Tetovanie hennou s LaurelArt

Tetovanie hennou s LaurelArt

Dnes vám predstavím výnimočnú ženu, ktorá svoj voľný čas venuje mnohým druhom umenia. Nie je to tak dávno, čo ju nadchla tvorba prírodného tetovania a vytvárania fantazijných malieb na telo rastlinnou hennou. Ak aj vás zaujíma zákulisie našej tvorkyne a téma prírodného tetovania, určite ste na správnej adrese a všetko potrebné sa dozviete nižšie ;*)

LaurelArt1. Laurel, začnem tak, aby sme tému priblížili aj úplným laikom. Povedz mi, ako sa líši tetovanie hennou od bežného trvácneho tetovania?

To je jasné a odpoveď je už v tvojej otázke. Mnohí si hennu spájajú iba s farbením vlasov a sú prekvapení, keď rozprávam o tetovaní hennou. V prvom rade je rozdiel v tom, že nejde o trvalé tetovanie. Žiadny atrament sa pod kožu nepichá! Na pokožku sa nanáša prírodná farba „henna“ vo forme hustej kašičky. Na nej nakoniec zanechá farebný pigment, ktorý vydrží určitý čas. Aj preto sa s hennou nedajú tetovať portréty. S tieňovaním je to tiež dosť obmedzené. Niektorí zákazníci sa ale hennou dávajú tetovať aj z toho dôvodu, aby si otestovali, aké by to bolo už s trvalým tetovaním. Taká predpríprava.

2. K téme henny: Sama si farbím vlasy hennou. Hennový prášok si zarábam s vodou a kadejakými „dobrotami“ a následne nanášam na vlasy. Tetuješ týmto rastlinným práškom, ktorý je s niečím miešaný, alebo existuje špeciálny druh henny práve na tetovanie?

Jedná sa o tú istú rastlinku. Myslím si ale, že je o niečo viac upravená, aby bola vhodná na tetovanie na pokožku, a nie na vlasy. Niekde predávajú tetovaciu hennu v rovnakej podobe, ako prášok. S práškovou hennou, ale nemám skúsenosti. Respektíve, mnohí uviedli, že sa im ťažko namiešava. Buď je kašička prihustá, alebo pririedka. Nie je to ono pri nanášaní.

Ja používam už zarobenú hennu. Pri kúpe henny na tetovanie je ale dôležité sledovať, aby bola 100 % prírodná, aby pokožku skrášlila a neprivodila skôr nepekné rany. A to platí aj o osobe, ktorá tetuje, tzv. „tatérovi“. Vždy sa pýtať na zloženie! Niektorí pouliční tatéri, aj v zahraničí, používajú tzv. „black hennu“, čo nepredstavuje názov farby, ale jej zloženie. Obsahuje chemickú látku, ktorá môže pokožku vážne poškodiť!

Prečítajte si: 20 dôvodov, prečo si farbiť vlasy hennou. Prečítať »

3. Kedy si sa prvý raz stretla s hennovým tetovaním? Čo ťa viedlo práve k takémuto druhu umenia?

Kto ma pozná, ten vie, že milujem maľovať. Umenie celkovo a tvorenie v rôznych podobách ma fascinuje a rada skúšam nové techniky. Nechávam sa viesť prúdom. Čo ma uchváti, tomu venujem pozornosť. S hennou to bolo rovnako :*) Prvá „kerka“ (maľba/tetovanie) mi pristála na ruke na festivale Drienok v Mošovciach, ktorý sa každoročne koná v krásnom prírodnom prostredí. Bolo to pred rokom. Často si teraz ten vzor obnovujem. Veľmi sa mi vtedy zapáčil :*) Tak som si povedala, že je to pekné a opäť niečo nové, čo som ešte neskúšala.

