Včelie produkty v kozmetike stále patria k obľúbeným

Včelie produkty v kozmetike stále patria k obľúbeným

Včelie produkty ako med, vosk, peľ, propolis, materská kašička alebo včelí jed sa pridávajú do kozmetiky na celom svete. Obľúbené sú aj u nás pre ich výnimočné účinky na zdravie a krásu.

Včelie produkty v kozmetike: med

Med je známy už stáročia a traduje sa, že ho používala aj kráľovná Kleopatra, ktorá bola svojou krásou povestná. Obsahuje výživné látky, má čistiace a antibakteriálne účinky a pokožku dokáže upokojiť. Niekto si ním rád osladí čaj, niekto si dá lyžičku preventívne a iní si zasa zvolia medovú kozmetiku.

Med je vhodný pre všetky typy pokožky a udržiava v nej vlhkosť. Dokáže zlepšiť hojenie rán a vytvára ochrannú bariéru pri poraneniach. Med nájdete v mydlách, telových i pleťových krémoch, pleťových krémoch i balzamoch na pery. Doma sa používa aj na výrobu rôznych peelingov alebo zábalov.

Včelí vosk v kozmetike

Pravdepodobne sa vám už dostala do rúk kozmetika s včelím voskom. Často sa objavuje v balzamoch na pery lebo v dekoratívnej kozmetike, no tiež je súčasťou mastí, krémov alebo rôznych balzamov.

Používa sa najmä preto, lebo zlepšuje štruktúru kozmetických produktov a vďaka nemu je jemnejšia. Pôsobí antibakteriálne a antimykoticky. Ak sa napríklad spojí olivový olej, včelí vosk a med, vzniká zmes vhodná na atopický ekzém či dermatitídy. Táto zvlhčujúca látka zmierňuje svrbenie a je bohatým zdrojom vitamínu A.

Včelí vosk

Včelí peľ

Včelí peľ by sme mohli označiť aj za skutočný poklad. Obsahuje takmer 200 živín, viac ako 20 aminokyselín, veľa enzýmov, hormónov, vitamínov, aminokyselín a ďalších látok. Práve pre jeho zloženie je liečivý, omladzujúci a má schopnosť bojovať proti rôznym chorobám.

Včelí peľ sa vo väčšine prípadov užíva vnútorne. Ak by sme chceli povedať, čo dokáže, tak by sme nemali zabudnúť na to, že pomáha pri zvýšenej fyzickej a psychickej námahe, pri chudokrvnosti, chorobách pečene, žltačke, ochoreniach prostaty, srdcovo cievnych ochoreniach, pri zápche, žalúdočných problémoch a ochoreniach čriev, spomaľuje procesy starnutia.

Aj keď je považovaný najmä za super potravinu, používa sa aj v kozmetike pre hydratáciu a celkový lepší vzhľad pleti.

Včelí jed

Včelí jed sa používa pre jeho výrazné omladzujúce účinky a nedajú naň dopustiť mnohé celebrity. Obsahuje toxín, ktorý akoby oklame telo a prinúti ho pumpovať väčšie množstvo krvi do pleti. Tak sa zvýši prirodzená tvorba kolagénu a elastínu, výsledkom čoho je mladšia pleť.

Vrásky sa redukujú a vyhladzujú, takže o ňom môžeme povedať, že je prírodný botox. Včelí jed najčastejšie nájdete v rôznych pleťových krémoch alebo sérach na omladenie pleti.

Propolis

Propolis je živicová látka živočíšno-rastlinného pôvodu, ktorú včely zbierajú z pukov stromov alebo z ďalších častí rastlín. Môže byť hnedej, zelenej či tmavočervenej farby.

Je veľmi silným antioxidantom a v kozmetike sa používa najmä preto, lebo zlepšuje stav kožných ochorení akné alebo ekzém, stav pleti a pomáha pri popáleninách, odreninách, vypadávaní vlasov a paradentóze.

Propolisová tinktúra, rôzne masti, mydlá, krémy, balzamy s jeho obsahom sa postarajú o pokožku a po krátkej dobe bude omnoho zdravšia a krajšia.

Propolis

Materská kašička

Včelia materská kašička je mimoriadne cenená a vzácna. Má veľmi dobré hydratačné vlastnosti, zabraňuje vysúšaniu pokožky a jej predčasnému starnutiu.

Úľavu prináša pokožke pri podráždení slnkom, popáleninách a rôznych zápaloch. Blahodarný vplyv má aj na kožné problémy ako akné, bradavice alebo ekzémy. Obsahujú ju pleťové krémy, masky, mlieka alebo vody, ktoré vašu pleť rozmaznajú.

foto: pixnio.com, pixabay.com, wikipedia.org


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.