Kokosový olej na zuby - ako ho používať?

Kokosový olej na zuby - ako ho používať?

Kokosový olej sa dostáva do povedomia poslednú dobu čoraz viac. Mnohí ho označujú za superpotravinu a teda z dobrého dôvodu! Kokosový olej je jedinečný, pretože sa skladá takmer výhradne z triglyceridov stredného reťazca (MCT), ktoré sa metabolizujú odlišne, ako tie MCT, ktoré sú z dlhého reťazca.

V najväčšom zastúpení, resp. v 50 % kokosového oleja, tu nájdeme kyselinu laurovú. Podľa výskumu je kyselina laurová účinnejšia pri usmrcovaní patogénov než akákoľvek iná nasýtená mastná kyselina. Z toho vyplýva, že je veľmi prospešný pre ľudské zdravie a aj krásu. Chráni náš mozog, znižuje cholesterol, hydratuje, vyživuje vlasy či pokožku, dokonca urýchľuje odbúravanie tukov a teda je veľmi prospešný pri chudnutí. Určite poznáte ľudí, ktorí používajú kokosový olej na zuby, no viete, že dokáže vyčarovať naozaj zdravé a biele zuby?

Kokosový olej pôsobí na naše zuby skutočne priaznivo. Najpopulárnejšie spôsoby, ako používať kokosový olej na zuby, je používať ho v procese nazývanom "olejová kúra" alebo aj "vyplachovanie úst olejom", alebo si vyrábať svoju vlastnú kokosovú zubnú pastu. Oba postupy sú vysvetlené postupne v článku.

Benefity kokosového oleja na zuby

 • neobsahuje škodlivé chemikálie
 • nepení v ústach
 • jeho chuť je znesiteľnejšia v porovnaní s inými olejmi používanými na olejové kúry
 • je účinný proti škodlivým baktériám v ústach
 • kokosový olej je jednoduchý na používanie
 • nie je drahý a ľahko dostupný
 • znižuje zápal a uzdravuje krvácanie ďasien
 • zmierňuje suchosť v krku a uzdravuje popraskané pery
 • posilňuje dentálne adhézne čeľuste
 • zbaví vás nepríjemného dychu
 • je super na prírodné bielenie zubov
 • čistenie zubov s kokosovým olejom nemá žiadne vedľajšie účinky a môže sa použiť aj na citlivé zuby
 • kokosový olej na zuby spríjemňuje váš dych v ústach

Kyselina laurová zabíja ústne baktérie

Jedna štúdia testovala 30 rôznych mastných kyselín a porovnávala ich schopnosť bojovať proti baktériám. Zo všetkých mastných kyselín bola kyselina laurová najefektívnejšia. Kyselina laurová napáda škodlivé baktérie v ústach, ktoré môžu spôsobiť zápach z úst, zubný kaz a ochorenie ďasien. Je obzvlášť účinná pri zabíjaní perorálnych baktérií nazývaných Streptococcus mutans, čo je hlavnou príčinou zubného kazu.

Domáca zubná pasta s kokosom

Vyplachovanie úst kokosovým olejom

Vyplachovanie úst olejom alebo aj olejová kúra je rastúci trend, ale nie je to nový koncept. V skutočnosti sa v Indii začala praktizovať olejová kúra pred tisíckami rokmi. Medzi celebritami patrí vedúce postavenie krásnej Gywneth Paltrow, ktorá vraj túto praktiku robí už roky.

Olejová kúra je spôsob, kde v ústach „prelievate“ olej zo strany na stranu v priebehu 15 až 20 minút a následným vypľutím. Inými slovami, kokosový olej používajte na rovnakom princípe ako ústnu vodu. Avšak pre istotu, prinášame aj presný postup, ako to urobiť:

 • dajte si za jednu PL kokosového oleja do úst, kde sa vám v dôsledku teploty tela roztopí
 • prelievajte si kokosový olej v ústach zo strany na strany 15-20 minút, snažte sa aj medzi zuby. Nekloktajte!
 • vypľujte olej (do odpadu alebo toalety, pretože môže upchať potrubie)
 • umyte si zuby

Mastné kyseliny v kokosovom oleji priťahujú a zachytávajú baktérie, takže pri každej olejovej kúre odstraňujete škodlivé baktérie a povlaky z úst. Najlepšie je túto kúru praktizovať hneď ráno, skôr než budete jesť alebo niečo piť.

Kokosový olej na bielenie zubov

Nejeden z nás túži po bielych zuboch, no nie všetci si to môžu dovoliť. Kokosový olej má rovnako veľa použití aj pri čistení zubov. Môžete si s ním vytvoriť aj vlastnú zubnú pastu. Prírodná kokosová zubná pasta neobsahuje škodlivé prísady ako fluorid, triclosan či laureth sulfát sodný (SLS).

Domáca zubná pasta s kokosovým olejom

Zubná pasta z kokosového oleja je jednoduchá a skladá sa len z niekoľkých ingrediencií. Je len na vás, či použijete dve, či všetky ingrediencie zo zoznamu. Vyrobte si tú svoju. Základom je bio kokosový olej. Ďalšie zložky sú voliteľné:

 • sóda bikarbóna, ktorá pôsobí ako brúsna látka a pomáha pri bielení zubov
 • esenciálne oleje zaistia chuť vašej kokosovej zubnej pasty a prinášajú jej ďalšie terapeutické výhody. Je len na vás či použijete extrakt z mäty, vanilky, škorice či inej rastlinky.
 • erytritol, xylitol alebo stévia (voliteľné). (Ak máte v úmysle dať túto zubnú pastu vášmu psovi, nepridávajte xylitol, pretože je toxický pre psov)
 • soľ
 • bentonitový íl, ktorý pridá pastovitú konzistenciu a pomôže vytiahnuť toxíny z ďasien a jazyka

Takto vyrobenú zubnú pastu skladujte v uzatvárateľnej nádobe. S touto pastou si umývajte zuby každý deň aspoň po dobu 2 minút pre čo najlepšie a najrýchlejšie výsledky. Túto kokosovú zubnú pastu si zamilujete.

Bonus: Masáž ďasien

Okrem týchto dvoch procedúr zaraďte do starostlivosti o vaše zuby aj masáž ďasien. Predídete tak zápalom a krvácaniu ďasien. Vďaka takejto masáži pomôžete vaším ďasnám nabrať kondíciu a udržať ich, čo najdlhšie v bezchybnom stave, veď predsa ďasná nám držia zuby, sú akýmsi základom pre korene zubov.

Pri dôkladnom čistení zubov s kokosovým olejom dosiahnete biele zuby už v krátkom časovom intervale.

POZOR! Nie všetok kokosový olej je rovnaký Aby ste si mohli vychutnať zdravotné výhody uvedené v článku, potom si musíte zaobstarať organický, panenský kokosový olej, nie rafinovaný.


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty2