Letná starostlivosť o vlasy

Letná starostlivosť o vlasy

Leto je krásny obdobím, na ktoré netrpezlivo čakáme. Túžime po veselých hrách vo vode, prechádzkach pod holým nebom, bicyklovaní, kolobežkovaní i korčuľovaní. Na slnku trávime viac času a odráža sa to na krásne opálenej pokožke. Treba mať ale na pamäti, že leto je veľkou záťažou pre naše vlasy.

Nebezpečné faktory

K letu patrí dovolenka, čas strávený na záhrade a v prírode. Skôr nás to ťahá na čerstvý vzduch, aby sme sa vyhli horúčave v dome. Nezáleží na tom, či sú vlasy krátke, dlhé alebo kučeravé. Na čo si treba dať v lete najväčší pozor:

 • Slnečné žiarenie – vlasy môžu vyblednúť. Ľudovo sa hovorí, že slnko vyťahuje farbu, a preto aj brunetky môžu mať po lete pocit, že ich vlasy majú celkom inú farbu. Dôsledkom pôsobenia slnečného žiarenia je aj lámavosť, strata pružnosti a lesku
 • Morská voda
 • Chlórová voda z bazéna
 • Piesok
 • Vietor

Všetky tieto faktory vlasy vysušujú a sú krehkejšie a suché.

Starajte sa o ne

Riešením určite nie je vyhnúť sa slnku. Naopak, je pre nás dôležité, lebo zlepšuje náladu, získavame potrebnú dávku vitamínu D a viac sa hýbeme.

Prvým riešením môže byť používanie pokrievky hlavy. Dnes si môžete kúpiť štýlové šatky alebo klobúčiky, ktoré ochránia pred úpalom a vlasy pred vyblednutím. Na pláži je rozumné ukryť si hlavu pod slnečník a v čase najväčších horúčav hľadať chládok.

Letná starostlivosť o vlasy

Patríte k ženám, ktoré sa o svoj účes starajú aj v lete? Ak ich chcete mať krásne, skúste obmedziť žehlenie, fénovanie alebo kulmovanie. Teplý vzduch vlasy viac namáha a vysušuje, preto môžu vyzerať o niečo horšie ako pri rovnakej starostlivosti v zime.

Farbenie vlasov klasickými drogériovými farbami sa väčšinou neodporúča krátko pred dovolenkou, kedy trávime vonku celé dni. Tmavé vlasy postupne vyblednú, červené odtiene vymiznú, blond vlasy sa zasa zosvetlia. Hitom leta sú podľa mňa prírodné farby, napr. henna. Vôbec nevysušujú, obsahujú výživné látky, dodávajú vlasom nádherné odtiene a lesk. Fungujú tak, že vlas obalia a nenarušia jeho štruktúru. Neobsahujú žiaden peroxid ani amoniak.

Kúpanie v mori alebo bazéne k horúčave neodmysliteľne patrí. Nielen preto, lebo sa schladíme, ale aj preto, lebo plávanie je veľmi zdravé. Morská i chlórová voda vlasom neprospievajú, preto ich po každom kúpaní treba opláchnuť pod čistou tečúcou vodou. V tomto počasí nezabúdajte na pitný režim, aj vlasy sú smädné.

Pomoc z prírody

Prvou pomocou je pre mňa prírodná kozmetika. Tá dokáže napraviť škody napáchané slnkom a tiež je bohatá na rastlinné oleje a výťažky z rastlín, vďaka čomu budú vlasy žiariť krásou. Jemné rastlinné tenzidy v prírodných šampónoch ich vyčistia, ale nevysušia. Preto sa vyhnite klasickým šampónom z drogérie. Obsahujú látky, ktoré síce veľa sľubujú, no nakoniec veľkú službu nepreukážu.

Nezabúdajte ani na na dobrý kondicionér alebo masku, prípadne vlasovú kúru z olejov. K mojim favoritom patrí:

 • Arganový olej – regeneruje suché, poškodené i rozštiepené vlasy. Krásne hydratuje aj vlasovú pokožku a môže pomôcť s lupinami
 • Kokosový olej – asi ho netreba zvlášť predstavovať. Vďaka nemu sú vlasy hebké, vyživené, hydratované a o niečo ľahšie odolávajú vonkajším vplyvom
 • Ricínový olej – je mojím favoritom, pretože vlasy nielen hydratuje, ale podporuje aj ich rast. V lete vlasy rastú prirodzene rýchlejšie, ale olej môže pomôcť ešte krajšiemu výsledku
 • Makadamiový olej – má prirodzený ochranný filter, ľahko sa vstrebáva a výborne sa hodí na ošetrenie poškodených vláskov
 • Jojobový olej – je ďalším z olejov s prirodzeným ochranným filtrom. Suché vlasy vyživí, zjemní a hydratuje
 • Olivový olej – pozná asi každá žena, pretože tento olej sa dá použiť asi na celé telo. Vlasové zábaly z neho patria k tým najobľúbenejším a zanecháva po sebe žiarivú a zdravú korunu krásy

Máte svoje letné tipy na starostlivosť o vlasy? Spoliehate sa na silu prírodnej kozmetiky? Podeľte sa s nami o tipy, triky a skvelé rady :)

foto: flickr.com


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.


Odporúčané produkty5