Máte tmavé kruhy pod očami? Zbavte sa ich!

Máte tmavé kruhy pod očami? Zbavte sa ich!

Opuchnutá pokožka a kruhy pod očami určite nepridávajú na kráse. Spôsobujú, že vyzeráte unavene a omnoho staršie, než v skutočnosti ste. Často sa nedajú zakryť ani pomocou toho najkvalitnejšieho mejkapu. Preto sa ich zbytočne nesnažte zamaskovať, ale radšej sa ich zbavte!

Príčiny ich vzniku a domáce tipy na kruhy pod očami

Prečo vlastne kruhy pod očami vznikajú? Najčastejšie príčiny sú tieto:

  • Únava. Vtedy je pokožka tváre bledšia a kruhy sú tak omnoho výraznejšie
  • Dedičnosť. V niektorých rodinách sú tmavé kruhy pod očami dedičné. Títo ľudia majú kožu v okolí očí omnoho tenšiu ako inde. Kruhy sú sfarbené domodra, a to v dôsledku prúdenia krvi v žilách
  • Nedostatok vitamínov a minerálov. A to konkrétne vitamínov B6, B12, železa, či kyseliny listovej
  • Zlozvyky. Ako nadmerná konzumácia alkoholu, intenzívne fajčenie, nedostatočný pitný režim
  • Ochorenia. Rôzne potravinové a iné alergie, ale aj vážnejšie ochorenie pečene alebo obličiek

Ak sa vám kruhy pod očami objavili bez zjavnej príčiny, určite tento stav konzultujte s lekárom.

No ako odstrániť kruhy pod očami, ktoré vznikli len v dôsledku únavy, či nedostatku vitamínov? Čo pomáha a teoreticky by ste to mohli mať aj doma? Azda najbežnejšie je prikladanie studených čajových vreciek. Jednoducho zalejte čaj, vrecko vyberte, nechajte vychladnúť a prikladajte na oči aspoň na 15 minút. Z domácich receptov rovnako účinkuje aj prikladanie plátkov čerstvej uhorky alebo plátkov zemiaku, ktoré necháte na čiernych kruhoch pod očami pôsobiť aspoň 10 minút. Ak hľadáte rýchle riešenie, kruhy pod očami si opláchnite ľadovou vodou alebo na ne priložte kocky ľadu. 

Mandľový olej na kruhy pod očami

Vynikajúci je tiež mandľový olej, ktorý stimuluje krvný obeh a pri pravidelnom používaní postupne zosvetlí kruhy pod očami. Obsahuje množstvo retinolu, vitamínu E a vitamínu K, ktoré pomáhajú udržiavať pokožku pod očami hladkú a jemnú bez podráždenia. Tieto zložky tiež pozitívne vyplývajú na rozšírené krvné cievy, ktoré často zapríčiňujú zmenu farby. 

Ako na odstránenie kruhov pod očami s pomocou mandľového oleja? Je to veľmi jednoduché. V prvom rade si vyberte vhodný mandľový olej. Musí byť čistý, bez prísad, za studena lisovaný a najlepšie organický. Umyte si tvár mydlom a vodou a vyčistite ju kozmetikou, akú bežne používate na čistenie pleti. Malé množstvo mandľového oleja jemne vmasírujte do oblasti pod očami. Masáž podporí krvný obeh. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov to robte večer a olej nechajte cez noc pôsobiť.  

Nezabúdajte si však dopriať dostatok odpočinku, prijímať vitamíny a piť tekutiny! Výrazné kruhy pod očami totiž môžu byť signálom toho, že pečeň a obličky sú preťažené a potrebujú sa zbaviť toxínov. Pomôže zmena životosprávy, menej stresu a viac odpočinku. Na kruhy pod očami vynikajúco zaberá aj kozmetika. Aká?

Ako sa zbaviť kruhov pod očami s prírodnou kozmetikou

Ak vám tradičné domáce recepty nezaberajú, mali by ste siahnuť po naozaj kvalitnej kozmetike, priamo určenej na tmavé kruhy pod očami. Vyskúšajte niektorých z týchto produktov:

1. Jamajský čierny ricínový olej je vynikajúci nielen proti tmavým kruhom pod očami, ale aj na opuchy okolo očí. Stačí pravidelne nanášať a vmasírovať do pokožky.

Jamajský čierny ricínový olej

2. Opunciový olej pôsobí na rôzne škvrny na pokožke, vrátane tmavých kruhov. Okrem toho chráni pleť v okolí očí pred vznikom vrásokpredčasným starnutím.

3. Slivkový olej - vďaka svojej ľahkej, jemnej konzistencii a výhodám proti starnutiu je olej zo slivkových jadier dokonalou zložkou, ktorá pomáha tónovať, spevňovať a hydratovať pokožku okolo očí a pod očami.

Slivkový olej

4. Éterický olej Pačuli – minimalizuje výskyt vrások, škvŕn a iných nedostatkov pleti. Vďaka nemu získate hladkú a žiarivú pokožku. 

5. Tea-tree éterický olej – má protizápalové vlastnosti, zmierňuje opuchy a podporuje krvný obeh. Pokožku v okolí očí hydratuje a vyživuje. Napína pleť v okolí očí a obmedzuje hromadenie prebytočnej tekutiny. 

6. Levanduľový éterický olej – obsahuje silné antioxidanty, ktoré chránia pleť pred poškodením voľnými radikálmi. Tento éterický olej pleť napne, vyživí, zmierni opuch a zjemní tmavé kruhy. 

7. Harmančekový éterický olej – má protizápalové vlastnosti a redukuje opuchy. Na upokojenie okolia očí môžete použiť vrecko harmančekového čaju alebo harmančekový éterický olej zmiešaný s mandľovým olejom. 

DIY recepty na kruhy pod očami 

Prírodnú kozmetiku môžete skombinovať s ďalšími prísadami, aby ste dosiahli čo najlepší efekt. Vyskúšajte niektorý z týchto receptov: 

Mandľový olej a med

Stačí zmiešať lyžičku medu so štyrmi – piatimi kvapkami mandľového oleja. Med má totiž protizápalové a hydratačné vlastnosti a účinky mandľového oleja by mohol podporiť. Samozrejme, použite čistý prírodný med. 

Avokádový a mandľový olej

Avokádový olej, takisto ako mandľový, obsahuje množstvo vitamínu E a dokáže udržať pokožku zdravú. Zmiešajte tieto dva oleje v pomere 2:4 (viac mandľového oleja) a naneste na tmavé kruhy pod očami. 

Očné sérum 

Jednoducho ingrediencie zmiešajte vo fľaštičke s kvapkadlom a po večernej očiste tváre vmasírujte malé množstvo séra pod oči. Sérum udržiavajte v chlade.  

Ak nechcete kvôli kruhom pod očami vyzerať unavene alebo dokonca staro, vyberte si niektorý z týchto produktov. Vaša pleť v okolí očí bude doslova žiariť.


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty1