5 tipov ako predísť vyrážkam po holení

5 tipov ako predísť vyrážkam po holení

Určite viete, čo spôsobuje nesprávne holenie. Pleť je podráždená a vznikajú na nej červené vyrážky po holení. Nielenže to nevyzerá pekne. Takáto podráždená pokožka po holení aj svrbí a neskôr sa na nej vytvoria drobné chrastičky.

Obsah:

  1. Čo je podráždenie od holenia? 
  2. 5 tipov ako predísť vyrážkam po holení
  3. Prevencia vyrážok po holení 
  4. Upokojenie pokožky po holení
  5. Vyvarujte sa chybám pri holení! 

Čo je podráždenie od holenia? 

Nie ste si istý, či vašu podráždenú pleť spôsobilo holenie alebo niečo iné? Ako vlastne vzniká podráždenie od holenia? Je to bežná zápalová reakcia vlasového folikulu, ktorá vzniká v dôsledku holenia. Môže sa vyskytnúť kdekoľvek na tele, kde si holíte chĺpky, a to v podpazuší, na intímnych miestach, či na nohách. Podráždenie pokožky od holenia spôsobuje infekcia. Poškodené folikuly sú mimoriadne náchylné na infekciu, čoho dôsledkom je takéto podráždenie (1). Tento stav je bežný tak u žien, ako aj u mužov. U mužov sa v dôsledku častého holenia vyskytuje najmä na tvári. 

Ako vlastne vyzerá pokožka, ktorá je podráždená holením? Pleť je začervenaná, objaví sa na nej vyrážka, škvrny, prípadne až červené pásy. K ďalším príznakom od holenia podráždenej pleti patria: 

  • Bolesť a pocit nepohodlia na pokožke
  • Pálenie a štípanie
  • Citlivosť a opuch
  • Malé pupienky a hrbolčeky (2)

Ani vy nechcete, aby vaše čerstvo oholené nohy vyzerali takto, keď si oblečiete sukňu? Poradíme vám, ako sa holiť správne a predísť tak podráždenej pleti po holení.

"Vedeli ste, že podráždenie pokožky holením bolo prvý krát popísané v roku 1956?“ (3)

5 tipov ako predísť vyrážkam po holení

1. Pleť si na holenie pripravte

Čo to znamená? Aby ste nemali červené vyrážky po holení, nikdy sa nehoľte „nasucho“. Dajte si horúcu sprchu alebo kúpeľ. Pokožku je vhodné namáčať aj 5 minút, kým si začnete holiť nohy, podpazušie, či oblasť bikín. Chĺpky totiž zmäknú a ľahšie sa odstránia. Zároveň tak pleť zbavujete aj odumretých kožných buniek.

2. Používajte správny prípravok na holenie

Jojobový olej

Aj vy sa holíte s klasickým mydlom alebo sprchovým gélom, pomocou ktorého vytvoríte penu? Možno aj preto je vaša pleť podráždená a vznikajú na nej vyrážky z holenia. Čo tak skúsiť rastlinné oleje? Napr. arganový, jojobový či šípkový olej. To, že na kvalitné oholenie potrebujete penu, je mýtus. Olej na holenie je omnoho lepší, pretože sa čepeľ po pokožke pekne kĺže. Zároveň olej pokožku vyživuje a hydratuje. Vyskúšajte holenie takýmto spôsobom a uvidíte, že sa na vašej pleti vyrážka po holení neobjaví.

3. Aký je správny spôsob holenia?

Niekto tvrdí, že najlepšie je holiť chĺpky proti smeru ich rastu. Niekomu zas viac vyhovuje holenie v smere rastu. Je však pravda, že holenie proti smeru rastu môže pôsobiť dráždivo a spôsobovať vyrážky po oholení. Vyskúšajte si teda oba spôsoby a uvidíte, čo vašej pleti vyhovuje viac.

Ak sa rozhodnete ísť proti smeru rastu, v oblasti bikín a na nohách postupujte smerom zdola nahor. V podpazuší na smere holenia prakticky nezáleží, keďže chĺpky tu rastú rôznymi smermi. Obávate sa holenia intímnych partií? Perfektný návod si môžete pozrieť napríklad tu. 

