Mydlové orechy pre krásu

Mydlové orechy pre krásu

Mydlové orechy sú úžasným prírodným prostriedkom na čistenie. Najviac využívané sú ako ekologický prací prostriedok. V minulom článku sme si povedali, ako ich môžete použiť na čistenie v domácnosti, ktoré je šetrné k životnému prostrediu a dnes si povieme, ako ich môžete využiť pre svoju krásu :)

Čistiace prípravky na pleť a šampóny na vlasy majú často dlhý zoznam zložiek. Ale s mydlovými orechmi ich už takmer ani potrebovať nebudete ;) Stačí si pripraviť roztok a vyrobíte si skrášľujúci prostriedok bez syntetických prísad. A keď už budete čisté a krásne, môžete si vďaka mydlovým orechom vyčistiť napríklad aj vaše šperky. V prvom rade je potrebné vyrobiť si tekutinu z mydlových orechov. V 1 litre vody povarte približne 10 mydlových orechov a varte 15-20 minút, pridajte cca 250 ml vody a varte ďalších 10 minút. Tekutinu preceďte a nechajte vychladnúť. Následne ju nalejte do vydezinfikovanej nádobky. Skladujte ju v chladničke po dobu max. 2 týždňov, inak sa môže rýchlo pokaziť.

Mydlové orechy na vlasy

Šampón si vyrobíte jednoducho – zmiešajte orechovú tekutinu v pomere 3:1 s kastílskym mydlom. Môžete pridať aj niekoľko kvapiek vášho obľúbeného esenciálneho oleja. Ak máte skôr suché vlasy, použite čistú orechovú tekutinu, ale esenciálne oleje si pokojne doprajte :) Zmes vmasírujte do vlasovej pokožky a nechajte pôsobiť aspoň niekoľko minút. Tekutina z mydlových orechov pomáha aj pri lupinách, ekzéme a psoriáze a je skvelou voľbou aj keď namiesto šampónov volíte radšej „no poo“ metódu. Nehodí sa však úplne pre malé deti, napriek tomu, že je mydlová tekutina prírodná, v očiach vie nepekne zaštípať, takže pri umývaní vlasov nezabudnite zavrieť oči ;) Vlasy budú čisté, lesklé a hebké. Pre inšpiráciu, ako si doma vyrobiť ajurvédsky šampón z mydlových orechov.

Mydlové orechy a čistenie tváre

Čistenie tváre je takisto veľmi jednoduché. Opäť môžete použiť čistú orechovú tekutinu (ktorá vraj pomáha aj pri akné), ale pokiaľ pleti treba aj píling, zmiešajte ju napríklad so sódou bikarbónou. Opäť si dávajte pozor, aby sa vám tekutina nedostala do očí.

Mydlové orechy ako sprchový gél

Môžete ju samozrejme používať aj namiesto sprchového gélu. Pridajte niekoľko kvapiek esenciálneho oleja a naneste zmes na špongiu, morskú hubku, alebo čokoľvek preferujete na čistenie tela :) Vďaka týmto pomôckam bude aplikácia jednoduchšia a môžete si nimi premasírovať telo, čím zároveň odstránite odumreté bunky z povrchu pokožky. A čistá hladká pokožka je na svete :)


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.