Ako sa starať o svoju pleť na jeseň

Ako sa starať o svoju pleť na jeseň

Každá zmena ročného obdobia vplýva aj na stav našej pleti. S nástupom chladnejších jesenných dní môže byť pleť suchšia a tiež potrebuje zregenerovať po horúcom letnom počasí.

Napravte škody po slnku či klimatizácii

Opaľovanie i kúpanie sa v mori alebo bazéne je obľúbenou letnou činnosťou, ktorá ale môže spôsobiť nemalé problémy. Opaľovanie bez dostatočného ochranného krému spôsobuje rýchlejšie starnutie pokožky, vznik vrások, fliačikov i pigmentových škvŕn. Preto je potrebné pokožku dôkladne regenerovať.

Klimatizácia i suchý vzduch sa tiež mohli podpísať na stave pleti a spôsobiť, že je suchšia a citlivejšia ako inokedy. Dôsledkom môže byť aj to, že pleť je mdlá, unavená a bez života.

Ak máte na tvári a na tele materské znamienka alebo iné útvary, po lete je celkom dobrý nápad dať ich skontrolovať u dermatológa. V tomto období si ich môžete dať aj odstrániť, pretože na hojenie je potrebné nevystavovať sa slnečnému žiareniu.

Dôkladné čistenie každý deň

Čistenie pleti je základný krok, ktorý je potrebný pre jej zdravie a krásu. Kým v lete naň možno toľko času nie je, teraz si svoje rituály krásy môžete naplno vychutnať. Nezabúdajte na pravidelné odličovanie. Ak si ľahnete spať namaľovaná, pleť nielenže starne omnoho rýchlejšie, ale hrozí jej vznik akné, vrások a rôznych fľakov.

Pleťový peeling si vyberte trochu jemnejší a postačuje jeden – dva razy týždenne. Ak ho používate príliš často, riskujete vysušovanie alebo výraznejšie mastnenie pleti.

Podobne ako peeling si jeden – dva razy týždenne doprajte aj pleťovú masku. Môže byť hydratačná, čistiaca, detoxikačná, rozžiarujúca – taká, akú práve v tej chvíli potrebujete.

Vyberajte si produkty na čistenie pleti podľa svojho typu. Mliečka, gély alebo peny môžete používať ráno aj večer, vďaka čomu bude pleť jemná, čistá a žiarivá.

Na záver nezabudnite na pleťovú vodu, ktorá tonizuje. Kvetové vody sú voňavou bodkou a môžete ich striedať podľa nálady.

Dôležitá hydratácia

Letné krémy bývajú ľahšie a nemastné, aby sa pokožka v horúcom počasí nemastila a neleskla. Na jeseň je potrebné siahnuť po výživnejších pleťových krémoch, aby sa predišlo vysušovaniu, podráždeniu alebo šupinateniu.

Pleťové krémy môžu pokojne obsahovať aj oleje, prípadne skúste oleje samotné. Výborne pokožku hydratujú, prinavracajú jej rovnováhu, ochraňujú ju pred vysušovaním a vonkajšími vplyvmi a zanechajú ju jemnú a mladistvú.

Denný krém by mal byť ľahší, pokojne aj s ochranným faktorom, pretože slniečko svieti aj na jeseň. Nočný môže byť hustejší a hutnejší, pokojne ho skombinujte s pleťovým sérom. Na záver patrí určite očný krém, pretože jemná pokožka okolo očí starne rýchlejšie.

Zdravá životospráva a pitný režim

Na stave pleti sa výrazne odzrkadľuje aj to, ako sa stravujeme. Nezdravý životný štýl, alkohol, fajčenie a nedostatok spánku sa podpisujú na unavenej pleti s kruhmi pod očami a nezdravým nádychom.

Zaraďte si do svojho jedálnička stravu s vysokým množstvom vitamínov a minerálov a pridajte dostatok pohybu na čerstvom vzduchu. Aj vďaka tomu budete mať lepší spánok, ktorý je nevyhnutný ako pre zdravie, tak aj krásu.

Pitný režim sa najviac spomína v lete, ale prísun tekutín musí byť aj na jeseň. Vynechajte sladené nápoje a džúsy, vychutnajte si bylinkové a ovocné čaje. Treba mať na pamäti, že voda je súčasťou každej našej bunky a potrebujeme ju, aby v našom tele správne prebiehali rôzne procesy.

Ako sa na jeseň staráte o svoju pleť?


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.