Opar nie je príjemný – pozrite, ako si s ním pomôcť

Opar nie je príjemný – pozrite, ako si s ním pomôcť

Prichádza v ten najnevhodnejší čas. Nepekne vyzerá a bolí. Prečo sa opar objavuje a prečo sa ho nikdy nezbavíte? Pozrite si s nami tipy a rady, ako ho zahojiť čo najrýchlejšie a ako sa mu vyhnúť.

Opar – vírus, ktorý nikoho nepoteší

Opar, herpes, zimnica – hovoríme mu rôzne. Môže zaň vírus, ktorý keď sa dostane do tela, už sa ho nedokážeme zbaviť. Zjednodušene by sme mohli povedať, že v organizme spí a keď má správne podmienky, objaví sa.

Môže to byť na perách, v nose i v intímnej oblasti. Objavuje sa nečakane a rýchlo. Najskôr vám postihnuté miesto sčervená, môžete cítiť svrbenie, pálenie, nepríjemné pocity. Následne sa objavia maličké a nenápadné pľuzgieriky, ktoré sú naplnené tekutinou. Časom prasknú a objaví sa chrastička, ktorá drží zväčša 7 – 10 dní.

Nie je to nič príjemné, pretože to je bolestivé, nepekné a pokiaľ ranka praskne a krváca, ešte hrozí aj riziko infekcie.

Treba sa držať zlatých pravidiel

V prvom rade je dôležité, aby sa opar nešíril. Pľuzgieriky si nepraskajte, pretože tekutina je plná vírusu a ľahko ho tak zanesiete aj na iné miesta. Môže sa stať, že na pere alebo nose tak budete mať zbytočne ďalší opar.

S nikým sa nedeľte o pohár, uteráčik ani nič iné, aby ste ho zbytočne nenakazili. Týka sa to najmä maličkých detí, tehotných žien a ľudí, ktorí opar ešte nikdy nemali.

Vyhnite sa aj bozkávaniu. Vymeňte si zubnú kefku, meňte si uteráčiky, majte svoj príbor a ak vás ranka pri pití bolí, na chvíľku používajte slamky.

Pozor na oslabenú imunitu

Opar sa môže objaviť z viacerých príčin. Neraz sprevádza horúčkové ochorenie, niektorým ľuďom sa objaví vtedy, ak ich striasla zima alebo prechladli.

Spúšťačom môže byť aj stres, menštruácia, nadmerné slnenie, psychická a fyzická záťaž. Ak sa opar objaví z času na čas, je to boľavé, ale netreba tomu venovať priveľa pozornosti. Horšie je, ak sa v priebehu mesiaca objavuje opakovanie. Pravdepodobne sa jedná o dôsledok oslabenej imunity a je na čase venovať mu dostatok pozornosti.

Čo s ním, keď už je na svete

Možností, ako si pomôcť s oparom je viacero. Ak sa rozhodnete neliečiť ho, do dvoch týždňov sa zahojí aj sám a riziko vzniku jaziev je pomerne malé.

Prečo si ale nepomôcť, ak je to možné? V dnešnej dobe je veľké množstvo produktov, ktoré ho pomôžu vysušiť alebo lepšie zahojiť. V lekárni nájdete viacero predražených mastí, ktoré ale účinkujú len veľmi pomaly. Sama dobre viem, o čom hovorím, pretože než som našla prírodné alternatívy, stálo ma to v lekárni veľa peňazí a opar sa nehojil o nič lepšie.

Veľmi rada používam najmä konopné sérum na opary. Jeho sila je neuveriteľná. Upokojuje od bolesti, znižuje zápal a opuch a znižuje čas hojenia na 5 – 7 dní. Aplikujem ho niekoľkokrát denne podľa potreby a doma chýbať nesmie.

Dobrou voľbou je aj zinková mastička. Má antibakteriálne účinky, vysušuje opar a uľavuje od nepríjemnej bolesti. Mastička má mnoho ďalších výhod, pomôže na akné, štípance i drobné poranenia.

Nebojte sa siahnuť po éterických olejoch. Niektoré z nich sú vynikajúcimi pomocníkmi. Vhodné sú napríklad čajovníkový olej, levanduľa alebo mäta. Vždy si na obale nájdete, či sa olej alebo zmes môžu používať samostatne alebo sa musia riediť.

Niektorí ľudia vsádzajú na silu propolisu. Pomáha ničiť vírusy aj baktérie. Treba byť ale opatrní, patrí k silným alergénom a tak je namieste urobiť si test znášanlivosti.

Existuje aj viacero babských receptov, ktoré môžete vyskúšať. Opar sa môže potierať cesnakom (je to jedno z najsilnejších antibiotík na svete). Zaujímavá a pomerne účinná je aj liečba chladom, kedy na postihnuté miesto prikladáte ľad vo vreckovke alebo utierke. Potláča zápal a ak sa to začne robiť v začiatkoch vzniku oparu, môže sa to zastaviť alebo opar bude menší.

Doprajte si tiež dostatok vitamínov C a B, zinku, selénu. Nie každému sa osvedčia všetky rady. Je dôležité zistiť, čo najviac vyhovuje vám a tým sa riadiť, keď sa nepríjemný opar objaví.

Máte tipy, ako urýchliť hojenie oparu? Podeľte sa o ne s nami, radi sa necháme inšpirovať


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.


Odporúčané produkty3