DIY: aromatický difuzér alebo osviežovač vzduchu

DIY aromatický difuzer alebo osviežovač vzduchu

Väčšina osviežovačov, ktoré kúpite v obchodoch má zloženie, ktoré neprospieva vám ani našej matke Zemi a v skutočnosti nespôsobia, aby vaša domácnosť voňala lepšie. Výrobcovia len pridajú viacej látok znečisťujúcich vzduch, aby zakryli pachy a presvedčili vás, že takéto osviežovaču sú účinné.

Pokiaľ ste naviac i alergik tak vám odporúčame vyrobiť si domáci aromatický difuzér s éterickými olejmi, ktoré sú pre vaše zdravie prijateľnejšie a dokonca i liečia a pôsobia i na vašu myseľ. Takýto aróma difuzér je lacný a môžete si pripraviť menšie dávky vonného oleja, teda i častejšie meniť vôňu.

Na výrobu aromatického difuzéra budete potrebovať:

DIY aromatický difuzer - budeme potrebovať

  • malú keramickú (glazúrovanú) alebo sklenenú vázu či sklenenú fľaštičku
  • slnečnicový alebo mandľový olej (ide o „ľahké“ rastlinné oleje)
  • vodku
  • bambusové špajdle (dostať v kuchynských potrebách)
  • éterické oleje

Pre výrobu difuzéra je ideálne nájsť nádobu, ktorá je na spode širšia a hore užšia, aby sa zabránilo nadbytočnému odparovaniu vonnej zmesi. Bambusové špajdle môžete nahradiť bambusovými paličkami na jedenie. Vyskúšali sme aj obyčajné špajle, ale tie nefungujú tak dobre, nakoľko bambus má v sebe kanáliky, cez ktoré tekutinu nasáva a vedie ju po paličke hore.

Postup

Do nádoby pridajte ¼ šálky rastlinného oleja, v našom prípade to bol mandľový a pridajte 2-3 PL vodky (min. 40%). Túto zmes poriadne zamiešajte/pretrepte, aby vodka rozriedila olej a získala sa tá správna konzistencia, vďaka ktorej olej bude lepšie prúdiť špajdľami.

DIY aromatický difuzer - postup výroby

Následne pridajte éterické oleje - my sme si pripravili zmes eukalyptového a levanduľového oleja. Zmes rastlinného oleja a vodky by mala tvoriť 75% objemu a zvyšných 25% by mali tvoriť éterické oleje.

Túto zmes vlejte do pripravenej nádobky a vložte 5-6 špajdlí. Po pár hodinách otočte špajdle dole hlavou a po pár dňoch znova otočte. Tento difuzér je vhodný skôr do menších priestorov. V prípade, že sa vám minie zmes, tak si vyrobte čerstvú a to doslova za pár centov. Prečítajte si, ako si vyrobiť domáci aroma vosk.

DIY aromatický difuzer alebo osviežovač vzduchu


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.