Chráňte sa pred slnkom s prírodnými rastlinnými olejmi

Chráňte sa pred slnkom s prírodnými rastlinnými olejmi

Vedeli ste, že rakovina kože patrí do prvej päťky najčastejšie sa vyskytujúcich rakovinových ochorení? Riziko jej vzniku narastá v dôsledku genetických faktorov, mechanických poškodení znamienok, ale najmä v dôsledku nadmerného opaľovania, respektíve častého spálenia pokožky. Ak teda slnko obľubujete, mali by ste byť zodpovední a pri opaľovaní sa chrániť.

Pri pobyte na slnku dodržujte tieto zásady

Každý pobyt na priamom slnku môže byť rizikový. A to najmä pre ľudí s fototypom I a II. Sú to osoby, ktoré majú svetlú pleť a vlasy. Na slnku sa väčšinou hneď spália a ich pleť je po opaľovaní začervenaná a podráždená. Tieto osoby by sa mali priamemu slnku vyhýbať a opaľovanie by pre nich malo byť tabu.

Odborníci však celkovo neodporúčajú vystavovať sa priamemu slnečnému žiareniu v čase obeda. Ak sa teda chcete opaľovať, dodržiavajte určité zásady:

  • V lete by ste mali tráviť čas na priamom slnku až po 15tej hodine
  • Používajte opaľovacie krémy alebo prírodné prostriedky na ochranu pleti, napríklad rastlinné oleje
  • Chráňte si hlavu klobúkmi alebo šatkami
  • Nezabúdajte na dostatočný pitný režim
  • Dbajte o dostatočnú ochranu detí – potrebný je krém alebo olej s vysokým faktorom

Pokiaľ ide o prostriedky na ochranu pokožky, na výber máte hneď niekoľko typov. Od opaľovacích krémov, cez oleje, spreje, či rôzne mlieka na opaľovanie.

Tie síce možno ochránia pred slnečnými lúčmi, no ak máte citlivú pleť, ich zloženie pre vás nemusí byť ideálne. Klasické krémy na opaľovanie totiž obsahujú chemické UV filtre. Ide o organické filtre, ktoré pohlcujú UV žiarenie. Tie zaťažujú organizmus toxickými látkami. A nevhodné sú najmä pre deti. Dávate radšej prednosť prírodnej ochrane pokožky?

Rastlinné oleje, ktoré vás ochránia pred slnkom

Našťastie existuje alternatíva, v podobe prírodnej kozmetiky. Zvoliť si môžete napríklad hotové produkty – ochranné pleťové krémy, ktoré v sebe kombinujú niekoľko prírodných rastlinných zložiek, alebo čisté bio rastlinné oleje. Ktoré sú najúčinnejšie a pri opaľovaní vás ochránia?

Malinový olej

Najvyšší ochranný faktor 28-50 má z prírodných olejov práve malinový olej. Čím je olej kvalitnejší, tým je ochranný faktor vyšší. Preto vždy kupujte len olej od overeného dodávateľa a v bio kvalite. Okrem toho, že vašu pleť chráni počas opaľovania, dodáva jej potrebné omega 3 a 6 mastné kyseliny a antioxidanty. Pôsobí protizápalovo a má pozitívny vplyv aj na pleť s ekzémom.

Mrkvový olej

Tento olej, takisto v závislosti od kvality, dosahuje ochranný faktor 38-40. Pred použitím je vhodné ho zriediť s iným olejom, napríklad olivovým, v pomere 20:80, teda viac olivového oleja. Prečo? Mrkvový olej totiž môže sfarbiť pleť do oranžova. Je mimoriadne bohatý na betakarotén, vitamín A a E a antioxidanty. Navyše, pôsobí antisepticky.

Olej z pšeničných klíčkov

Strednú ochranu poskytne pleti olej z pšeničných klíčkov s ochranným faktorom 20. Jeho výhodou je to, že chráni bunky pred voľnými radikálmi a spomaľuje proces starnutia kože. Obsahuje tiež veľa vitamínov B, D, E a K.

Mierna ochrana pred slnečným žiarením

Z ďalších rastlinných olejov, ktoré chránia pred slnkom, môžete použiť napríklad Avokádový olej s OF 4-15, Kokosový olej s OF 2-8, Makadamiový olej s OF 6, Mandľový olej s OF 5 alebo Jojobový olej s OF 4. Poskytujú síce len miernu ochranu pred slnkom, no sú vhodné napríklad na ochranu pred slabším jesenným slnkom, či pre osoby s vysokým fototypom, ktoré majú prirodzene tmavú pleť. Navyše, majú pozitívny vplyv na zdravie pokožky. Pred najbližším pobytom na priamom slnku sa teda nezabudnite natrieť rastlinným olejom!


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.