Oreganový olej. Všetko, čo potrebujete vedieť o jeho účinkoch a použití

Oreganový olej. Všetko, čo potrebujete vedieť o jeho účinkoch a použití

Verili by ste, že oreganový olej je tak silný a účinný, že pri liečbe niektorých infekcií môže konkurovať dokonca antibiotikám? Má totiž antibakteriálne, anitivírusové a protiplesňové účinky. A jeho výhodou v porovnaní s antibiotikami je to, že nemá žiadne škodlivé vedľajšie účinky. Na čo všetko sa dá oreganový olej použiť a čo by ste o ňom mali vedieť? 

Obsah:

 1. Čo je oreganový olej 
 2. Účinky oreganového oleja
 3. 10 benefitov oregánového oleja
 4. Ako používať oreganový olej?
 5. DIY recepty a použitie oreganového oleja
 6. Ako si vyrobiť oreganový olej doma?
 7. FAQ

Čo je oreganový olej 

Oregano sa v ľudovom liečiteľstve po celom svete používa už viac ako 2500 rokov. Veľmi dlhé využitie má najmä pri liečbe prechladnutí, tráviacich ťažkostí, či bolestí žalúdka. Aby sa získal z oregana čistý oreganový olej výroba si vyžaduje množstvo divokého oregana, ktoré sa konzervuje v alkohole. Na kvalitný oreganový olej sa zbiera divoké oregano v stredomorských oblastiach, ale aj v južnej a strednej Ázii. 

Takto získaný oreganový olej obsahuje dve silné zlúčeniny – karvakrol a tymol, ktoré majú silné antibakteriálne a protiplesňové účinky. Listy samotnej rastliny však okrem toho obsahujú aj cenné antioxidačné zlúčeniny ako fenoly, triterpény, kyselinu rozmarínovú, ursolovú a oleanolovú (1).  

Oregano, esenciálny olej 10 ml Oregano, esenciálny olej si môžete kúpiť v eshope Kúpiť »

Účinky oreganového oleja

Aké má oreganový olej účinky? Vďaka obsahu karvakrolu sú to naozaj silné liečivé účinky. Štúdie (2) dokazujú, že karvakrol „dokáže bojovať s ľudskými, zvieracími a rastlinnými patogénnymi mikroorganizmami, vrátane mikroorganizmov odolných voči liečivám a mikroorganizmov tvoriacich biofilm“. Preto dokáže pomôcť pri týchto zdravotných problémoch: 

 • Bakteriálne infekcie
 • Plesňové infekcie
 • Parazity
 • Vírusy
 • Zápaly
 • Alergie
 • Nádory
 •  Poruchy trávenia

Takže aké má oreganový olej použitie a ako účinkuje? Aké sú jeho zdravotné výhody, aké má oreganový olej vonkajšie použitie, aké sú jeho vlastnosti a na čo všetko by ste ho mali vyskúšať? 

Oreganový olej. Všetko, čo potrebujete vedieť o jeho účinkoch a použití

10 benefitov oregánového oleja

1. Oreganový olej je prírodná alternatíva antibiotík 

Zrejme už každý vie, že nadmerné užívanie antibiotík škodí. Ničia totiž nielen baktérie, ktoré sú zodpovedné za infekcie, ale aj prospešné baktérie v našom organizme. Podľa štúdií (3) sa antibiotiká často predpisujú zbytočne a lekári najviac volia širokospektrálne antibiotiká. V mnohých prípadoch by na liečbu stačili „prírodné antibiotiká“, napríklad práve oreganový olej. Jeho aktívne zložky bojujú proti rôznym druhom škodlivých patogénov, vrátane baktérií, kvasiniek a plesní. Ako uviedla štúdia (4) v časopise Journal of Medicinal Food z roku 2013, oreganové oleje „predstavujú lacný zdroj prírodných antibakteriálnych látok, ktoré majú potenciál na použitie v patogénnych systémoch“. 

2. Bojuje s infekciami a premnožením baktérií

Štúdia (5) z roku 2011 hovorí o tom, že oreganový olej bojuje piatim typom zlých baktérií. Najlepšie účinky boli pozorované proti baktérii E.coli, čo svedčí o vynikajúcich vlastnostiach oreganového oleja pri tráviacich problémoch. 