Keby sa mi naskytla možnosť dostať sa k tejto farbe, tak sa budem môcť zdobiť aj sama :*) Na moje šťastie, kamarátka viedla jeden obchodík s ayurvédou a magickými pomôckami a hennu mi vedela zadovážiť. A vtedy sa to u mňa spustilo. Najprv som sa maľovala iba ja. A potom sa začali ozývať kamarátky, že či by som ich tiež neskrášlila. Najviac ich to lákalo preto, že to nie je trvalé, a tak si môžu dopriať po čase aj zmenu ;*) Navyše to pôsobí veľmi elegantne a jemne.

Tetovanie hennou s LaurelArt

4. Poznáš aj historické pozadie tetovania hennou? Význam pôvodných indických obrázkov, prípadne mandalí ?

S Indiou ma spája maximálne láska k jóge a teraz už aj k henne, ale nie som ňou na toľko posadnutá, aby som si študovala pozadie. Je to pre mňa len jedna z blízkych techník tvorenia, ktorej som prepadla viac po praktickej, ako po teoretickej stránke. Pravdaže, videla som množstvo obrázkov a opisov o tom ako sa nevesty zdobia týmto tetovaním, ale nič konkrétne som cieľavedome nehľadala. Jediné, čo som si naštudovala, bola dôležitosť toho, aby bola henna čisto prírodná a dávala som si pozor na „black hennu“. Som rada, ak sú klienti spokojní a materiál, s ktorým pracujem kvalitný. Každopádne, niektorí môžu mať alergiu na túto rastlinku, či už je použitá na farbenie vlasov, alebo pokožky. Preto hennu odporúčam vyskúšať najprv na kúštiku pokožky!

5. Ako dlho trvá tetovací proces? Ako dlho vydrží takýto obrázok, a na čo si má dávať pozor jeho nositeľ?

Dĺžka procesu závisí vždy od konkrétnej veľkosti maľby, podrobnej štruktúry vzoru, a tiež od zručnosti tatéra. Presný čas ťažko určiť. Okrem iného, na rôzne miesta na tele, je aj rôzne náročné maľovať. Keď som bola tehotná a zdobili mi bruško, tak veru malinká dala zabrať ;*) Mimochodom, po tom, čo sa nanesie farba v polotekutej forme, treba ju v prvom rade nechať zaschnúť. To trvá cca 20 minút. Presný čas som nemerala. Závisí to tiež od vlhkosti vzduchu alebo hrúbky kašičky na rôznych miestach. Po zaschnutí henna začne opadávať z pokožky, ako taká chrastička, a pod ňou ostane pigment vzoru, ktorý sa na pokožku namaľoval. Obrázok z prírodnej henny by nemal vydržať dlhšie ako týždeň. Ak by niekto zaručoval dlhší čas, aj tri týždne povedzme, neriskovala by som to. Môže sa totiž jednať o spomínanú „black hennu“, ktorá je doplnená chémiou, a teda dosť nebezpečná.

Pred procesom tetovania, pri prípravách, je pomôckou aj to, keď poznám dopredu predstavu osoby, ktorá chce byť tetovaná. Najmä, keď sa koná hennovacia akcia. Vtedy je vhodné sa dopredu nahlásiť a zaistiť si termín. Predsa to zaberie nejaký neurčitý čas, a tatér nemusí stihnúť všetkých záujemcov skrášliť. Pri objednávaní sa na termín a načrtnutí predstavy sa dá aspoň približne odhadnúť čas potrebný na zhotovenie tetovania, a tak zaistiť možnosť aj viacerým záujemcom dostať sa na rad.

6. Kto si najčastejšie dáva u teba urobiť tetovanie? Muži, ženy, mladší, starší, hipíci, či nevesty? ;*)

Nevestu som ešte nehennovala, čo je škoda. Ale radosť by mi to určite urobilo :*) Inak som tetovala už aj mužov, deti, no najčastejšie majú o tetovanie hennou záujem ženy. Niektorí iba v lete, niektorí aj počas zimy. Dávajú sa tetovať len tak pre radosť, alebo keď sa chystajú na nejakú akciu.

Tetovanie hennou s LaurelArt

7. Hennuješ niekde v štúdiu, alebo migruješ po festivaloch? Čo preferuješ?

Tento rok som prvýkrát zorganizovala kvôli veľkému záujmu hennovanie ako akciu viackrát. Kto má záujem, môže ma osloviť aj osobne. Tam je tá výhoda, že času je vždy dosť :*) Na festivaloch som sa ešte nezúčastnila ako tatérka, iba s maľovanými obrazmi. Keďže som tejto vášni prepadla iba niečo cez rok, a medzitým sa stala aj matkou teraz mesačného bábätka, tak som uprednostňovala skôr takéto organizované akcie vyhradené pre hennovanie, alebo osobné stretnutia. Do budúcna sa ale plánujem už podľa možnosti ukázať aj na rôznych podujatiach.

8. Všimla som si, že okrem maľby na telo, maľuješ aj na plátno. Venuješ sa aj iným druhom umenia, alebo maľba je to pravé orechové? :*) Kedy si začala s maľbou? Čo ti priniesla do života?

Áno, maľovanie je jedna z mojich najmilejších činností. Lásku k umeniu sme všetky tri sestry pochytili od mamky a každá z nás si našla časom aj svoj štýl. Ten môj sa ešte stále mení, podľa témy, ktorá ma inšpiruje. Maľujem rôzne. Portréty , energetické obrazy, tento rok som svoj repertoár doplnila aj maľbami na hodvábne šatky a hodváby natiahnuté na rámy. Popri tom veľmi rada tvorím aj rôznymi inými technikami. Plstenie, háčkovanie, čo mi kedy napadne. Moja nová veľká láska sú sošky technikou „Paverpol“, ktorému sa chcem tiež častejšie venovať ak mi to čas dovolí :*)

Čo sa témy týka, vždy ma najviac fascinujú symboly, bájne bytosti, či energia mystického Avalonu. Rada vnášam trochu mágie do svojej tvorby, a to sa týka aj henny :*) Rada vyhoviem požiadavkám, keď za mnou prídu ľudia s konkrétnou predstavou. V skutočnosti ma ale najviac baví, keď mi o nej len porozprávajú a ja môžem pustiť svoju fantáziu na slobodu a namaľovať niečo na mieru a jedinečné konkrétnej osobe :*)

9. Ak by mal nejaký čitateľ záujem o obrázok z tvojej dielne, kde ťa nájde? Záujem ma vždy poteší :*)

Nájsť ma môže každý na facebooku ako „Laurel Art“ s logom triplemoon a triquetrou v profile (neviem koľko nás tam je, ale podľa obrázku ma nemôžete minúť). Link je https://www.facebook.com/laureletheric/. Tu sa nachádza aj moje portfólio, podelené do albumov podľa tém a techník. Ak má niekto záujem, môže ma osloviť buď priamo tu na stránke, alebo potom mailom na emailovej adrese: elbereth.gilthoniel17@gmail.com

Ďakujem za rozhovor éterickej Laurel a do budúcna prajem naďalej veľa Múz v jej okolí a zdravie pre ňu i jej bábätko :*)

Vyzerá to tak, že čoskoro navštívim jej dielňu ;*) A čo vy? Necháte sa skrášliť prírodným tetovaním, alebo si to vyskúšate samy doma so 100% prírodnou hennou na tetovanie, ktorú samozrejme tiež nájdete na našom e-shope: www.bionatural.sk ?

Krásne obrázky prajem :*)


Denisa Mateašiková
Denisa Mateašiková
Bloggerka, zaujímajúca sa o zdravý životný štýl. Vlaso-fil. Joga-fil. Miluje prírodu, prírodnú kozmetiku a makové koláče s kokosovým cukrom. Prečítala by aj Alexandrijskú knižnicu a nepohrdne kvalitnou alternatívnou hudbou. Keď však ide do tuhého, upokojí ju len joga, Gayatri mantra a vtáčí spev ; ) Váži si inteligentných, dobrosrdečných a čestných ľudí. Oceňuje tých, ktorí tvoria. http://mateasikova.blog.sme.sk