Posilnite svoju imunitu

Posilnite svoju imunitu

Jar pre mnohých z nás predstavuje čas, kedy nás potrápia chrípky, prechladnutia a ďalšie ochorenia. Pre svoje zdravie musíme urobiť viac ak inokedy a tak je dobré vedieť, ako si môžeme posilniť imunitu.

Začnite zdravou a kvalitnou stravou

Dnes si na internete môžete prečítať rôzne články o tom, či imunitu posilniť dokážeme alebo nie. Niektorí vedci a lekári majú názor, že človek nepotrebuje žiadne preparáty v podobe tabliet a šumivých vitamínov. Postačí pestrá strava, dostatok kvalitného spánku, pohyb a redukcia stresu.

V tomto období môžete začať tým, že začnete jesť viac ovocia a zeleniny. Sústrediť sa môžete najmä na vitamín C, ktorý je známy tým, že posilňuje imunitu. Môžete skúsiť šípky a čaj z nich, citrusové plody, brokolicu, červenú papriku, ružičkový kel či kapustu. Kyslá kapusta, ktorú si pripravíte doma, je doslova vitamínová bomba.

Ak chcete skúsiť niečo menej známe, tak veľa vitamínu C obsahuje napríklad rakytník, goji alebo kustovnica čínska, amla alebo indický egreš, arónia alebo schizandra. Sú to sušené plody i čaje.

Výborný je aj cesnak, ktorý sa považuje za jedno z najlepších prírodných antibiotík. Ak nedokážete jesť surový cesnak, zakomponujte ho do svojej stravy alebo si kúpte tinktúru.

Nezabúdajte na to, že základom zdravej stravy je vyhýbať sa polotovarom. Treba mať vyváženú stravu a ideálne je, ak si môžete variť sami.

Nebojte sa hýbať

Pobyt na čerstvom vzduchu má veľa výhod. Je to zdravé pre srdce, po aktivite sa lepšie spí a zlepšujete si aj svoju imunitu. Niektorí ľudia tvrdia, že jeseň aj zima sú na športy omnoho lepším obdobím ako leto. Je to príjemnejšie a sviežejšie. Pravdou ale je, že nech už vyznávate akýkoľvek šport, vášmu telu a zdraviu to len prospeje.

Prechádzka v prírode

Nie ste športovec? Nevadí, ani tak nemusíte sedieť doma. Choďte na dlhú prechádzku do prírody alebo sa prejdite po meste a nebojte sa prejsť tých 10 000 krokov. Budete nielen zdravší, ale aj štíhlejší.

Vyhýbajte sa stresu a myslite na seba

Mnoho z nás je vo večnom kolotoči, ktorý je vyčerpávajúci. Práca, deti, domácnosť, treba platiť účty a neustále na niečo myslieť.

Spomaľte a nájdite si čas pre seba. Doprajte si občas masáž, choďte si oddýchnuť na nejakú procedúru, kde zrelaxuje telo aj myseľ. Venujte sa svojim koníčkom a myslite na to, že stres sa zo života dá odstrániť.

Nezabúdajte ani na spánok. Ak ste dobre oddýchnutí, všetko funguje tak, ako má a budete sa cítiť výborne.

Aromaterapia

Vašu imunitu dokážete podporiť aj s pomocou esenciálnych olejov. Ak sa chcete zahriať, vyberte si niektorý z olejov ako oregano, tymian, klinček či škorica. Pri výbere sa nechajte viesť tým, čo vám vonia najviac.

Pri chrípke a prechladnutí pomôže napríklad eukalyptus, mäta, borovica alebo čajovníkový olej. Nielenže pomôžu pri dýchacích ťažkostiach, ale prečistia vzduch. Sú tak skvelé napríklad do kancelárie, aby vám tam ľudia žiadny bacil nepriniesli.

Ak si neviete vybrať, ktorý olej by bol na toto obdobie najlepší, vyberte si už namiešanú zmes, ktorá je ideálne namiešaná na podporu imunity, proti prechladnutiu, nádche i kašli. Alebo nám napíšte, radi vám poradíme :)

foto: pxfuel.com


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.


Odporúčané produkty6