DIY balzamy na pery s vanilkou a levanduľou

DIY balzam na pery s vanilkou a levanduľou

Dnes tu máme niečo pre potešenie našich pier - DIY balzámik na pery, ktorý si pripravíte ľahko a rýchlo. Na prípravu prírodného balzamu, ktorý vaše pery krásne hydratuje a zároveň chráni, vám stačia tri jednoduché zložky - vhodný prírodný olej, tuhé maslo a vosk.

Takisto môžete pridať nejakú tú vonnú zložku na oživenie a potešenie zmyslov. Výber je len a len na vás: olej môže byť mandľový, olivový, kokosový, jojobový, maslo bambucké, mangové či kakaové a vosk je výborný včelí alebo kandelilový. Vôňu môžete dodať v podobe esenciálneho oleja či rastlinného extraktu.

Či už sa budete riadiť podľa vašich preferencií alebo aktuálneho obsahu vašej kozmetickej zbierky v štýle "co dům dal", nemôžete pochybiť. Príprava je krátka, náročnosť nízka a výsledný produkt si zamilujete. Len rátajte s tým, že ak si tento balzam pripravíte, budú ho chcieť všetci vaši priatelia či rodina :).

Na výrobu balzamu na pery budeme potrebovať:

Prírodné suroviny:

 • čistý mandľový olej (kokosový, jojobový...)
 • čisté nerafinované bambucké maslo (kakaové, mangové)
 • bio včelí vosk
 • ľubovoľný esenciálny olej - ja som použila levanduľový
 • alebo rastlinný extrakt rozpustný v tukoch - zvolila som vanilkový extrakt a macerát z aloe vera

DIY balzam na pery s vanilkou a levanduľou - budeme potrebovať

Pomôcky:

 • malá nádobka na balzam (15 ml)
 • sklenená miska na vodný kúpeľ
 • plastová pipeta
 • plastová lyžica

DIY balzam na pery s vanilkou a levanduľou - pomôcky

Ako na to?

1. Ako prvý krok si všetky pomôcky, lyžičky a nádobky, dôkladne umyjeme a vydezinfikujeme 70%-ným alkoholom.

2. Do misky určenej na vodný kúpeľ pridáme 1,5 lyžice mandľového oleja, 0,5 lyžice bambuckého masla a 0,5 lyžice včelieho vosku. Pomer olej:maslo:vosk by mal byť 3:1:1. Tieto množstvá stačia na prípravu dvoch 15 ml balzamov.

DIY balzam na pery - roztápame

3. Vo vodnom kúpeli roztopíme na miernom plameni maslo a vosk a zložky dôkladne zmiešame.

4. Horúcu zmes prelejeme do nádobiek na balzam. Dávajte pozor na rýchle tuhnutie zmesi vďaka pridanému vosku. Ak sa vám stane, že balzam príliš skoro stuhne, môžete ho opäť roztopiť vo vodnom kúpeli. Esenciálne oleje či extrakty môžete pridať pred preliatím do nádobiek, aby ste sa vyhli predčasnému stuhnutiu balzamu

DIY balzam na pery - vlejeme do formičky

5. Pridáme esenciálny olej či rastlinný extrakt a dobre zamiešame.

6. Do prvého balzamu som pridala 3 kvapky levanduľového esenciálneho oleja, do druhého 10 kvapiek vanilkového extraktu a 5 kvapiek aloe vera macerátu. Vhodné množstvo býva zvyčajne uvedené na obale oleja/extraktu.

7. Výsledné balzamy necháme 30 minút tuhnúť.

8. Skvelé prírodné balzamy na pery sú hotové a zatiaľ čo sa vaše pery môžu tešiť z kvalitnej prírodnej starostlivosti, vy už rozmýšľate, akú kombináciu pripravíte nabudúce :).

DIY balzam na pery s vanilkou a levanduľou

A prečo práve tieto zložky?

Vďaka pár prírodným zložkám so skvelými účinkami poľahky získate balzam na pery, ktorý pery udržuje v tip top stave, dlhodobo hydratované a chránené:

 • mandľový olej - ľahký, jemný olej, bohatý na vitamín A a E. Nie je príliš mastný a ľahko sa vstrebáva. Pery hydratuje, vyživuje a je vhodný aj pre citlivé pery
 • bambucké maslo - pery intenzívne hydratuje a regeneruje, má takisto UV ochranný faktor. Balzam má vďaka nemu príjemnú krémovú konzistenciu
 • včelí vosk - skvelá prírodná zložka pre hydratáciu a zvláčnenie pier, vďaka vosku sú pery hydratované a chránené dlhú dobu
 • levanduľový esenciálny olej - olej s prekrásnou vôňou, pôsobí upokojujúco, hydratačne a protizápalovo
 • vanilkový extrakt - bohatý na antioxidanty, udržiava pery hebké a jemné
 • macerát z aloe vera - bohatý na vitamíny a minerály, má upokojujúce účinky a napomáha s hojením

Pripraviť si prírodný balzam je veľmi jednoduché a za pár minút máte svoj vlastný prírodný výtvor, ktorý si môžete prispôsobiť podľa chuti. Či už si vyberiete svoju obľúbenú vôňu alebo použijete len tri základné zložky, popraskaným, suchým perám je koniec. Dúfam, že si DIY vyskúšate a obľúbite si tieto prírodne balzamy tak ako ja :).

Vyrobili ste už niekedy balzam na pery? Podeľte sa o vaše skúsenosti s ním v komentároch.


Silvia z Girl Goes Bio
Silvia z Girls goes Bio
Začínajúca blogerka a milovníčka prírodnej kozmetiky, ktorá vyštudovala prírodné vedy a našla svoju záľubu v prírode, zdravom životnom štýle a čítaní. Ak práve neťuká recenziu na blog alebo nehľadá nové informácie zo sveta prírodnej kozmetiky, môžete ju nájsť s nosom zaboreným v dobrej knihe, na prechádzke v lese či pri trávení času s rodinou. Ak vás zaujíma prírodná a bio kozmetika, recenzie a DIY recepty, môžete mrknúť aj na jej blog na stránke: http://girlgoesbio.blogspot.sk.


Odporúčané produkty1