Schladia a osviežia! Ktoré esenciálne oleje v lete potrebujete?

Schladia a osviežia! Ktoré esenciálne oleje v lete potrebujete?

V horúcom počasí nám dobre padne príjemné schladenie alebo osvieženie, aby sme sa mohli lepšie sústrediť a pracovať. Po ruke môžete mať takmer vždy esenciálne oleje ako stvorené na leto, ktoré prinesú vytúženú úľavu od horúčav, únavy alebo stresu.

Leto je krásne, ale plné nástrah

Po dlhej a studenej zime sa obyčajne nevieme dočkať leta. Spája sa s ním čas dovoleniek, leňošenia, sladkého ničnerobenia alebo športovania pod holým nebom. Horúce slnečné počasie láka k vode a popíjaniu chladenej limonády niekde v chládku.

Najmä v mestách však ľudia veľmi dobre poznajú, ako neblaho môžu horúčavy pôsobiť na organizmus. Vyčerpanie, únava, bolesti hlavy, nevoľnosť, kolaps – to je len zlomok toho, čo horúčavy prinášajú. Ktoré esenciálne oleje príjemne osviežia a schladia, keď nás dostáva teplo do kolien?

Letné esenciálne oleje – stavte na ten mätový

Ak je esenciálny olej, ktorý mi v lete nesmie chýbať, tak je to určite mätový (kúpite tu). Nie je to len pre jeho krásnu vôňu, ale aj mnoho blahodarných účinkov.

Mäta pieporná

Obľubujem ho počas celého roka, no leto jednoznačne patrí mäte, pretože:

  • Posilňuje dýchanie (pri nádche, prechladnutí, alergii)
  • Zmierňuje nevoľnosti (aj v aute)
  • Má výrazný chladivý účinok
  • Zlepšuje koncentráciu, zmierňuje pocit únavy
  • Vhodný na kúpeľ unavených nôh (ja im hovorím aj horúce nohy, keď po celom dni prídete z práce a máte pocit, že sú ako v ohni)
  • Môžete ho nosiť všade so sebou (dnes sú populárne cestovné difuzéry či inhalačné tyčinky, ktoré si môžete naplniť podľa svojho gusta)

Eukalyptový esenciálny olej

V lete je šikovným pomocníkom aj eukalyptový olej (kúpite tu). Jeho príjemná a chladivá vôňa pomôže pri migrénach i ďalších bolestiach hlavy. Odpudzuje hmyz, preto ho môžete skúsiť aj do domácich repelentov. Čistí vzduch, uľahčuje dýchanie a zmierňuje aj nervozitu, stres alebo úzkosť. Osvedčil sa aj pri boľavých kĺboch a ako pomoc pri štípancoch od hmyzu.

Citrónový alebo pomarančový esenciálny olej? Skvelá voľba

Možno si jeho vôňu spájate najmä so zimou a čajom, no pravdou je, že citrónový esenciálny olej (kúpite tu) je na leto ako stvorený. Jeho svieža a šťavnatá vôňa osviežuje a zlepšuje náladu. Výborne sa kombinuje s mätovým olejom, získate tak naozaj osviežujúcu zmes. Nezabúdajte však na to, že je fototoxický (všetky citrusové oleje sú) a ak ho zriedený aplikujete na pokožku, mali by ste sa vyhýbať slniečku.

Citrusy

Podobne si užijete aj pomarančový olej (kúpite tu), ktorý môžete spolu s vanilkou použiť ako soľ do kúpeľa a budete sa cítiť ako znovuzrodení. Osvieženie vám prinesie aj citrónová tráva (kúpite tu), ktorá vás okamžite prenesie do exotických krajín.

Radosť používať a kombinovať

Ak spojíte mätový olej s pomarančom a mandarínkou, zmiernite aj únavu a stres, nech ste kdekoľvek. Ich lahodná vôňa navodí príjemné myšlienky, optimizmus a ľahšie sa sústredíte na prácu.

V lete skúste aj rozmarínový esenciálny olej (kúpite tu), ktorý dodáva veľa energie a cítite sa vďaka nemu sviežo a povzbudene. Pomôže vám najmä v práci, ak vás čaká veľa povinností a neviete sa k nim nejako dostať.

Ak máte po krk horúceho mesta a túžite po láskavom dotyku lesa, skúste esenciálny olej jedľa (kúpite tu). Nielenže osvieži, ale tiež upokojuje, zmierňuje úzkosť a stres.

Olej kajeput prinesie povzbudenie a osvieženie, uvoľňuje napätie a stres a budete sa tak cítiť omnoho lepšie.

Esenciálne oleje sú skrátka malí veľkí pomocníci do každého ročného obdobia. Nie je to len o krásnej vôni, ich sila je omnoho väčšia a som si istá, že rýchlo nájdete tie, ktoré si zamilujete. Ak s aromaterapiou ešte len začínate a bojíte sa nejakých negatívnych účinkov, kľudne nám napíšte, radi poradíme.

Máte svoj obľúbený letný osviežujúci esenciálny olej?


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.


Odporúčané produkty8