Zbavte sa jesennej depresie a melanchólie

Zbavte sa jesennej depresie a melanchólie

Kým leto je obyčajne sprevádzané úsmevom, dobrou náladou a optimizmom, jeseň mnohí považujú za akési smutné obdobie. Namiesto radosti z jarmokov, farebného lístia, pečených gaštanov a vareného vínka prichádza pocit nešťastia.

Nie je to výmysel

Keď sa slnečné dni skracujú a prichádza pochmúrne, studené počasie, citlivejší ľudia vnímajú tieto zmeny dosť intenzívne. Jesenná depresia a melanchólia sú sezónnym stavom, nie presnou diagnózou. Označuje sa tak, pretože má niektoré príznaky podobné klasickej depresie.

V tomto období sa môžete cítiť viac unavení, bez energie a bez života. Chýbajú slnečné lúče, príjemné teplo a navyše sa blíži aj zmena času na zimný. K ďalším príznakom patrí smútok, náladovosť, precitlivenosť, chýba chuť na obľúbené činnosti, spánok môže byť horší, je zvýšená chuť na sladké a nezdravé jedlá alebo naopak, nemáte chuť jesť vôbec.

Ak by sme to mali napísať veľmi jednoducho, tak človek sa cíti celkom bez života a neteší sa nič. Najdôležitejšie je nepoddať sa smútku a vychutnať si každý jeden deň naplno. Ako? Máme pre Vás niekoľko tipov.

Zbavte sa jesennej depresie a melanchólie

Stavte na aromaterapiu

Je to tak, práve vône sú ideálnym pomocníkom pri podobných problémoch. Dokážu s našou psychikou veľké veci, a práve preto by doma nemal chýbať difuzér, aromalampa alebo keramická doštička.

Esenciálne oleje z levandule, eukalyptu a tymianu nielen prevoňajú domov, ale prinesú aj úľavu od príznakov jesennej depresie. Ich vôňa vyčarí úsmev na tvári a určite pripomenie niečo pekné.

Ak máte problémy so spánkom, skúste napríklad levanduľový alebo medovkový éterický olej. Bude sa vám lepšie zaspávať, spánok bude pokojnejší a sny nebudú zlé.

Prevoňať si môžete aj svoj kúpeľ. Napustite si vaňu, zapáľte sviečku, pustite si obľúbenú pieseň a relaxujte. Do trochy nosného oleja pridajte pár kvapiek éterického oleja a pocítite, ako sa uvoľňuje telo aj myseľ.

Veľa pohybu a dobrá spoločnosť

Jednou z najhorších vecí, čo môžete urobiť, je sedieť doma. Stiesnené pocity sa môžu zbytočne zhoršovať. Pohyb na čerstvom vzduchu a na slniečku vás nabije pozitívnou energiou a urobíte aj niečo pre svoje zdravie.

Jesenné počasie praje turistike, prechádzkam po meste, ale aj bicyklovaniu. Ak sa pokazí, skúste ísť do posilňovne alebo na hodiny tanca. Nielenže sa budete hýbať, ale budete aj medzi ľuďmi.

Nebuďte sami. Zavolajte svojich priateľov a vyberte sa spolu na večeru, kávu či pivo. Zasmejete sa, zaspomínate si na staré dobré časy, naplánujete niečo nové.

Na psychiku priaznivo vplývajú aj domáci miláčikovia. Ak doma nemáte psíka alebo mačičku, vyberte sa do útulku a vyvenčite útulkáčov, ktorí sa na to tešia celý deň! Budete mať dobrý pocit a ten psí pohľad vás zahreje pri srdci.

Pestrá strava a veľa vitamínov

Prechod z leta na jeseň môže dať zabrať aj nášmu tráveniu. Vzdávame sa ľahšej stravy a prechádzame na trochu ťažšie, sýtejšie jedlá. Aj na jeseň treba myslieť na pestrú stravu, vďaka ktorej sa do tela dostanú všetky nevyhnutné vitamíny a minerály.

Zdravšia stravy a dostatočný pitný režim sú zárukou toho, že sa budete cítiť lepšie. Tento čas je ideálny na konzumáciu jesenných potravín, ktoré sa u nás dopestujú alebo pripravia. Dajte si jabĺčka, hrušky, orechy, cviklu či kyslú kapustu. Je to skvelé na imunitu a zdravý človek je šťastný človek.

Vyhraďte si čas len pre seba

Kolobeh povinností vie byť niekedy neúprosný. Do práce, z práce, na nákup, upratať, uvariť, pomôcť deťom a je večer. Práve rutina je niekedy veľmi vyčerpávajúca a je treba myslieť aj na seba.

Zbavte sa jesennej depresie a melanchólie

Vyhraďte si každý deň kúsok času pre seba. Je jedno, či sa budete venovať koníčkom alebo len tak sedieť na terase a pozerať sa z okna. Budete to vaša chvíľka, na ktorú sa budete tešiť a naplánujete si, čo budete v ten deň robiť. Môžete ísť s partnerom na rande, ako keď ste spolu začínali chodiť, pozrieť si dobrý film, ktorý máte v hľadáčiku už dlho alebo lúštiť krížovku, kým nezaspíte.

Tešte sa z krásnych maličkostí

Aj keď nie vždy sa to tak môže javiť, jeseň je krásnym obdobím. Na začiatku je akoby vystrihnutá z nejakého diela, plná farieb a slnka. Potom prídu hody, jarmoky plné dobrého jedla a pitia. Ulice prevoňajú pečené gaštany a maškrty z jabĺk. Môžete púšťať šarkana alebo zbierať gaštany a robiť si z nich milé dekorácie. V teplých ponožkách si uvaríte obľúbený čaj a zabalíte sa pod deku. Nie je v tom kopec romantiky?

Ako bojujete so zlou jesennou náladou? Máte nejaký overený tip? 😊


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.


Odporúčané produkty3