Liečivá sila voňavého kúpeľa

Liečivá sila voňavého kúpeľa

Možno to poznáte aj vy. Prídete domov po dlhom pracovnom dni. Od únavy padáte na kolená, ale treba sa postarať o domácnosť, deti, varenie. Večer už nie je na nič čas a tak po rýchlej sprche končíme pod perinou. Áno, sú dni, kedy nevieme, čo skôr a cítime únavu, napätie a stres. Doba je uponáhľaná, a práve preto potrebujeme čas pre seba, kedy si naplno oddýchneme.

Zamilujte sa do kúpeľa

Kúpeľ má na náš organizmus niekoľko priaznivých účinkov. Prekrvuje sa pokožka aj orgány, viac sa potíme a vyplavujú sa z tela toxíny, relaxujeme.

Aj kúpeľ má svoje pravidlá, ktoré by sme mali dodržiavať, ak si ho chceme naplno užiť. Prvým krokom je rýchla sprcha, aby sme so seba zmyli povrchové nečistoty. Následne si napustíme vodu, ktorá by nemala mať viac ako 37 stupňov. Potom do nej môžete pomaly vstúpiť. Kúpeľ by ma trvať približne 15 – 20 minút.

Dlhší pobyt vo vani môže oslabiť organizmus a najmä ľudia s nižším tlakom môžu pocítiť závrat. Horúci kúpeľ má priaznivý vplyv sám o sebe, no dnes si ho môžeme „ochutiť“ zaujímavými darmi matky prírody – soľou, mliekom či éterickými olejmi.

Soľ do kúpeľa

K najlepším čistiacim prostriedkom patrí určite soľ do kúpeľa. Pôsobí ako magnet na toxíny – vtiahne ich do seba a pokožku tak výrazne detoxikuje. Pôsobí ako balzam na telo i dušu, uľavuje od bolesti, napätia a pomáha aj pri kožných problémoch.

Minerály, ktoré soli obsahujú, zlepšujú imunitu. Výrazne pomáhajú pri bolestiach svalov a kĺbov, ktoré trápia čoraz viac ľudí. Siahnite po nej aj v prípade, ak máte problémy s psoriázou, atopickým ekzémom i akné.

Voňavý kúpeľ

Nemusíte sa báť toho, že by pokožku vysušovalo. Naopak, pomáhajú pokožku hydratovať a po kúpeli ostáva veľmi jemná a svieža. Soľ má veľmi podobné účinky ako peeling. Pri pravidelnom používaní je omnoho krajšia aj zrohovatená a popraskaná pokožka.

Mliečny kúpeľ

Kúpeľ v mlieku s medom poznala už Kleopatra. Tá bola preslávená svojou krásou a na svoje kozmetické rituály nedala dopustiť.

Pridať si mlieko do kúpeľa nie je žiaden problém, stačí pohár či dva. Je zdrojom vápnika, bielkovín, vitamínu B2 a B1, jódu i fosforu, ale i vitamínov A, D a E.

Ak mlieko radšej vypijete, existuje aj iná možnosť – dnes si môžete kúpiť hotovú mliečnu zmes v rôznych relaxačných vôňach. Pár lyžíc necháte rozpustiť vo vode a užívate si nádhernú vôňu a liečivé účinky. Pokožku výborne čistí a zároveň ju ochraňuje pred nadmerným vysušovaním.

Nebojte sa éterických olejov

Éterické oleje sú prchavé látky, ktoré sa môžu vyrábať z rôznych častí rastlín. Sú koncentrované a v aromaterapii veľmi obľúbené, pretože sa dajú využiť rôznymi spôsobmi na mnohé problémy.

Nesmú sa ale priamo aplikovať na pokožku, pretože ju môžu výrazne podráždiť. Pred ich použitím treba mať na pamäti, že nie sú rozpustné vo vode a buď ostanú plávať na povrchu, alebo sa potopia. Preto sa musia rozmiešať v nejakom nosnom oleji/mlieku, ktoré zaistí, že kúpeľ bude presne taký, ako má byť.

Éterické oleje dávkujeme po kvapkách a ideálnou nosnou látkou môže byť:

  • Už spomenutá soľ do kúpeľa. Na štvrť kila čistej soli pridajte 20 kvapiek obľúbeného éterického oleja – levanduľa, medovka, mäta či lemongrass patria k tým najobľúbenejším
  • Skvelým nosným olejom je napríklad mandľový, jojobový či olivový. Do polievkovej lyžice oleja nakvapkajte pár kvapiek éterického oleja, premiešajte a nalejte do vane
  • Kúpte si neparfumované tekuté mydlo a podľa nálady si ho spolu s éterickým olejom nalejte do vane. Na polievkovú lyžicu mydla pridajte 6 - 7 kvapiek éterického oleja

Okrem týchto úžasných pomocníkov sa predávajú aj šumivé gule do kúpeľa, rôzne bonbóny s obsahom kakaového a iných masiel alebo prírodné peny do kúpeľa. Možností je veľa, tak sa ponorte do pokojnej oázy vo svojej kúpeľni a načerpajte nové sily.

Máte radi horúci kúpeľ? Ako si ho zvyknete prevoňať? :)

Foto: pixabay.com, pxhere.com


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.


Odporúčané produkty6