Môj balzamík na zímu, nech majú pery perínu [DIY]

Môj balzamík na zímu, nech majú pery perínu [DIY]

Zima nám konečne udrela plnou silou. Vychutnávame si plno snehu, mráz, lyžovanie, sánkovanie i stavenie snehuliaka. Po čase strávenom vonku viac oceňujeme teplo domova, keď sa pohodlne zababušíme do deky, v ruke teplú šálku obľúbeného nápoja a užívame si príjemný rozhovor či relaxujeme. Avšak toto obdobie je pre pokožku veľmi namáhavé. Striedanie teplôt jej vôbec nerobí dobre a trpia tým nielen naše ruky, pleť, vlasová pokožka ale i pery.

Prečo práve naše pery? Sú najmenej chránené pred vetrom, chladom, suchom z vykúrených miestností, a pod. Netreba sa ale ničoho báť! Nižšie sa dozviete jednoduchý návod na prírodný balzam na pery.

Čo budeme potrebovať

Na „Môj/Tvoj balzamík“ potrebujeme:

 • 3- 4 čl Bambucké maslo od Sheabutter Cottage
 • 1 – 1,5 čl včelí vosk, najlepšie priamo od včelára
 • 3 čl Kokosový olej
 • 9 kvapiek ricínový olej
 • 2 čl malinový olej (namiesto vitamínu E. Samotný olej ho obsahuje až až ;*)
 • 5 kvapiek pomarančový éterický olej (môže byť aj iná vôňa. Podľa gusta ;*)
 • Na špičku nožíka škorica korenie v bio kvalite (v prípade, že sa použije pomarančový éterický olejček, inak netreba. ALE pomôže, lebo je to prirodzený konzervant)
 • Čisté a suché nádobky na balzamy
 • Varný hrnček
 • Drevenú lyžičku na miešanie
 • Kovovú lyžičku ako odmerku

Nádobky na balzamy sa bežne dajú objednať z internetu. Ja som použila staré nádobky z balzamov, aj malého pečeného čaju. Prv som ich vymočila dva dni v octovej vode. Následne dôkladne vyčistila bežným prípravkom na riad. Nechala odtiecť. Neskôr poriadne vyutierala, aby nezostala ani kvapka vody. Mohla by spôsobiť, že sa balzam skôr pokazí. Znovu použitie dóz, či obalov je ekologické, aj ekonomické ;*)

Pri výrobe balzamu, podobne ako pri varení, dbajte na príjemnú atmosféru. Zapáľte si sviečku, vonnú lampu a pustite si upokojujúcu hudbu. Všetka táto harmonická energia sa prenesie do výrobku, kde sa znásobia liečivé vlastnosti.

Ideálne je vyrábať počas Splnu/Novu. Prípadne 3 dni vopred, alebo po ňom. Vtedy sa energie zosilňujú a ochranné účinky výrobku sa znásobia. Vyskúšajte! :*)

Postup výroby vlastného balzamu na pery:

Na miernom ohni, na najmenšom horáku, rozpustíme bambucké maslo (dávkovanie viď foto). Pridáme včelí vosk (viď foto) a zopár sekúnd povaríme, resp. necháme rozpustiť.

Dávkovanie bambuckého masla a včelieho vosku

Vypneme a dáme preč zo sporáku. Hneď pridáme kokosový olej a ricínový olej po kvapkách. Pomiešame. Prilejeme malinový olej a opäť pomiešame.

Nakoniec dávkujeme 5 kvapiek pomarančového éterického olejčeka a štipku škorice. Všetko dôkladne premiešame. Následne opatrne vlejeme do pripravených nádob.

Balzamy necháme tuhnúť pri izbovej teplote.

Balzamy necháme stuhnúť

Zatiaľ si pripravte ceduľky, kde si napíšte dátum výroby. Keďže je balzam čisto prírodného zloženia, bez konzervantov a chémie, vydrží zhruba 3 až 6 mesiacov. Podľa mojich skúseností, pri izbovej teplote, pokojne tú jednu zimu zvládne.

Uvedené množstvo vyčarí 3 balzamy bežnej veľkosti.

Darčekové balenie balzamu na pery pre kamarátkuZ rovnakého množstva som vyrobila dodatočne ešte jeden väčší, ako darček pre kamarátku. Prírodný doma vyrobený balzam na pery je skvelý darček. Nepoznám ženu, ktorá ho neocení! Dokonca, u mňa uspel aj pri priateľovi a bratovi, takže nie je len pre ženy ;*)

Môj balzamík: Pomaranč so škoricou je vhodný:

 • na každodenné použitie
 • na udržanie krásnych, zdravých, chutných a zvodných pier ;*)
 • na suché a popraskané pery
 • na boľavý nos od nádchy
 • na suchý nos, aj vnútorne

Ak vás zaujal môj jednoduchý návod na výrobu prírodného balzamu na pery, sledujte náš blog, kde nájdete množstvo receptov na výrobu domácej kozmetiky! Niet nad kozmetiku s overenými účinkami, kde presne vieme, čo obsahuje ;*)

V prípade akýchkoľvek otázok, alebo skúseností, píšte pod článok! Radi pomôžeme aj sa dozvieme čosi nové. Všetky uvedené suroviny nájdete v našom bio obchodíku www.bionatural.sk. Včelí vosk u lokálneho včelára. Prípadne je ľahko dostupný na internete. Bio škorica z foto je tiež bežne dostupná v obchodoch so zdravou výživou, alebo na nete.

Príjemné „kuchtenie“ voňavej kozmetiky prajem. Určite vyskúšajte! Je to zážitok a skvelý pocit :*)


Denisa Mateašiková
Denisa Mateašiková
Bloggerka, zaujímajúca sa o zdravý životný štýl. Vlaso-fil. Joga-fil. Miluje prírodu, prírodnú kozmetiku a makové koláče s kokosovým cukrom. Prečítala by aj Alexandrijskú knižnicu a nepohrdne kvalitnou alternatívnou hudbou. Keď však ide do tuhého, upokojí ju len joga, Gayatri mantra a vtáčí spev ; ) Váži si inteligentných, dobrosrdečných a čestných ľudí. Oceňuje tých, ktorí tvoria. http://mateasikova.blog.sme.sk


Odporúčané produkty1