Aromapsychológia - esenciálne oleje majú na človeka veľký vplyv

Aromapsychológia - esenciálne oleje majú na človeka veľký vplyv

Aromaterapia si aj na Slovensku získava čoraz viac fanúšikov a ľudia s radosťou využívajú benefity týchto voňavých pokladov. Aromapsychológia je terapeutická metóda, ktorá spája lekárske poznatky z oboru psychológie a aromaterapie. Čo všetko by ste o nej ešte mali vedieť?

Esenciálne oleje sú stále populárnejšie

Esenciálne oleje majú na nás veľký vplyv. Mladí i starší si ich kupujú domov, do práce i do auta a užívajú si ich krásnu vôňu. Niektorí si esenciálne oleje vyberajú len podľa toho, ktorá vôňa sa im páči a zlepšuje náladu, prevonia priestor alebo vytvorí kúzelnú atmosféru. Možno si ich nevyberáte so žiadnym cieľom, ale aromapsychológia vám ukáže, ako veľmi nám môžu pomáhať.

Čo je to aromapsychológia

Táto terapeutická metóda spája lekárske poznatky z oboru psychológie a aromaterapie. Zaoberá sa najmä podpornou liečbou rôznych traumatických zážitkov, ktoré je možné odstraňovať prostredníctvom esenciálnych olejov. Aromapsychológia pracuje s človekom ako celkom a skúma, ako vníma jednotlivé vône v rôznom rozpoložení (keď je človek hladný, sýty, unavený, plný energie, šťastný, smutný). Najobľúbenejšie oleje, s ktorými aromapsychológia pracuje, sú napríklad levanduľa, ruža, ylang ylang, jazmín, neroli či hrejivé dreviny ako santal a céder.

Aromapsychológia v rukách odborníkov

Odborníci v tejto oblasti pomáhajú ľuďom, ktorí zažili veľmi traumatizujúce skúsenosti ako znásilnenie, psychické i fyzické zneužívanie, tiež ťažké operácie, nespavosť či seba poškodzovanie.

Aromapsychológia skúma aj vplyv esenciálnych olejov pri liečbe depresií a výskumy ukazujú, že vďaka aromaterapii sa darí postupne znižovať dávky liekov. Takáto lekárska aromaterapia potvrdzuje psychosomatické účinky esenciálnych olejov na konkrétne choroby. Vďaka takýmto poznatkom môžeme v praktickom živote využívať silu esenciálnych olejov naplno aj doma. Vyskúšajte týcho 20 diy receptov na doma.

Vytvorte si doma svoj voňavý raj

Ako si najčastejšie vyberáte esenciálne oleje? Pokiaľ ste si ich doposiaľ kupovali len podľa toho, či sa vám vôňa páči alebo nie, skúste to teraz trochu inak.

Zamerajte sa na to, ako jednotlivé vône pôsobia na vaše psychické rozpoloženie. Skúste sa naučiť vnímať účinky jednotlivých vôní na telo i ducha. Esenciálne oleje pôsobia na rôzne psychické stavy, rozpoloženia i nálady.

Cieľom aromapsychológie je dosiahnutie fyzického aj psychického zdravia. Najčastejšie sa esenciálne oleje inhalujú alebo sa používajú na pokožku (v podobe kúpeľa, masáže, obkladov, nepoužívajú sa však čisté, miešajú sa so soľou, olejom, krémom).

Aromapsychológia - esenciálne oleje majú na človeka veľký vplyv

Nebojte sa skúsiť esenciálne oleje

Na internete nájdete čoraz viac informácií o aromapsychológii. Na trhu sú aj knihy so zaujímavými tipmi na najčastejšie používané esenciálne oleje a ich vplyv na naše duševné zdravie, pretože ovplyvňujú psychiku i emócie.

Ľudia, ktorí sa naučia s nimi pracovať, sú omnoho spokojnejší a vyrovnanejší a ľahšie zvládajú problémy so svojim životom. Dozviete sa, že pri psychickej únave pomôžu citrusové esenciálne oleje i neroli. Na nespavosť pomôže levanduľa, na upokojenie zasa santalové či cédrové drevo. Skúsenejší používatelia vedia jednotlivé oleje kombinovať a vyťažiť z nich naozaj maximum.

Poznáte aromapsychológiu alebo ste sa o nej dočítali prvý raz? Ako využívate silu esenciálnych olejov? Budeme radi, ak sa s nami o svoje tipy podelíte.


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.


Odporúčané produkty4