Stres náš každodenný ovplyvňuje imunitu. Ako s ním bojovať?

Stres náš každodenný ovplyvňuje imunitu. Ako s ním bojovať?

Podľa mnohých prieskumov je stres súčasťou života väčšiny ľudí. Často sa hovorí o jeho škodlivých účinkoch na naše zdravie a nie je prekvapujúce, že znižuje imunitu. Ako s ním môžete efektívne bojovať?

Stres číha všade

Finančné problémy, zdravotné problémy, deti, náročný šéf, zlá práca, veľa práce – toto je len zlomok toho, čo ľudí bežne stresuje. Postupne sa pridávajú fyzické i psychické problémy, ktoré sa na seba nabaľujú a spôsobujú v živote nemalé komplikácie. Aj keď to môže znieť ako rozprávka, pravdou je, že so stresom môže bojovať každý a niekedy na to nepotrebuje ani plnú peňaženku či jachtu niekde na mori.

Aromaterapia pre každého

Aromaterapia má výrazný vplyv na telo i dušu a éterické oleje dokážu prinavrátiť rovnováhu do života. Upokojujú, navodzujú príjemný pocit, zbavujú úzkosti a zlepšia náladu. V prípade stresu siahnite po rôznych citrusových vôňach, napríklad bergamot alebo pomaranč. Zlepšia náladu a rozjasnia aj pochmúrny deň.

Levanduľa vám upokojí nervy, pomôže zaspať a navodí príjemné sny, vďaka čomu sa ráno prebudíte odpočinutí a svieži. Ylang ylang má harmonizačné účinky a navodí príjemný pocit pohody, preto ho pokojne majte po ruke aj v práci. Ak ste v strese, pretože nestíhate a ste unavení, skúste mätový olej. Povzbudí, vyčistí myseľ a potlačí aj bolesť hlavy, bude sa vám pracovať lepšie a ľahšie.

Spite a jedzte

Naši rodičia nám často opakovali, aby sme neponocovali a nezabúdali na to, že raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa. Hoci niektoré veci sa možno zmenili, niektoré platia stále. Ľudia, ktorí málo spia, sú v strese častejšie a sú viac nervózni, náchylní na depresie a úzkosti.

Doprajte si preto kvalitný spánok tak často, ako to len ide a uvidíte, že aj ťažké situácie zvládnete omnoho lepšie. Zdravá životospráva má tiež svoj podiel na tom, aby ste sa vyhýbali stresu. Pestrá strava zložená zo zeleniny, ovocia, orechov i mäsa pomáha nervovému systému.

Hýbte sa

Ste unavení, nahnevaní, nič sa vám nechce. Práve preto by ste sa mali hýbať. Ak netúžite po fitnescentre, nevadí. Behať sa dá kdekoľvek, pár minút cvičenia denne doma prospeje každému, bicykel, plávanie alebo korčule nie sú len pre deti. Niekedy postačí len dlhá prechádzka a pobyt v prírode na čerstvom vzduchu. Objímte stromy, započúvajte sa do spevu vtákov alebo šumu vetra v stromoch.

Je nám jasné, že to nevyrieši všetky problémy, ale s čistou hlavou ich budete vidieť v celkom inom svetle. Strávte viac času s rodinou alebo priateľmi pod holým nebom a rozdiel pocítite hneď. Keď nie ste sami, viac sa smejete a nie je žiadnym tajomstvom, že smiech lieči.

Zabudnite na alkohol a cigarety

Javí sa to ako najjednoduchšia možnosť. Pozrieť sa na dno pohárika alebo vyfajčiť cigaretku, aby ste sa upokojili. Tieto zlozvyky však nielenže idú do peňazí, ale zle vplývajú aj na psychické a fyzické zdravie. Vytvárajú sa závislosti, ktorých je ťažšie zbaviť sa a so stresom nebojujú, len ho na chvíľku utlmia.

Skúste meditovať

Meditácia

Meditácia pomáha uvoľniť nahromadený stres a vyrovnať sa nielen s ním, ale aj so svojimi obavami, úzkosťou alebo nervozitou. Na meditáciu nepotrebujete nič špeciálne, meditovať môžete v prírode, v pohodlí domova, kedykoľvek počas dňa. Postačí vám niekoľko minút denne a naučíte sa zvládať svoje emócie, lepšie sa sústredíte a pochopíte mnohé otázky, ktoré si kladiete. Nemáte sa čoho báť, pretože nezlyháte a postupne sa naučíte rozumieť samému sebe.

Dôležité je uvedomiť si, že stres je skrátka v našich životoch prítomný, ale nemali by sme sa mu podriaďovať, ale bojovať proti nemu.

Ako bojujete so stresom vy?

foto: flickr.com


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.


https://previews.123rf.com/images/choreograph/choreograph1902/choreograph190200024/117184771-beautiful-woman-working-on-a-laptop-at-home-.jpg https://previews.123rf.com/images/fizkes/fizkes1906/fizkes190600594/124264364-healthy-calm-african-american-mother-teaching-meditation-sit-with-cute-small-child-daughter-on-sofa-.jpg

Odporúčané produkty4