Vínne mušky v byte. Ako sa ich zbaviť bez chémie?

Vínne mušky v byte. Ako sa ich zbaviť bez chémie?

Vínne mušky, známe tiež ako octové alebo ovocné mušky, mal už v domácnosti zrejme každý. Objavia sa v obrovských množstvách a usádzajú sa najmä na potravinách. O aký hmyz vlastne ide, prečo sa zdržiava v domácnosti a čo je dobré na vínne mušky?

Čo sú vínne mušky

Drozofila obyčajná, známa ako vínna muška, je drobná muška veľkosti cca 2,5 mm. Kladie vajíčka do hnijúceho ovocia, vína a rôznych kvasiacich látok. Niekedy sa usádza dokonca aj v rastlinách, ak to preženieme s ich zálievkou. Samica za svoj krátky, priemerne 45 dňový život, dokáže naklásť až 2000 vajíčok. Aj preto sa vám možno občas zdá, že sa vínne mušky vo vašej domácnosti doslova premnožili.

Kde sa najčastejšie zdržiavajú? Keďže obľubujú kvasiace látky, nájdete ich najmä na týchto miestach:

  • V kuchyni. Vínne mušky v kuchyni uprednostňujú prezreté ovocie a otvorené kvasiace potraviny.
  • V odpadkovom koši. Usádzajú sa na zbytkoch potravín, najmä ak odpadky nevynášate dostatočne často.
  • Na rastlinách. Bežne môžete objaviť vínne mušky v kvetináči, ak svoje rastliny prelievate.

Čo pomáha proti vínnym muškám? Najlepšia je prevencia. Najmä v letných mesiacoch a pri vyšších teplotách rátajte s tým, že sa môžu objaviť. Je to totiž sezóna ovocia, ktoré často skladujeme nezakryté a voľne položené. Stačí jeden nahnitý plod a vínne mušky sa môžu doslova vyrojiť. Alebo si ich môžete doviezť na nahnitom ovocí z obchodu. Prípadne jednoducho vletia cez otvorené okno alebo dvere. Aké sú možnosti prevencie?

Vínne mušky v byte. Ako sa ich zbaviť bez chémie?

Ako na vínne mušky? Ideálna je prevencia!

Takže čo robiť, aby sa vínne mušky neobjavili? Dodržiavajte zopár jednoduchých pravidiel:

  1. Ovocie a zeleninu uskladňujte v chladničke.
  2. Pri nákupe ovocia si dávajte pozor na prezreté a nahnité plody.
  3. Kúpené ovocie doma ihneď poriadne umyte.
  4. Pravidelne vynášajte odpadky.
  5. Hnilé ovocie alebo iné potraviny vyneste von okamžite, nedržte ich v domácnosti.
  6. Pravidelne a dôkladne čistite povrchy, ktoré prichádzajú do kontaktu s potravinami.
  7. Rastliny neprelievajte!

Dodržiavate tieto zásady, no predsa s muškami bojujete? Neviete, ako zlikvidovať vínne mušky bez použitia agresívnej chémie? Poradíme vám, ako odstrániť vínne mušky s pomocou surovín z domácnosti, ale tiež ako zničiť vínne mušky s pomocou éterických olejov.

Domáce recepty na vínne mušky

Takže ako chytiť vínne mušky pomocou surovín z domácnosti? Celkom jednoducho!

Jablčný ocot

Ocot nalejte do nádoby a prikryte fóliou. Urobte malú dierku. Vínne mušky vletia dnu, pretože ich priláka ocot. No späť už nevyletia.

Fľaša vína

Nechajte vo fľaši pár kvapiek nedopitého vína a položte ju na mieste, kde sa vínne mušky zdržiavajú. Vletia dnu a ostanú uväznené/utopené vo fľaši.

Pasca na vínne mušky

Otravné vínne mušky, ako sa ich zbaviť účinne a rýchlo? Verili by ste, že vám postačí obyčajná sviečka a trošku vody a vznikne pasca na vínne mušky? Sviečku umiestnite na tanierik s vodou a zapáľte ju. Svetlo v miestnosti zhasnite. Vínne mušky budú priťahované svetlom a utopia sa vo vode.

Éterické oleje, ktoré zatočia s vínnymi muškami!

Vínne mušky neznášajú niektoré vône. Ako na vínne mušky, ako sa zbaviť týchto nepríjemných návštevníkov v domácnosti pomocou vôní? Odpoveďou sú aromatické éterické oleje, a to eukalyptus, gáfor, citrónová tráva, mäta, levanduľa alebo bazalka. Na tanierik položte odličovací tampón, vatu alebo papierovú vreckovku. Nakvapkajte zopár kvapiek éterického oleja a umiestnite k zdroju vínnych mušiek.

Esenciálne oleje Esenciálne oleje si môžete kúpiť v eshope Kúpiť »

Ďalšou možnosťou je jednoducho použiť v miestnosti aróma lampu alebo difuzér s vybraným éterickým olejom. Alebo si olej zmiešajte v nádobke s rozprašovačom s vodou a nastriekajte v miestnosti s muškami. Nielenže sa zbavíte mušiek, ale domácnosť bude krásne voňať.

Foto: https://www.flickr.com/photos/31031835@N08/7572940872


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.