Ako sa starať o bradu? Rady a DIY recepty na oleje na bradu

Ako sa starať o bradu? Rady a DIY recepty na oleje na bradu!

Dlhšia brada je dnes v kurze. A pre mnohých pánov je starostlivosť o bradu minimálne taká dôležitá, ako sú pre dámy dôležité ich vlasy. Zanedbaná brada nepôsobí „imidžovo“, ale skôr spustnuto a budí dojem, že vám na vzhľade absolútne nezáleží. Ako sa teda starať o bradu, aby pekne rástla a dobre vyzerala?

Základné kroky pri starostlivosti o bradu

Nechať si narásť niekoľkodňové strnisko je skutočne jednoduché. No zložitejšie je dodať mu dokonalý vzhľad. Určite to však ľahko zvládnete.

1. Každodenná starostlivosť o bradu

Bradu si umývajte čistou vodou a približne dvakrát týždenne použite aj jemné mydlo alebo šampón na bradu. Vďaka správne zvolenému mydlu sa pokožka nebude vysušovať. Zamotaná brada nevyzerá dobre. Na jej rozčesávanie používajte jemný hrebeň, ktorý má zúbky so širšími medzerami. Ideálny je drevený hrebeň alebo kefa.

Ako sa starať o bradu

2. Dokonalé zastrihnutie

Bradu si nechajte upraviť do požadovaného tvaru. Holiča však navštívte až vtedy, keď je už vaša brada dlhšia, aby s ňou mohol pracovať. Po úprave vám poradí, ako si máte bradu doma pravidelne zastrihávať.

3. Oleje na rast a zjemnenie brady

Doslova základom starostlivosti o bradu sú oleje. Čo všetko dokážu?

  • Podporujú rast brady – začnite ich používať už vtedy, keď si bradu ešte len nechávate narásť
  • Bránia vysušovaniu pokožky
  • Zjemňujú chĺpky
  • Uľahčujú rozčesávanie a bránia zamotávaniu brady
  • Dodávajú brade zdravý vzhľad a lesk

Aké oleje sú na bradu najvhodnejšie?

Ak nie ste fanúšikom rôznych domácich receptov, môžete si u nás kúpiť hotové oleje na bradu. Avšak aj tí menej zdatní si kvalitný olej na bradu dokážu pripraviť aj doma. Ktoré oleje vašej brade určite pomôžu?

Ricínový olej. Má antibakteriálne, protizápalové a regeneračné vlastnosti. Hydratuje pleť a je vynikajúci na podporu rastu chĺpkov. Ak teda chcete, aby vaša brada rástla rýchlejšie, určite ho použitie. Kúpiť ho môžete tu »

Jojobový olej. Je bohatý na vitamín E, vďaka čomu bude vaša brada zdravšia. Zároveň je skvelý, ak máte mastnú pleť. Hydratuje a neupcháva póry. Kúpiť tu »

Kokosový olej. Perfektný na zvlhčenie suchej pleti. Bráni tvorbe lupín v brade. Lieči rôzne kožné infekcie a ekzémy. Kúpiť tu »

Levanduľový olej. Ak máte podráždenú a svrbiacu pokožku brady, použite levanduľový olej. Upokojí ju. Kúpiť tu »

Mandľový olej. Čistí do hĺbky pleť pod bradou. Zmierňuje podráždenie. Kúpiť tu »

Marhuľový olej. Má antibakteriálne a protizápalové vlastnosti. Používajte ho na upokojenie pokožky. Stimuluje tiež rast chĺpkov. Kúpiť tu »

Arganový olej. Vyživuje pokožku, je bohatý na vitamíny A a E, podporuje rast chĺpkov a lieči suchú a popraskanú kožu. Kúpiť tu »

DIY oleje na bradu

S použitím týchto, ale aj mnohých ďalších účinných rastlinných olejov, si doma môžete pripraviť skvelý olej na bradu. Vyskúšajte niektorý z nasledujúcich receptov.

Olej na rast brady

Použite 30 ml mandľového oleja, 30 ml frakcionovaného kokosového oleja, 3 - 4 kvapky ricínového oleja a 5 - 6 kvapiek levanduľového oleja. Oleje spolu dôkladne premiešajte a uskladnite v čistej nádobke. Ricínový olej stimuluje krvný obeh v pokožke a podporí tak rast chĺpkov.

Ako sa starať o bradu

Kondicionér na bradu

Potrebujete 30 ml jojobového oleja, 30 ml frakcionovaného kokosového oleja a 10 kvapiek levanduľového oleja. Prísady stačí zmiešať a kondicionér na bradu aplikovať raz denne. Brada bude jemnejšia a pleť hydratovaná.

Na suchú bradu s lupinami

Zmiešajte 30 ml oleja z marhuľových jadier, 30 ml jojobového oleja, 5 kvapiek ricínového oleja a 5 kvapiek oleja z cédrového dreva. Tento olej sa postará o to, že vaša brada bude dostatočne hydratovaná a nebudú sa na nej tvoriť lupiny. Ricínový olej zároveň podporí rast brady.

Olej pre sviežu a voňavú bradu

Pripravte si 30 ml kokosového oleja, 15 ml sladkého mandľového oleja, 3 - 4 kvapky šalviového a 3 - 4 kvapky eukalyptového oleja. Zmiešajte ich v sterilizovanej nádobe. Vďaka tejto zmesi bude brada nielen hydratovaná a vyživená, ale aj krásne voňavá!

Nezáleží na tom, či sa rozhodnete pre prípravu DIY receptu alebo kúpu hotového oleja na bradu. V každom prípade však platí, že olej na bradu musíte používať, ak ju chcete mať zdravú a upravenú.

Čo tak vybrať niektorý z týchto olejov na bradu ako darček na deň otcov?

foto: pxhere.com, hippopx.com


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.