopakujeme s ricínovým olejom. Dôkladne zamiešame.

Na špičku čajovej lyžičky si naberieme medovkový prášok. Za stáleho pomalého miešania ho vsypeme do zmesi. Poctivo miešame, kým sa zmes zafarbí do jemne zelenkavej farby. Pozor na hrudky! Tie radšej roztlačte vareškou a jemne vmiešajte do mydielka. Následne nakvapkajte 13 kvapiek vitamínu E. Zamiešajte. Potom dolaďte 11 kvapkami uhorkového extraktu. Zamiešajte. Nakoniec aromatizujeme prírodným éterickým mätovým olejom. Na záver ešte raz všetko dôkladne premiešame.

Zmes kvalitne premiešame

Hneď nalejeme do foriem na mydlo. Vrch formičiek posypeme sušenými bylinkami. Prstom zľahka postláčame do hmoty.

Silikónová formička

Ak vyrábate mydlá z mydlovej hmoty, nechajte ich vo forme tuhnúť aspoň 1 hodinu. Potom opatrne vyberte a zabaľte do celofánu, alebo fólie.

A mydielka sú na svete ;*) Vhodné na používanie. Jedno si určite nechajte na domáce testovanie = vytešovanie sa :*) Ostatné sú super ako milý darček na rôzne sviatky, napr. nadchádzajúce Vianoce. Z uvedeného množstva vyrobíme zhruba 6 kusov menších mydielok.

DIY: Medovkovo - mätové mydielko s bylinkami

Ak vás zaujalo moje DIY na voňavé bylinné mydielko, sledujte náš BLOG, kde nájdete plno užitočných receptov na domácu prírodnú kozmetiku!

Najbližšie sa môžete tešiť na DIY recept na zimné pomarančovo – škoricové, také ozaj Vianočné.

PRÍJEMNÚ RELAXÁCIU PRI TVORBE PRAJEM :)


Denisa Mateašiková
Denisa Mateašiková
Bloggerka, zaujímajúca sa o zdravý životný štýl. Vlaso-fil. Joga-fil. Miluje prírodu, prírodnú kozmetiku a makové koláče s kokosovým cukrom. Prečítala by aj Alexandrijskú knižnicu a nepohrdne kvalitnou alternatívnou hudbou. Keď však ide do tuhého, upokojí ju len joga, Gayatri mantra a vtáčí spev ; ) Váži si inteligentných, dobrosrdečných a čestných ľudí. Oceňuje tých, ktorí tvoria. http://mateasikova.blog.sme.sk


Odporúčané produkty1