Esenciálne oleje a duševná rovnováha

Esenciálne oleje a duševná rovnováha

Na svete azda neexistuje jediný človek, ktorý by nemal svoje trápenia, problémy a bolesti. A platí pravda, že každému sa práve to jeho trápenie zdá najzložitejšie a najhoršie. Ak sa však človek dlhodobo trápi, častom sa to negatívne prejaví aj na jeho fyzickom zdraví. Existuje však možnosť, ako si pri niektorých problémoch pomôcť a uľaviť. A to aj bez zložitých zákrokov, či liekov.

Ako emócie vplývajú na zdravie?

Možno ste si všimli, že ak je človek neustále pozitívne naladený, šťastie akoby priťahoval. Čím viac pozitívne myslí, tým viac sa mu darí, je zdravý a spokojný. Náročná situácia preňho nie je nezvládnuteľná, s problémami sa jednoducho popasuje a vychádza ako víťaz.

Je to tak preto, že pozitívne emócie prispievajú k pocitu spokojnosti a pohody. Dokonca je preukázané, že radosť, šťastie a láska majú vplyv na stav srdca. Napríklad objímanie uvoľňuje dopamín a oxytocín, zmierňuje tak stres, upokojuje nervy a dokonca znižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Naopak, dlhodobé negatívne emócie môžu spôsobiť množstvo zdravotných problémov. Vtedy mozog vysiela signály do tela, že čosi nie je v poriadku. Veď určite ste už zažili stav, keď vás pod vplyvom stresu bolel žalúdok a celé telo ste mali akoby v kŕči. Ak je človek v takomto stave dlhodobo, privodí si množstvo zdravotných problémov.

Výnimočné nie sú chronické bolesti hlavy, tráviace problémy a strata hmotnosti, bolesti chrbta a svalov, chronická únava spojená s nespavosťou, či dokonca vysoký krvný tlak a depresia. Preto je dôležité vedieť, že každý problém/trauma má svoje riešenie.

Kým však k tomuto riešeniu dospejete, môžete si od zdravotných problémov, spojených so stresom a negatívnymi emóciami, pomôcť aj sami. Uľaviť dokáže aj liečebná metóda Terapia Cesta, ktorá uvoľňuje duševné bloky, naštartuje proces prirodzeného uzdravenia a posunie človeka v živote ďalej. Čo ale pre seba môžete urobiť doma?

Éterické oleje a psychická pohoda

Éterické oleje sú doslova emocionálna prvá pomoc, ktorú môžete mať v prípade potreby vždy doma poruke. Pomôžu pri rôznych problémoch. Či už vás čaká stresujúca náročná situácia, trpíte nespavosťou, nedokážete sa uvoľniť, či pozitívne naladiť. Terapia s pomocou éterických olejov je jednoduchá a účinná. Ako na to?

1. Pri nespavosti.

Ak nemôžete zaspať, upokojí vás jazmínový éterický olej. Ten navodzuje hlboký spánok. Do fľaštičky s rozprašovačom dajte vodu a 8 až 10 kvapiek jazmínového oleja. Postriekajte posteľné obliečky. Môžete tiež nakvapkať olej na kus bavlny a vložiť do obliečky vankúša. Príjemný pocit únavy však navodí aj masáž pred spaním, s použitím éterického oleja vanilka. Pre pokojný a harmonický spánok zas použite éterický olej mandarínka.

2. Na lepšiu náladu.

Ak chcete zahnať melancholickú náladu, pripravte si osviežovač vzduchu z éterického oleja pomaranč. Jednoducho ho pridajte do vody a nastriekajte v miestnosti.

3. Proti depresii.

Kúpeľ proti depresii

  • 2 kvapky bazalkového éterického oleja
  • 1 kvapku grapefruitového éterického oleja
  • 3 kvapky levanduľového éterického oleja
  • 2 kvapky éterického oleja geránium
  • 3 kvapky éterického oleja ylang-ylang
  • ¼ šálky medu

Použitie: zmiešajte oleje s medom. Naplňte vaňu vodou a nalejte do nej olejovo medovú zmes. Vo vani odpočívajte aspoň 20-30 minút.

Ak máte depresiu, určite siahnite po éterickom oleji ruža. Dokáže vás upokojiť, pôsobí antidepresívne a dokonca zvyšuje sebavedomie. Ideálne je inhalovať éterický olej ruža z aróma lampy. Avšak nemusíte sa báť aplikovať pár kvapiek oleja aj na pokožku, napríklad na vnútornú stranu zápästia.

V prípade depresií vynikajúco poslúži aj kúpeľ so zmesou éterických olejov. Na inhaláciu pri depresiách zas použite olej citrónová tráva, ktorý povznáša ducha, odstraňuje úzkosť a bojuje proti smútku.

4. Pri nervovom vypätí.

Po náročnom dni plnom nervového vypätia potrebujete upokojiť. Ideálne masážou s použitím éterického oleja santalové drevo. Na masáž je vhodné zmiešať ho s nosným olejom. Vynikajúci je tiež kúpeľ s éterickým olejom geránium.

5. Pri únave a na povzbudenie.

Ak potrebujete psychickú vzpruhu, použite éterický olej cédrové drevo, škorica – kôra, grep, citrón, či levanduľa.

6. Pri bolestiach hlavy.

Proti bolestiam hlavy zabojujete s pomocou éterického oleja levanduľa a medovka citronelová. Poslúži tiež olej mäta prieporná, ktorý inhalujte po primiešaní do horúcej vody.

7. Proti stresu.

Ak sa neviete zbaviť pocitu stresu, vyskúšajte kúpeľ nôh. Do nádoby s teplou vodou postupne pridajte 3 kvapky esenciálneho oleja levanduľa, 3 kvapky esenciálneho oleja mandarínka, 3 kvapky esenciálneho oleja majoránka a 1 kvapku esenciálneho oleja harmanček. Dobre premiešajte a oddychujte s namočenými nohami 20 minút. Na záver si môžete ešte pomasírovať chodidlá levanduľovým olejom.

Stiahnite si ebook zadarmo: Aromaterapia a nachladnutie. Viac informácií »

Môžete si byť istý, že ak sa zbavíte stresu, nervozity, či únavy, budete sa omnoho lepšie cítiť aj po fyzickej stránke a pozitívne sa to prejaví aj na vašom zdravotnom stave. A pamätajte, že na každý problém existuje riešenie. No v prípade, že neexistuje, naozaj nemá význam sa problémom zaoberať, čo poviete?

Foto: By Jiri Hodan [Public domain], via Wikimedia Commons, pixabay.comOdporúčané produkty8