Stratili ste čuch? Pomôžu vám éterické oleje

Stratili ste čuch? Pomôžu vám éterické oleje!

Následky ochorenia Covid-19 môžu byť skutočne závažné. Postihla vás „len“ strata čuchu, tzv. anosmia? Potom ste z tých šťastnejších. Aj keď môže byť dlhodobá. Niektorým pacientom sa čuch nevracia ani potom, čo sú ich výsledky testu na covid negatívne. Prípadne sa im čuch vracia len veľmi pomaly. Dá sa s tým niečo urobiť?

Vyskúšajte tréning čuchu

Aj keď sa to na prvý pohľad môže zdať ako banalita, pacienti prežívajú stratu čuchu veľmi negatívne. Opisujú pocity izolácie od okolia, stratu chuti do jedla a pri dlhom trvaní dokonca aj depresie. Bohužiaľ, u malej časti pacientov (menej ako percento), k obnove čuchu už nedôjde.

Šanca na zlepšenie stavu a na návrat čuchu však existuje. Postihnutí svoj čuch môžu doslova vytrénovať. Ako na to?

Autorom tréningu čuchu je nemecký profesor Thommas Hummel, ktorý sa venuje výskumom v tejto oblasti. Podstatou je, že pacient si má tréningom vlastne pripomenúť určité vône. Mal by si na začiatok zvoliť 4 - 6 rôznych éterických olejov. K týmto olejom pacient dvakrát denne privoniava po dobu 5 minút. Tréning s konkrétnymi olejmi by mal trvať 12 týždňov a po uplynutí by mali byť oleje zamenené za iné výrazné vône.

Dôležité je, aby bol človek počas cvičenia čuchu uvoľnený a pozitívne naladený. Aj psychický stav má totiž výrazný vplyv na vnímanie vône.

Čo na tréning čuchu potrebujete? Na začiatok si zaobstarajte 4 - 6 fľaštičiek rôznych éterických olejov. Vyhraďte si 2x denne čas 5 minút, ideálne ráno po prebudení a večer pred spaním. Oleje ovoniavajte priamo z fľaštičiek, zo vzdialenosti cca 2 centimetre. Výsledky a prípadné zmeny si zapisujte. Takýto tréning urýchľuje a uľahčuje zotavenie z anosmie.

Pár kvapiek oleja môžete nakvapkať aj do zvlhčovača vzduchu. Vďaka tomu budete mať doma zvlhčený vzduch a príjemne upokojujúcu arómu.

Stratili ste čuch? Pomôžu vám éterické oleje!

Ktoré éterické oleje použiť?

Odporúča sa začínať s výraznými vôňami, ktoré sú prakticky každému dobre známe a majú aj množstvo iných pozitívnych účinkov:

  • Mäta. Má naozaj prenikavú vôňu a preto je na tréning čuchu ideálna. Okrem toho má pozitívny vplyv na trávenie, pomáha pri bolestiach, zlepšuje pamäť, povzbudzuje a pomáha liečiť nádchu.
  • Citrónová tráva. Má antidepresívne účinky, upokojuje nervový systém a posilňuje dýchacie cesty.
  • Ruža. Kto by túto úžasnú vôňu nepoznal? Éterický olej Ruža pôsobí pozitívne pri nervovom vypätí a depresii.
  • Eukalyptus. Je vynikajúci pri chorobách dýchacieho systému a problémoch s dutinami.
  • Klinček. Zmierňuje úzkosť a lieči bežné respiračné ochorenia.
  • Citrón. Podporuje imunitu, uľaví pri nachladnutí, zmierňuje depresiu a je dezinfekčný.

Po čase tieto olej vymeňte za iné, napríklad mandarínku, rozmarín a ravintsaru. Dávajte si však pozor na kontraindikácie a voľte si éterické oleje, na ktoré určite nie ste alergickí. Takýto pravidelný tréning doplňte aj o stravu, bohatú na minerály, vitamíny skupiny B a antioxidanty, ktoré majú pozitívny vplyv na nervovú sústavu.


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty8