Čo zbaliť na dovolenku: kozmetický zoznam pre zdravie i krásu

Čo si zbaliť na dovolenku: kozmetický zoznam pre zdravie i krásu

Na letnú dovolenku sa netreba baliť ako na Mesiac! Najdôležitejšia je dobrá nálada. Nemenej podstatné sú doklady, pokyny k zájazdu, peniažky, lieky a zopár kusov vzdušného oblečenia. Hlavnú rolu zohrávajú jednoznačne plavky ;*) Osobitou skupinou je kozmetika.

Pokiaľ sa pri výbere kozmetiky „sekneme“, pokožka na dovolenke i po nej nám to dá viditeľne pocítiť!

Opaľovanie

Moja pokožka je bledá, no našťastie ma Slnko farbí do hneda. Balím si prípravky z Lekárni, kozmetiku v bio kvalite a miešam ich s kvalitnými telovými olejmi.

Na telo i tvár odporúčam Malinový olej: nanesieme ho ako podkladovú celotelovú bázu. Po 15 – 20-tich minútach nakrémujeme opaľovacím prípravkom s vyšším faktorom. Pri mori začínam bežne 30-tkou, no po získaní základu stačí 20-tka.

Prečo Malinový olej?

 1. sám o sebe má spf od 28 do 50
 2. obsahuje množstvo vitamínov a minerálov
 3. absorbuje UV-B a UV-C
 4. pôsobí do hĺbky
 5. regeneruje a omladzuje

Po opaľovaní

S krémami po opaľovaní nie som veľmi kamoška. Podľa mňa dostatočne poslúžia kvalitné oleje a maslá. Aj pre tých citlivejších!

Kokosový olej je skvelá voľba. Je voňavý, jemný, ľahko sa rozotiera a pomerne rýchlo vstrebáva. Môžeme ho aplikovať rovnomerne na celé telo. Pokojne od pokožky hlavy až po malíčky na nohách.

Prečo Kokosový olej?

 1. má silné hydratačné a antibakteriálne vlastnosti
 2. zvyšuje elasticitu pokožky celého tela
 3. opálenie „koriguje“ do pekného hnedastého odtieňa
 4. upokojuje a lieči spálenú pokožku od slnka
 5. pôsobí aromaterapeuticky

Sprcha

Pokožku, ktorá je celý deň vystavená suchu, vlhku, soli, prachu a potu je efektívne stimulovať prípravkami, ktoré majú upokojujúci, hydratačný a chladivý účinok. Ideálna je kozmetická rada Neem Sunita Passi. Jej základom je ochladzujúci proteín z nimby.

Nimbový sprchový gél a tekuté mydlo: upokojí a hydratuje rozpálenú pokožku. Udrží jej pružnosť a mladistvý vzhľad. Mangostána, Granátové jablko, Ružové geránium a Pomaranč stimulujú prekrvenie a energiu v našom tele. Príjemne ochladí a prebudí.

Nimbový upokojujúci šampón: pôsobí antibakteriálne a antisepticky. Je vhodný na každodenné použitie. Príjemná vôňa Pomaranča a Harmančeka zrelaxuje teplom otupené zmysly.

Nimbový vyživujúci kondicionér“: hydratuje a oživuje teplom namáhané vlasy. Pomáha pri lupinách i slabých padavých vlasoch. Tiež je vhodný na každodenné použitie.

Prečo Nimba?

 1. má antibakteriálne vlastnosti
 2. bojuje proti padaniu vlasov i lupinám
 3. spevňuje tkanivá
 4. udržuje rovnováhu produkcie melanínu
 5. upokojuje vlasovú pokožku i pokožku celého tela

Po sprche

Po opaľovaní bežne používam Kokosový olej od Akamuti. V prípade, že sa ešte chystám na večernú prechádzku, vymením (alebo doplním) ho za krásne voňajúce a ošetrujúce Kakaové maslo od Akamuti. Kto nevyskúšal, neuverí ;*)

Kakaové maslo je na pokožku úžasné:

 • hydratuje, vyživuje a zvláčňuje
 • pôsobí proti starnutiu
 • predlžuje opálenie
 • farbu pleti a pokožky tónuje do prirodzenej hnedej farby

Navyše, navodzuje okolo človeka jemný čokoládový opar (vôňu). V lete je skvelou náhradou zbytočne silného parfumu.

Nezabúdajte na vlasy!

Vlasy potrebujú hydratáciu rovnako nutne ako zvyšok tela. Pokrývka hlavy v rámci prevencie ich zničenia skutočne nestačí. Myslite na to hlavne počas dovolenky!

Pred slnením

Vlasy si navlhčíme čistou vodou. Votrieme do nich malé množstvo Kokosového oleja. Roztopíme malé množstvo medzi dlaňami. Prstami nanášame na pokožku hlavy krúživými pohybmi. Nakoniec natrieme vlasové dĺžky. Vlasy upravíme do vrkoča, alebo drdola. Hlavu zakryjeme šatkou, či klobúkom. Zmyjeme pri bežnej hygieneo návrate na hotel.

Po slnení

Do vlhkých umytých vlasov aplikujeme Nimbový bylinný vlasový olej. Stačí malinké množstvo a jemne „prehrabnúť“ vlasy od temena po končeky. Voľne preschnúť a upraviť podľa potreby.

Nimbový bylinný vlasový olej pôsobí:

 1. proti lupinám
 2. hydratuje vlasy, aj jemne chladí
 3. upokojuje svrbiacu pokožku hlavy
 4. stimuluje vlasové korienky a podporuje rast vlasov
 5. vlasy sú zdravé, pružné a lesklé

Pozor hmyz!

Bežné repelenty, plné chémie, mi nie sú blízke. Na druhej strane, rada sa vyhnem dotieravým komárom.Na ochranu pred lietajúcimi „kamošmi“ používam:

Bio arómu repelentnú roll on od Akamuti: obsahuje Citronellu, LevanduľuEukalyptus. Účinne držia hmyz v obojstranne bezpečnej vzdialenosti. Nanášame na pulzné body.

Všetky dovolenkové produkty z článku nájdete v našom bio obchodíku. Ak máte nejaký overený kozmetický tip, podeľte sa s nami v komentoch pod článkom!

KRÁSNU DOVOLENKU V PLNOM ZDRAVÍ I KRÁSE. HARMÓNIU V DUŠI A PLNOHODNOTNÝ ODDYCH. A HLAVNE, ÚSMEV NA PERÁCH :*)

Foto: pixabay.com


Denisa Mateašiková
Denisa Mateašiková
Bloggerka, zaujímajúca sa o zdravý životný štýl. Vlaso-fil. Joga-fil. Miluje prírodu, prírodnú kozmetiku a makové koláče s kokosovým cukrom. Prečítala by aj Alexandrijskú knižnicu a nepohrdne kvalitnou alternatívnou hudbou. Keď však ide do tuhého, upokojí ju len joga, Gayatri mantra a vtáčí spev ; ) Váži si inteligentných, dobrosrdečných a čestných ľudí. Oceňuje tých, ktorí tvoria. http://mateasikova.blog.sme.sk