Poznáte rozdiel medzi levanduľou a lavandinom?

Poznáte rozdiel medzi levanduľou a lavandinom?

Levanduľa. Obľúbená rastlina s fialovými krásne voňavými kvietkami, ktorá má mnohé pozitívne účinky na človeka. A to po fyzickej, ale aj psychickej stránke. Existuje množstvo druhov levandule. No len niektoré sú naozaj liečivé. K nim môžeme zaradiť takzvanú pravú levanduľu, ale aj lavandin. Aký je medzi nimi rozdiel?

Levanduľa verzus lavandin

Aj keď obe rastlinky sú vlastne typy levandule, je medzi nimi zásadný rozdiel. Kým levanduľa úzkolistá (alebo aj obyčajná či pravá, v čechách levnadule lékařská), sa používa najmä na liečivé účinky, lavandin je charakteristický skôr svojou výraznou vôňou. Preto sa užíva hlavne v kozmetike.

Ako rastliny od seba rozoznáte? Levanduľa má jemnú a veľmi príjemnú kvetinovú vôňu. Avšak vôňa lavandinu je skôr ostrá, výrazná a veľmi aromatická.

Rozdiel je tiež v tom, že z lavandinu sa dá získať omnoho viac oleja, ako z levandule pravej. Ten sa však používa hlavne kvôli jeho vôni a nie liečivým účinkom. Je tak súčasťou masážnych olejov, parfumov, toaletných výrobkov a potrieb pre domácnosť. Naopak, levanduľa a levanduľový olej je veľmi účinný pri liečení rôznych problémov.

Ako používať levanduľový éterický olej

Levanduľový esenciálny olej má upokojujúce, antiseptické, antibakteriálne a antimykotické účinky. Preto sa odporúča, ak máte niektorý z nasledujúcich problémov:

  • Stres a psychické problémy
  • Problémy s vlasmi – vši, lupiny, vypadávanie vlasov
  • Problémy s pleťou – suchú pokožku, vrásky, rany, odreniny, pľuzgiere, bodnutia hmyzom, ale aj kožné choroby ako akné, pásový opar, ekzém
  • Kašeľ a ťažkosti s dýchaním
  • Bolesti brucha
  • Bolesti uší

Levanduľa extra, esenciálny olejAko na to? Pri kožných problémoch je potrebné levanduľový éterický olej zmiešať s nosným olejom, ktorým je napríklad jojobový alebo olivový olej (3-4 kvapky levandule do 10 ml nosného oleja). Túto zmes potom natierajte na problémové miesta. To isté platí aj pri problémoch s dýchaním. Natierajte si levanduľový olej na hrudník. Vynikajúci je však aj kúpeľ s pridaním levanduľového oleja.

Ak chcete pomocou levandule odstrániť stres a uľaviť od psychických problémov, odporúča sa aromaterapia. Účinná je aj masáž spánkov levanduľovým olejom alebo nakvapkanie levanduľového oleja priamo na vankúš.

Levanduľový esenciálny olej si môžete kúpiť v eshope. Kúpiť »

Ako používať lavandinový esenciálny olej

Lavandin, esenciálny olejLavandin je charakteristický najmä svojou vôňou. A na základe toho sa aj využíva. Perfektný je napríklad ako ochrana pred dotieravým hmyzom. Lavandinovým olejom si natriete odhalené časti pokožky a môžete si večer pokojne posedieť pri ohni bez otravných štípancov od komárov! Vynikajúce sú aj jeho účinky na psychiku. Použiť ho môžete do aróma lampy, ale aj do kúpeľa. Jeho vôňa totiž pôsobí antidepresívne a upokojujúco.

Esenciálny olej Lavandin si môžete kúpiť v eshope. Kúpiť »

Výhodou lavandinu je tiež to, že je lacnejší ako levanduľa. Ak teda chcete hlavne aromatické účinky levandule, určite sa odporúča skôr lavandin. Na terapeutické a liečivé účinky zas siahnite po levanduli pravej. Máte aj Vy skúsenosti s liečivými účinkami levandule alebo upokojujúcimi účinkami lavandinu? Pochváľte sa!

Foto: By Kemal ATLI - Lavender Field, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36702179


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty2