Olej zo pšeničných klíčkov

Olej z pšeničných klíčkov má trochu tmavšie zafarbenie a robustnú arómu pšenice. Je bohatý na vitamín A, D, E, B1, B2, B3, B6, F, esenciálne mastné kyseliny, bielkoviny a minerály. Vhodný na použitie samostatne, alebo v aromaterapii ako základný olej, ktorý je možné použiť pri riedení éterických olejov prípadne kombinovať s inými základnými olejmi. Pri použití ako súčasť domácich kozmetických prípravkov predlžuje ich dobu trvanlivosti. Je vhodný na vonkajšie i vnútorné použitie, aj na varenie.

Olej je potrebné v skladovať v chladničke, nakoľko nemá dlhú dobu trvanlivosti a veľmi ľahko stuchne. Olej nepoužívajte pokiaľ trpíte alergiou na obilniny, na glutén, alebo trpíte celiakiou.

Varenie

Olej zo pšeničných klíčkovKonzumujte olej zo pšeničných klíčkov ako doplnok stravy. Je významných zdrojom železa, thiamínu, fosfóru, niacínu, magnézia a zinku. Bohatý na vitamín E, takže pomáha ako prevencia pri starnutí a ako prevencia srdcových ochorení. Olej zo pšeničných klíčkov pomáha vašim svalom a vnútorným orgánom. Pridávajte ako súčasť šalátových dresingov, alebo ním pokvapkajte zeleninový prípadne cestovinový tanier. Odporúčame tiež zmiešať s olivovým alebo akýmkoľvek iným rastlinným olejom. Olej zo pšeničných klíčkov obsahuje viac bielkovín než väčšina mäsových výrobkov. Olej z pšeničných klíčkov nezahrievajte, stráca tým svoje výnimočné vlastnosti.

Jazvy a popáleniny

Svojimi regeneračnými vlastnosťami a vysokým obsahom antioxidantov je priamo predurčený k takémuto ošetreniu. Veľmi odporúčaný je pri ošetrovaní suchej, popraskanej a starnúcej pokožky. Olej zo pšeničných klíčkov pomáha pri liečení menších jaziev a popálenín. Jemne vmasírujte pár kvapiek tohto oleja priamo na popálenú alebo podráždenú pokožku. Jemne krúživými pohybmi vmasírujte do pokožky, aby ste podporili cirkuláciu krvi. Olej pokožku hydratuje a poskytne ochranu pred UV žiarením.

Ošetrenie nechtov a nechtového lôžka

Starajte sa o svoje nechty a nechtové lôžko. Stačí vmasírovať štvrtinu čajovej lyžičky oleja zo pšeničných klíčkov do nechtov a nechtového lôžka a opakovať pravidelne každý večer. Výsledok vás určite poteší.

Aromaterapia

Použitím oleja zo pšeničných klíčkov ako základného oleja zvýšite stabilitu namiešanej zmesi a predĺžite jej životnosť. Éterické oleje, pridaním do oleja zo pšeničných klíčkov, prebijú ťažšiu vôňu tohto oleja. Olej zo pšeničných klíčkov je mastnejší preto ho odporúčame miešať s iným základným olejom pre účely masáže, ošetrenia vlasov alebo ošetrenia pleti. Tento olej je veľmi obľúbený pri tvorbe vlastných kozmetických prípravkov, kde sa využívajú jeho výnimočné vlastnosti a vysoké množstvá vitamínov.

Zvieratá

Použite olej zo pšeničných klíčkov ako doplnok stravy pre vaše zvieratá. Zabezpečíte tým vašim miláčikov lesklú srsť a zdravú pokožku. Môžete zamiešať pár kvapiek tohto oleja do stravy vášho miláčika. Pomáha pri suchej pokožke zvierat, alebo v prípade, že majú lupiny, popraskanú pokožku, ekzém, psoriázu.


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.