4. Starajte sa o svoj holiaci strojček

Ak chcete predísť červenej pokožke, škrabancom a rezným rankám po holení, zvoľte si radšej elektrický holiaci strojček. V tomto smere je bezpečnejší. No ak ste skôr zástancom klasiky a používate jednorazové strojčeky, pravidelne ich meňte. Nie je nutné po každom holení takýto strojček vyhodiť. No poriadne ho vyčistite a osušte, aby čepieľky nehrdzaveli. Strojček, prípadne žiletku vymeňte vtedy, ak pri holení musíte použiť tlak.

5. Po holení hydratujte!

Aj v prípade, že použijete olej na holenie, ďalšia hydratácia pokožky po holení nie je na škodu. Ak však predsa len použijete klasické mydlo, hydratácia je nutná! Najlepšie opäť poslúži kvalitný olej, ktorý nahradí pleťový krém. Narpríklad mandľový olej, ktorý podporuje regeneráciu, môžete natrieť do ešte vlhkej pokožky. Pleť okrem hydratovania aj posilňuje a zanechá ju zamatovo hebkú.

Prevencia vyrážok po holení 

5 tipov ako predísť vyrážkam po holení

Za vyrážky po holení intímnych miest alebo vyrážky po holení na nohách môže aj dlhodobo vysušená pokožka. Často sa tento problém po holení objavuje najmä na začiatku leta, kedy si nohy a intímne partie začíname holiť častejšie. Po zime je jednoducho pokožka mimoriadne vysušená a oslabená. 

Čo by ste teda mali urobiť, aby ste po holení vyrážky nemali? Na sprchovanie používajte kvalitnú kozmetiku bez obsahu chémie, ktorá pleť zbytočne nevysušuje. Ak nechcete mať nevzhľadné pupáky po holení, oholenú pleť si nesušte drhnutím. Jemne si ju uterákom vysušte a radšej na nej nechajte niekoľko kvapiek vody, ako keby ste ju mali šúchať a podráždiť. 

Upokojenie pokožky po holení

Napokon, keď je pleť vysušená, použite kvalitný hydratačný produkt. Ideálne olej, napríklad mandľový olej, ktorý pleť nielen hydratuje, ale aj regeneruje. Použiť môžete aj kamenec po holení. Je to kryštálový minerálny dezodorant, ktorý má sťahujúce účinky, ošetruje pokožku po holení, uzatvorí póry a je ideálny na vyhádzané nohy z holenia, ale aj zapálené vyrážky po holení. Vyhádzanie po holení bude vďaka kamencu minulosťou! Na podráždenú pokožku po holení sú vynikajúce aj ďalšie produkty, napríklad Bio hamamelová voda. Tá má sťahujúce a upokojujúce účinky a je vynikajúca aj na vyrážky po holení na intímnych miestach. Používa sa dokonca na ošetrenie rán po pôrode. Nemusíte sa teda jej použitia obávať. 

Napokon môžete vyskúšať aj regeneračný gél Aloesove, ktorý regeneruje a upokojuje podráždenú pleť. Obsahuje aj éterické oleje a dokonale poslúži na vyrážky na nohách po holení. Je to univerzálny produkt, vhodný pre dámy, aj pánov. Preto ho bez obáv po holení môžu použiť aj muži.

Vyvarujte sa chybám pri holení! 

Už viete, ako sa holiť správne a aké produkty používať na hladké oholenie a upokojenie pleti po holení. Ako to však určite nerobiť? Čomu sa pri holení určite musíte vyhnúť? 

  • Nehoľte sa na sucho! Pokožku podráždite. 
  • Nepoužívajte na holenie obyčajné mydlá! Ešte viac vysušia pleť. 
  • Nenechajte strojček na holenie stáť na vlhkom mieste. Je to doslova semenište baktérií. 
  • Nehoľte sa tupou žiletkou! Nič iné, ako podráždenie pleti, tým nedosiahnete. 

Vďaka týmto tipom bude vaše pokožka jemná, hladká, bez začervenania a žiadne vyrážky po holení nehrozia.

Zdroje:

  1. https://dermnetnz.org/topics/pseudofolliculitis-barbae
  2. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/23583-razor-burn
  3. https://en.wikipedia.org/wiki/Pseudofolliculitis_barbae#cite_note-alexander1974-3

Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.