Účinky a využitie esenciálneho oleja bergamot

Účinky a využitie esenciálneho oleja bergamot

Obsah:

 1. Odkiaľ pochádza bergamot
 2. Zdravotné a kozmetické účinky
 3. Ako bergamotový esenciálny olej používať?
 4. Bezpečnosť
 5. DIY recepty
 6. FAQ – najčastejšie otázky

Upokojujúci olej s korenistou chuťou a veľkým množstvom pozitívnych účinkov. To je esenciálny olej bergamot. Viete, ako vám pomôže a aké sú jeho zdravotné účinky?

Odkiaľ pochádza bergamot

Tento éterický olej sa získava z kôry citrusových plodov, ktoré rastú na bergamotových pomarančovníkoch. Na rozdiel od iných esenciálnych olejov sa neextrahuje parnou destiláciou, ale získava sa lisovaním za studena. 

Bergamot rastlina pochádza z juhovýchodnej Ázie. Tento strom sa obchodnými cestami dostal až do Európy. Olej bergamot svoje pomenovanie získal podľa mesta Bergamo v južnom Taliansku, kde sa hojne pestuje.

Bergamot sa vysoko cení pre jeho schopnosť emocionálne upokojiť a liečiť mnohé zdravotné ťažkosti, ale aj pre jeho povznášajúcu arómu a silnú kombináciu zlúčenín, ktoré obsahuje. Bergamot vôňa je citrusová a osviežujúca. Preto je veľmi obľúbenou zložkou parfumov a kozmetických produktov. Aké má bergamot olej účinky?

Zdravotné a kozmetické účinky

Prečo je éterický olej bergamot taký cenný a účinný? Vďaka svojmu zloženiu. Obsahuje napríklad limonén s antioxidačnými účinkami a linalylacetát, ktorý má protizápalové vlastnosti. Aké má bergamot účinky?

 

„Vedeli ste, že bergamot je základnou zložkou čaju Earl Grey? Dodáva nápoju jeho charakteristickú chuť.“

.

 • Na pokožku má hojivé a protizápalové účinky. Je vhodný na akné alebo malé poranenia na koži.
 • Zlepšuje príznaky kožných ochorení ako napríklad psoriáza.
 • Použiť ho môžete na vyrážky, cysty, či čierne bodky na koži. Jednoducho naneste na problematické miesta (zmiešaný v nosnom oleji).
 • Starostlivosť o pleť. Je skvelý na čistenie pokožky. Stačí pridať jednu až dve kvapky do vody alebo do obľúbeného čistiaceho produktu na pleť.
 • Máte kučeravé a husté vlasy? Na ich zjemnenie pridajte olej bergamot  do šampónu. 
 • Upokojí aj podráždenú pokožku hlavy. Použitie bergamotu dokonca podporuje rast vlasov. (1)
 • Zmierňuje stres. Pri inhalácii dokáže zmierniť pocity úzkosti, stresu, depresie a únavy a je tak vhodný ako doplnok lekárskej starostlivosti pri duševných problémoch. (2)
 • Znižuje cholesterol. Flavonoidy, ktoré bergamot obsahuje, pomáhajú znížiť hladiny lipidov. (3)
 • Zlepšuje zdravie ústnej dutiny. Skombinujte bergamotový olej s nosným olejom a použite na výplach ústnej dutiny. Vďaka protizápalovým vlastnostiam odstránite baktérie z ďasien a zubov a získate svieži dych. Prečítajte si, ako na vyplachovanie úst olejom.
 • Zmierňuje bolesti a zápaly. Bergamot obsahuje linalool a karvakrol, ktoré majú analgetické a protizápalové schopnosti pri aplikácii na pokožku. (4)
 • Je to prírodný deodorant. Po zriedení nosným olejom ho môžete aplikovať do podpazušia. Zabráni rastu baktérií, ktoré sú zodpovedné za telesný zápach.
 • Zlepšuje tráviace ťažkosti. Bergamot silica stimuluje tvorbu tráviacich štiav, čo uľahčuje trávenie. 

Ako bergamotový esenciálny olej používať? 

Existuje množstvo možností, ako používať bergamot esenciálny olej. Pri použití na pleť ho zmiešajte s nosným olejom, napríklad olivovým. Je častou prísadou mnohých kozmetických produktov ako sú parfumy, toaletné potreby a iná kozmetika. Bežné je jeho použitie v arómaterapii. Môžete ho nakvapkať do aróma lampy a difuzéra, prípadne priamo na sviečku alebo do potpourri. Dostupný je tiež olej na vnútorné použitie, ktorý sa používa na dochucovanie jedál a nápojov.

Bezpečnosť

Ak používate tento olej na pokožku, vyhýbajte sa slnečnému žiareniu. Olej môže spôsobiť fotosenzitivitu a vystavenie slnečnému žiareniu môže viesť k alergickej reakcii. Pred použitím sa na molom kúsku kože uistite, že nie ste na olej alergický. V prípade tehotenstva sa poraďte o používaní esenciálneho oleja s lekárom.

Účinky a využitie esenciálneho oleja bergamot

DIY recepty

Zmes do kúpeľa

Popis:

Ingrediencie poriadne zmiešajte v pripravenej fľaštičke. Množstvo vo veľkosti mandle potom pridajte do kúpeľa, a to počas napúšťania vane, priamo do prúdu vody. Vďaka tomu sa vytvoria bublinky. Užívajte si relaxačný voňavý kúpeľ.

Na osvieženie miestnosti

Inštrukcie:

V sklenenej fľaštičke oleje dobre premiešajte a doplňte vodou. Na osvieženie miestnosti stačí 3 až 5 streknutí. Môžete použiť napríklad aj na pohovku alebo pri odpadkovom koši.

Na akné

 • 1 lyžička sódy bikarbóny
 • 2-3 kv. vody
 • 1 kv. éterický olej bergamot
 • 1 kv. éterický olej tea tree

Postup:

Sódu bikarbónu zmiešajte s vodou, aby vznikla hustá pasta. Pridajte esenciálne oleje a zamiešajte. Pastu naneste na vyrážky, nechajte pôsobiť cez noc a ráno umyte teplou vodou.

Anti-age nočné mlieko

 • 20 ml bambuckého masla
 • 10 ml kokosového oleja
 • 6 kv. éterický olej bergamot
 • 3 kv. éterický olej levanduľa

Postup:

Ingrediencie dobre zmiešajte v miske. Nanášajte večer veľmi tenkú vrstvu na tvár, krk a hrudník.

FAQ

 1. Tento olej upokojuje. Nebudem z neho ospalý? 
  Ak ho používate v aróma terapii, môže vám pomôcť lepšie zaspať. Avšak neutlmuje a nespôsobuje ospalosť.
 2. Môže byť škodlivý na pokožku? 
  Po použití za studena lisovaného oleja bergamot nesmiete vystavovať pokožku slnku.  Môže vzniknúť alergická reakcia.
 3. Ako pomáha tento olej? 
  Je vynikajúci na upokojenie a zlepšenie nálady. Prospešný je aj pre pokožku a vlasy. Účinkuje protizápalovo, zmierňuje bolesti a znižuje cholesterol. 

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6392855/
[2] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23531112/
[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6497409/
[4] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5751100/

Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.