3. Oreganový olej pomáha zmierňovať vedľajšie účinky liekov 

V posledných rokoch sa uskutočnili viaceré štúdie (6) na zvieratách, ktoré svedčia o tom, že karvakrol môže pomôcť ľuďom, ktorí užívajú lieky na chronické ochorenia alebo podstupujú chemoterapiu. Vedci sa domnievajú, že je to aj vďaka antioxidantom a protizápalovým vlastnostiam oregana. 

4. Pomáha pri liečbe atletickej nohy

Oreganový olej má silné účinky v boji proti bakteriálnym kmeňom, ktoré spôsobujú plesňové infekcie známe ako atletická noha. 

5. Je skvelý pri liečbe tráviacich problémov

Oreganový olej obsahuje napríklad aj tymol, čo je podobná zlúčenina ako mentol. Tymol pomáha uvoľniť mäkké tkanivo hrdla a žalúdka, čo pomáha zmierňovať pálenie záhy a ťažkostí po jedle. Taktiež zmierňuje plynatosť a nadúvanie a prispieva k liečbe infekcií tráviaceho traktu. 

6. Je účinný pri liečbe ochorení spôsobených parazitmi 

Štúdie (7) preukazujú, že po užívaní oreganového oleja sa pacientom s parazitárnym ochorením čriev výrazne zmiernili ťažkosti ako nevoľnosť, plynatosť, nadúvanie a bolesti brucha. 

7. Je užitočný pri zápaloch 

Vďaka vysokej koncentrácii antioxidantov sa ukazuje, že oreganový olej pomáha zmierňovať oxidačné poškodenia a je tiež prevenciou starnutia. Štúdie (8) tiež ukazujú, že oreganový olej je prospešný pri liečbe respiračných porúch, ale aj reumatoidnej artritídy. 

8. Zmierňuje bolesti 

Oreganový olej je tiež prírodné analgetikum. Pri lokálnej aplikácii môže zmierniť bolesti spôsobené reumatoidnou artritídou. Zmierňuje tiež orofaciálnu bolesť (9) a súvisiace bolesti tváre, krku, úst a hlavy. 

9. Pomáha pri hojení rán

Aké priniesol oreganový olej skúsenosti, pokiaľ ide o hojenie rán? Vďaka antibakteriálnym účinkom je masť s extraktom z oregana vynikajúca ako prevencia bakteriálnej kontaminácie rán (napríklad pooperačných). Používa sa tiež na hojenie bežných rán. 

10. Je vynikajúci na pokožku a vlasy 

Zabraňuje predčasnému starnutiu pokožky a podporuje syntézu kolagénu. Je prevenciou poškodenia buniek. Prispieva tiež k zdraviu pokožky hlavy a pomáha liečiť lupiny

Oreganový olej. Všetko, čo potrebujete vedieť o jeho účinkoch a použití

Ako používať oreganový olej? 

Oreganový olej sa dá používať lokálne, difúzne alebo vnútorne. Na vnútorne použitie je však vhodný len kvalitný oreganový olej terapeutickej kvality – čistý, nefiltrovaný a certifikovaný.

Predtým, ako budete používať oreganový olej na pleť, vždy ho zmiešajte s nosným olejom – kokosovým alebo jojobovým. Tak zmiernite riziko podráždenia pleti. Zmiešajte tri kvapky oreganového oleja s malým množstvom nosného oleja a aplikujte lokálne, vtieraním do pokožky a na postihnuté miesta.

Má oreganový olej nežiaduce účinky? Ako aj u iných olejov, môžu sa objaviť alergické reakcie. Preto je vhodné najprv vyskúšať olej na kúsku kože. Tento olej by nemali používať tehotné ženy. Vnútorne sa nesmie užívať dlhodobo a takisto je dobré ho kombinovať, napríklad s olivovým olejom

DIY recepty a použitie oreganového oleja

Na liečbu kožných infekcií 

Do čajovej lyžičky olivového oleja pridajte kvapku oreganového oleja. Zmes naneste na postihnuté miesto. Zmierni podráždenie a upokojí pleť. 

Na mykózy nôh (atletickú nohu)

Do lavóra s horúcou vodou pridajte 2 polievkové lyžice morskej soli a pár kvapiek esenciálneho oreganového oleja. Namočte nohy na cca 20 minút. 

Ako čistiaci prostriedok 

Zmiešajte 2 PL octu, 2 PL destilovanej vody, 5 kvapiek esenciálneho oleja oregano a 10 kvapiek pomarančového éterického oleja a 5 kvapiek Tranquility oleja (nemusí byť). Nalejte do fľaštičky s rozprašovačom a používajte ako čistiaci prostriedok. 

Masážny prostriedok 

12 kvapiek oreganového oleja zmiešajte v 30 ml nosného oleja. Tento masážny olej upokojí bolesti, napríklad pri reume. 

Na inhaláciu pri ťažkostiach s dýchaním 

Zmiešajte 6 kv. EO Levanduľa, 5 kv. EO Kadidlo, 2 kv. EO Mäta a 1 kv. EO Oregano. Používajte v difuzéri. 

Na popraskané päty

7 kv. Tea tree, 5 kv. Levandule, 3 kv. zmesi Yarrow/Pom, 3 kv. Oregana a nosný olej zmiešajte v 10 ml fľaštičke s guľôčkovým aplikátorom. Nanášajte na popraskané päty. 

Na vlasy 

3-4 kv. oreganového oleja zmiešajte v nosom oleji a aplikujte na pokožku hlavy. Opakujte 2x týždenne. 

Oreganový olej. Všetko, čo potrebujete vedieť o jeho účinkoch a použití

Ako si vyrobiť oreganový olej doma? 

Budete potrebovať rozdrvené listy oregana, nosný olej, nádobu s vekom a slnečné miesto. V panvici prevarte vodu. Do nádoby vložte nosný olej a rozdrvené listy oregana. Potom túto nádobu vložte do horúcej vody a nechajte 5-10 minút odstáť. Vyberte nádobu z vody a umiestnite ju na slnko (ideálne na okno) na 1 až 2 týždne. Každý pár dní obsah pretrepte. Potom sceďte olej z listov, listy odstráňte a olej skladujte v nádobe na tmavom a chladnom mieste. 

FAQ

1. Aký je rozdiel medzi oreganom a oreganovým olejom? 

Oreganový olej je koncentrovaný produkt s vysokým obsahom antioxidantov. 

2. Aké má oreganový olej vlastnosti? 

Pôsobí antibakteriálne, protiplesňovo a protizápalovo. 

3. Na čo sa hodí oreganový olej? Aké problémy rieši? 

Je skvelý pre zdravie pokožky, bojuje s voľnými radikálmi, ktoré spôsobujú jej starnutie. Pomáha pri lokálnych bolestiach, hojí rany, upokojuje podráždenie, lieči infekcie. Pomáha pri tráviacich problémoch a parazitárnych ochoreniach. 

4. Môžem ho používať iba samotný? 

Aj na lokálnu aplikáciu sa vždy odporúča zmiešať ho s nosným olejom. 

5. Je vhodný pre každého? 

Oreganový olej by nemali používať tehotné ženy a ľudia s alergickými reakciami na éterické oleje. 

Zdroje:

 1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21772760/
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22044355/
 3. https://academic.oup.com/jac/article/69/1/234/848592
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3868303/#:~:text=The%20oils%20of%20various%20phenological,for%20use%20in%20pathogenic%20systems.
 5. https://www.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/jmf.2010.0098
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4658926/
 7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10815019/
 8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25266989/
 9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23198406/

Infografika - 10 dôvodov, prečo používať oreganový olej:

10 dôvodov, prečo používať oreganový olej

Vložte is obrázok na vašu web stránku

Infografiku 10 dôvodov, prečo používať oreganový olej si môžete zadarmo vložiť na vašu webstránku, jediná podmienka je aby ste to vložili cez kód ktorý je nižšie. Stačí ho jednoducho skopírovať a vložiť:


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty1