DIY - domáce scruby na pery

DIY - domáce scruby na pery

Z rôznych kozmetických stránok, či drogérii na nás vyskakujú rôzne scruby na pery, či aj telo, aby sme sa ľahko zbavili odumretých buniek. Avšak dobrou voľbou je si vyrobiť svoj vlastný.

Prečo sú také obľúbené?

Scruby, či peelingy sú v kozmetickom priemysle už dlhú dobu a sú obľúbené. Z času na čas je potrebné odumreté bunky dať dole a celkovo telo obnoviť. Hlavne po zime alebo aj v priebehu celého roka. A ako som spomínala, tak vyrobiť si môžete aj svoj vlastný s pridaním rôznych ingrediencií podľa vlastného výberu.

DIY - čo je za tým?

Avšak základom pre správny a dobrý scrub je práve cukor a olej. Z cukrov si môžete vybrať buď klasický biely kryštálový alebo hnedý cukor. Výber je na vás. No a olej tak isto.

Osobne odporúčam olivový olej, ktorý je aj ľahko dostupný a je v kvapalnom skupenstve, takže sa ľahko zmiešava. Avšak ani kokosový olej nie je zlým nápadom, aj keď je fajn ho najprv trošku ohriať a následne zmiešať. Z niektorých jeho vlastností môžeme určiť, že je aterogénny, avšak všetko s mierou je asi tou najlepšou voľbou. No a následne k základu môžete primiešať aj iné ingrediencie.

Plusové ingrediencie alebo ako zvýšiť účinnosť

Vanilka

Dobrým nápadom je extrakt z vanilky. Odporúčam použiť struk. Pekne si ho rozrežete a vnútro primiešate do zmesky. Vanilka má veľmi veľa pozitívnych vplyvov na pokožku.

Rovnako je dobrým nápadom ju použiť aj pri popáleninách v rôznych emulziach. Veľmi dobre totiž revitalizuje a pri scrube je táto vlastnosť veľmi dobrá, nakoľko sa predsa len poruší čiastočne vrchná vrstva pokožky a aj keď je to fyziologické, tak práve vanilka obnovu a samotnú regeneráciu urýchli, a tým pádom budú aj samotné pery, či pokožka skôr v lepšom stave. Dodá jej aj samotnú regeneráciu a potrebné látky, ktoré by jej mohli chýbať.

Esenciálne oleje

Okrem vanilky môžete použiť aj rôzne esenciálne oleje, ako je pomarančový, mentolový, či uhorkový.

V rámci toho je mentolový fajn, predsa len Mentha piperita je často používaná v rôznej kozmetike, čajoch, liekoch a v rôznych výživových doplnkoch, či zmesiach. Obsahuje mentol, ktorý blahodárne pôsobí na nervovú sústavu. Je to taký stimulant, ktorý zvýši prekrvenie, a tým pádom aj lymfatický systém. Pomôže odbúrať toxíny a rôzne škodliviny. Zároveň vás nabudí a dodá dostatok energie. No a s tým súvisí aj zlepšenie imunity.

Avšak výber je už na vás, či sa rozhodnete pre mentolový alebo iný, tak každý bude dobrou voľbou. Je to predsa len vlastná výroba. Viete, čo daný produkt obsahuje a hlavne urobte ho v takom množstve, aby ste ho čo najskôr spotrebovali, aby nedošlo zbytočne ku kontaminácii a následne k väčšiemu poškodeniu ako pomoci.

Skúšali ste nejaké DIY scruby? Prípadne máte nejaké osvedčené tipy?


Nika Žembová
Nika Žembová
Bloggerka žijúca si svoj sen. Vždy pozitívne naladená študentka farmácie, ktorá si ulietava na kozmetike, dobrých romantických knihách a filmoch. Zbožňuje jógu a beh, bez pohybu by deň nebol dňom, no neodolá čokoláde a pečeniu dobrôt. Úplne vypne pri písaní a dobrej poľskej, či latino hudbe.


Odporúčané produkty1